VVV: VeriVorst ja Veeb

[originaalis EPL+ kolumn, vt ka kommentaare]

Mõni nädal tagasi tekkis mul kange isu verivorsti järele. Et ostaks poest kimbukese ja pistaks supsti ahju.

Pohlamoos jne kõrvale ja… oot, kaua nad nüüd ahjus pidid olema? Memme-nimelisel purgisupil on kenasti juhend peal, alates vee lisamisest kuni poti puhtaks pesemiseni, aga verivorstilt leian ma vaid selle ”sisukorra” ja säilivusaja. Pole viga, lohutasin ennast, lähen koju ja vaatan netist järgi.

Tippides neti.ee otsimootorisse sisse verivorst ja verivorstid, leian kokku umbes 70 linki, seejuures kohe alguses torkavad silma investor.ee ja lehekülg pealkirjaga Simpel

Streetball… Ehk: otsimootori automaatika ei leidnud midagi neist oluliselt verivorstilikumat. On paar lehekülge eri lihakombinaatide toodetega ning üks korduvalt esinev retsept vorsti tegemiseks, mis muuhulgas soovitab vorsti enne küpsetamist märjaks teha.

Ilmneb, et lihtsatele küsimustele on kergem saada vastuseid oma esivanematele helistades. Muideks, nad on selle üle väga rõõmsad, erinevalt internetist, millele on ükstapuha, kes ja kas teda loeb.

See vorstilugu jäi mulle aga hingele kripeldama, sest tõele au andes on ka minu enda kirjapandud nõuannetest kole vähesed internetis leitavad. Põhjus lihtne: ma kirjutan neid Wordis ja hoian oma arvuti kõvakettal. Kui keegi küsib, siis seletan valju häälega, et ma olen ju tuhat korda rääkinud ja kirja kah pannud… Ah et kust seda lugeda saab? See on mul… kõvakettal.

Kaua kuluks, et kõik kettal olev välja riputada? Kui ma suudaks maha suruda soovi kõike ainult kõige kaunimalt teha, oleks asi äärmiselt lihtne: korjad kokku oma kirjutatud dokumendid, avad nad ükshaaval Wordis (või mis programm see sul oligi) ja salvestad sealtsamast File-me-nüüst HTML kujule. Word oskab kaasa panna ka kõik dokumendis olnud pildid, graafika ja tabelid ning tulemus on veebibrauseriga vaadates kangesti algse dokumendi sarnane.

Jääb üle vaid teha üks lehekülg sisukorraks, kus ülejäänud dokumendid üles loetud ning saadud failihunnik lähimasse tasuta veebiserverisse kupatada. Mis aga eriti oluline, see esimene lehekülg tuleks kätte juhatada otsimootoritele nagu www.neti.ee ja www.ee — siis leiavad inimesed väärt jutu ka lihtsalt kätte. Lõpetakski aasta üleskutsega: kindlasti teevad paljud meist aasta lõpus oma arvuti kõvakettal kerget sorteerimistööd: mis väärt ja mis rämps. Kõik see, mis väärib järgmiseks aastaks allesjätmist, võiks leida endale uue pesa internetis.