e-riik, lihtsalt et oleks logitud

Eelmine nädal sattusin ma otsima midagi Ehitisregistrist – lööd aadressi otsingusse, klikid tulemusel, valid ühe alamlehe, ei-see-polnud-see ja back, klikid järgmisele ja satud http://ehr.ee/notallowed.aspx

Minu aju keeldus vist vastu võtmast seda mis seal kirjas on, sest ma kordasin oma tegevust teise brauseriga ja saatsin neile probleemiraporti … misjärel mulle koitis, et selle lehekülg oligi mõeldud minusugustele idiootidele kes brauseri back-nuppu kasutavad. Sain EHRilt vastuse kah:

Teie pool üles tõstatatud probleem on meile teada ning meil on kavas see ära parandada selle aasta arendustööde käigus.

Täna käisin aitamas oma ema, kes raamatupidamise-alases rollis ei saanud uuel ehk mitte-exceli-moel intrastati aruannet esitatud. Üritasime siis koos IDkaardiga sisse logida, ebaõnnest tingituna installisin uued draiverid (mille käigus näidatud multikas soovitas kõik ettevõtte dokumendid ühele mälupulgale kopeerida; puudus vihje mida teha, kui mälupulk pargis kaduma läheb) tehes järjekordselt selle vea, et tippisin URLiks install.id.ee kui õige oleks installer.id.ee (keegi võiks ühe CNAME teha sinna, samuti redirectid id.ee/install ja id.ee/installer jaoks). Ei muffigi, ikka miski veateade ühenduse puudumisest kohe kui üritan sisse logida. Keerutasin pastakat närviliselt ja tõmbasin prooviks käima IDkaardi-utiliidi mis teatas, et serdid on aegunud. Uuendasin serdid mille lõpuks IE pangestus totaalselt (Vista all) ja ei nõustunud isegi pärast restarti kuhugi logima (jooksis kinni). Firefoxiga sain aga juba estat’i sisse, tõsi aruande koha peal selle lisamist võimaldavat nuppu polnud. Hmm, äkki eeldab miskit ActiveXi? Prooovin IEga, pang. Hmm, vaatame serte, kustutame, registreerime IDkaardi utiliidiga uuesti, toimib! Aga mitte estat, seal pole ikka võimalust. Helistan supporti, kell 17:38 vastab seal kraps Olga (tänud!) kes selgitab välja, et kasutajal on piiratud õigused. Ilmneb, et kui firma õigusi jagas jõuti ühiselt arvamusele, et tal täis õigusi pole vaja… (hmm, usability poole pealt võiks sellises kohas olla pigem kasutajate rollid esile toodud, et “saab vaadata kas on esitatud” või “saab esitada aruannet”, ei tekiks vääritimõistmisi). Helistasime volitatud pealikule kes tegi vajaliku linnukese (kusjuures vandus kurja, et IDkaardiga sisse saamine ei õnnestunud miskipärast, läks panga kaudu). Kõik korras, lisaks on emal kindlasti hea meel, et tal ikka nii vingete oskustega poeg on kellel võttis vaid 1h15 et ta e-riigi veebi logida. Meenub, et kunagi oli mul umbes samasugune lugu kui aitasin tal e-hääletada (aga nüüd on tal uus arvuti, Vista ja puha – sest odavamaid sülearvuteid ju XPga ei müüd enam).

Protsessi käigus helistas keegi pangast. Ma olin üleelmisel reedel täitnud veebivormi ja palunud inffi korteriühistu laenusaamise võimaluste kohta (ja paar päeva hiljem leidnud nende veebist lähima kontori klienditeenindaja kontakti ning talle meilinud, mis oli oluliselt etem viis inffi saada kui veebivorm). Ma igaks juhuks ei ütle mis pangast sest tundub et nad on ainsad, kes pisemat sorti ühistu peale üldse on nõus toru tõstma, äkki läheb neid kunagi vaja :-)

