Viirus ja antiviirus (ehk viirusepeletaja)

Üritaks siia lehele kokku panna kogu olulise info viiruse-teema kohta ehk vajalikud viidad netiavarustesse ja konkreetsed soovitused. Alustakski Tarmo Kanamäe soovitustega 30.09.2001 Tehnokratist:

 • Kontrolli, et sinu Windows’il (aga sama käib ka muude operatsioonisüsteemide kohta) oleksid peal värskeimad paigad ehk update’id: Win95, 98, ME, ja XP puhul mine windowsupdate.microsoft.com (oluline on Critical updates). NT ja Win2k adminnidel tasuks kindlasti kontrollida, et peale on lastud värskeim servicepack (NT 4 puhuk ka kumulatiivne hot-fix’ide komplekt) ja IIS uuendused (ja NT4 puhul: sa ju kasutad ikka vähemalt IIS 4.0’i, eks?).
 • Kasuta kindlasti antiviirust: tänu BCS’ile on Eestis eriti levinud F-Secure’i viirusepeletajad, lisaks aga ka Norton Anitivirus, MacAffee ja Norman. Tasuta antiviirus on viimasel ajal harv nähtus, ainus (thnks raadiokuulajatele vihje eest!) personaalseks kasutuseks tasuta olev antiviirus peaks olema AntiVir Personal Edition, vt www.free-av.com (hetkel see sait maas, tasulise versiooni kodu on www.hbedv.com, võid ka proovida www.free-av.de ehk saksakeelset, lisaks abiks google.com otsing).
 • Eelmisest punktist pole mitte mingit kasu, kui sinu kasutatav antiviirus ennast vähemalt kord päevas uute viirusetunnustega ei uuenda: moodsad viirused levivad päevaga, nt Nimda nakatas ühe ööpäevaga 2.2 miljonit arvutit. Viirusetõrjetarkvara tootjatel kulu paar-kolm tundi vajalike paranduste tegemiseks.
 • Seadista oma Windows nii, et näeksid ka failinime laiendeid: need on reeglina 3-tähelised lühendid mille alusel Windows saab aru, kas tegemist on näiteks Wordi dokumendiga (.doc) või programmiga (.com, .exe, .bat, .vbs, .pif) — kui näed midagi programmile viitavat, ära kindlasti ava. Laiendite näitamise lubamiseks ava suvaline kataloog (nt My Documents) ning vali Tools -> Folder Options, selle alt View ning võta ära linnuke rea Hide extensions for known file types eest — nüüd näed alati, kas tegemist on tõesti näiteks Wordi dokumendiga või mõne kurja viirusega.
 • Suhtu umbusklikult failidesse mis on lisatud e-postile ja seda isegi juhul, kui saatjaks on tuttav inimene: tegemist võib olla hoopis tema arvutisse pesa teinud viirusega. Kui kirja sisus ei ole kenasti maakeeles öeldud, et miks on kirjaga kaasas mingi fail ning et see on tõesti saatja sügavalt isiklik soov, et sa selle avaksid — siis parem helista ja küsi üle. Ise e-postile faili lisades pane kindlasti kirja ka omasõnaline kirjeldus, millised failid ja miks lisasid: siis on teistel julgem tunne.
 • Suhtu eriti umbusklikult failidesse, mida levitatakse interneti uudistegruppide (news) ja jututubade (chat) kaudu…
 • Et kaitsta oma arvutit häkkerite ja turvaauke otsivate netiusside eest — aga samuti takistada sinu arvuti nakatada jõudnud viirustel maailmaga side pidamist — kasuta personaalset tulemüüri: ZoneAlarm (tasuta personaalseks kasutuseks).

Ja veel: BCS Infra lubas hiljutisel “eriväljaõppel” Tehnokratile, et nad võtava põhjalikumalt ette oma antiviiruse-lehekülje uuendamise päevakohase infoga.

NB! Lisa omapoolsed soovitused kommentaarina: nii saavad teised kasutajad rohkem abi!

 • Viimane veerg

  Mina olen Peeter Marvet (pets@tehnokratt.net). Ei saa täielikult välistada, et see siin oli kunagi minu ajaveeb. Kirjapandu ei pruugi väljendada seisu- ega istmekohti. Seoses surutisega esilehe mahtu vähendatud 8%. Lisandub käibemaks, Tallinna elanikel ka müügi- ja paadimaks. Pakendatud gaasikeskkonda. Valmistatud arvutis milles võib leiduda väheses koguses piima- ja pähklitükke. Ei sisalda hüdrogeenitud (transarasvavabasid) taimseid rasvhappeid, sisaldab vahustatud lämmastikku.

  Puhhi lõks imelike skännerite püüdmiseks, ära siia klõpsa :-)