Ja siis tekkis mõte taotleda lastele uued passid-IDkaardid (aegumas ja üks kadund kah). Kodamigraamet on järjekordne riigiasutus millel on küll www.mig.ee A-kirje, aga eimidagi mig.ee peal (oleks hea tava, et mig.ee oleks A kirje ja www.mig.ee CNAME selle peale, keegi võiks selle kuhugi koosvõime raamistikku kirjutada; valitsus.ee puhul kulus muudatuse tegemiseks aasta või nii, ma ise ei viitsi rohkem sellel teemal sõdida). Ah vahet pole, niikuinii satub www.mig.ee pealt www.pass.ee peale kui tahab isikutunnistust taotleda. Kusjuures isikutunnistuse taotlemise alt ei leia viidet, et saaks elektrooniliselt taotleda. Aga ma olen kindlasti näinud juhist, et saab kui DDOC e-postiga saata (rakenduse panid nad kinni kui ma viiamti digitaotlesin ja nende süsteemi bugidest pooletunnise ekraaniviisori tegin, tervitame seejuures Agu… ei seda, teist Agu tegelt :-). Googli abiga leidsin vastava lehe (väike vihje: selle leiab passi taotlemise alt, aga mitte IDkaardi juurest). Ankeedi täitmiseks vajalik Acrobat Pro on mul olemas aga erinevatel põhjustel hetkel installimata, proovime siis soovitatud 995PDFi (Acrobat Reader ei luba täidetud ankeeti koos infoga salvestada). Buudin Maci Windowsisse, installin kõik mis 995l pakkuda on ja veendun, et sellega vist ikka ei saa edida. Helistan pressiesindajale kes kuuleb esimest korda sellisest soovitusest ja pdf995st, samuti ei oska öelda palju inimesi digitaalse taotlemise kadalipu läbida võtab. Mulle meenub, et miskil e-kodaniku harta ümarlaual kaks aastat tagasi ütles Astok, et mig.ee soovitatav soft ei tee seda mida peaks. Ja mulle meenub, et leidsin tookord www.foxitsoftware.com Readeri (kusjuures jõudsin nendega vist isegi kokkuleppele, et erinevalt litsentsitingimustest oleks nende meelest OK kui riigiasutused seda levitaksid, isegi koos eestikeelse tõlkega mis tundus üsna lihtsalt teostatav olevat). Installin, toimib. Täidan ankeedid (nimi ja isikukood, soo ja sünnipäeva tuletab ankeedi javascript ise). Sisuliselt kogu see kepp selle nimel, et ma saaksin täita avalduse kus palun aegunud/kadunud dokumendi asemele uut. Lähen Firefoxiga Swedpanka maksma ja miski C runtime vms tahab teise makse tegemisel teada kas abort, retry, ignore. Retry peale jookseb kokku. Proovin uuesti. Retry peale jookseb kokku. Proovin uuesti. Ignore tunub OK olevat. Miskipärast ei tule nuppu mis lubaks digiallkirjastada… ahaa, see tekkis sedapuhku pop-underina. Allkirjastan. Võtan maksekorraldustest DDOC-koopiad (umbes paarkümmend korda midagi ignoreerides). Panen kokku dokumendipakid ja üritan DDOCis allkirjastada. Salvestamisel crash. IDkaardilugeja välja, sisse, uus katse. Toimib, allkirjastatud. Saadan ära. Ajakulu umbes 2h.

(ei, Wolli, mul ei ole need alfa-draiverid)

Vaatan AKd kus räägitakse tuludeklareerimistest. Login Swedpanka ja lasen sellel edastada intressiandmed (jäi selline nupp silma kogu kammajjaa käigus). Lähen EMTAsse, klikin veidi nuppe ja kõik on peaaegu valmis, v.a mõned lisaandmed mida pank pole edastanud (et mis krdi laen see on, mis korterile, kelle oma, kinnisturegnr jne). Lähen dokumendikasti juurde ja hangin pangaga sõlmitud lepingu mille pealt tipin sisse vajalikud numbrid. Done. Ahjah, vahepeal leidsin netist kah kinnistusregistri, aga see küsis mult täpsemate andmete eest 12 krooni! Kogu ajakulu … miski 10 minutit.

Ses mõttes et muidugi komplimendid Maksu- ja Tolliametile. Ja positiivnset veel niipalju, et eelmise nädala avastuse kohaselt saan ka Maci peal Firefoxis Swedpanki maksekorraldusi allkirjastada ilma kinnijooksmata (aga… see-eest on lakanud Safari mul IDkaardiga toimimast).

Ja riigikohus.ee/robots.txt on muutunud (loe dispuuti Aarne juurest) oluliselt paremaks, mh on tekkinud sitemap (teatavad piirangud on seotud vajadusega kaitsta isikuandmeid otsirobotite eest, teema mis vajaks pikemat arutlemist). ‘tähh asjaosalistele kes vast liiga järsu Marveti läbi pihta said!

Aga ülejäänud e-lahendused võiksid ennast digitaalselt põlema panna.

Kogu pika rant’i point? Lihtsalt et kui te satute kusagilt nägema seda e-riigi kampaaniat kus tüdrik nipsti käib “vanemapalka” läbi elutuppa tekkinud ukse taotlemas … siis mõelge reaalsuse peale kah.

Postitatud rubriiki sahteldamata asjad. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.

24 Kommentaarid