Kuidas ma tahtsin Samsungi mobiiltelefoni testida

Ühel sajusel päeval umbes 3 nädalat tagasi sõitsin autoga linna poole ja märkasin Pärnu mnt ääres Samsungi uue telefoni reklaamplagu mis rääkis T100 telefonist (lähemat infot vt Samsungi SNG i stranõ Baltii veebilehelt). Hmm, seda võiks veidi proovida ju, ainult et kust leiaks? GNT toob maale… Aga ei, nemad on vaid logistikapartner, õige kodanik olevat Tiina Proovel, kes viimase Arvutikasutaja andmetel tegeleb kogu Samsungiga ja kogu balti-regiooniga.

Kindla peale hõivatud kodanik ja ma otsustan helistamise asemel e-posti kasuks, sest nii ei pea teine pool tundmatule telefoninumbrile vastates üritama pihta saada, et mis tegelane see telefoni testida tahab:

From: Peeter Marvet [email protected]
To: [email protected]
Subject: t100 / s100
Date: 14.11.2002

eips,

vaatan linna peal Samsungi moblade reklaame ja tekkis kange soov proovida, Rene Mitt GNTst ültes, et demokaid peaks nimelt sinul liikuma…

-pets-

Selgituseks: kuivõrd on vihjatud, et selline kiri pidavat ebaviisakas olema, siis … mulle ei meeldi eriti pikalt seletada, et kes ja mis ma olen. Tehnokratt MTÜ juhatuse esimehe asetäitja? Veebilehe www.tehnokratt.net toimetaja? Kamoon: ma saan iga päev hulgaliselt igat masti küsimusi (autoriteks danjuska, mihkel, ly, VDO, putteporsas, gaspar, gambu jne) ja katsun võimalust mööda viisakalt vastata või vähemalt küsija tehnokratt.net foorumisse suunata. Parim referents tundus olema logistikat korraldava maaletooja esindaja ja firmanime mainimine…

Näe, ja päev hiljem tuleb ka vastus:

From: “Tiina Proovel” <[email protected]&gt;
To: “Peeter Marvet” <[email protected]&gt;
Subject: Re: t100 / s100
Date: Fri, 15 Nov 2002 17:21:28 +0200

Tere,
tanan huvi eest Samsungi telefonide vastu. Palun lahemalt kirjeldada, miks, kui kauaks, mille jaoks jne. Seda koike selleparast, et me ei jaga demotooteid niimoodi kui te arvata voite.

parimat
Tiina Proovel

Mul ei ole midagi enda kavatsuste pikema tutvustamise vastu, aga … mis tähendab “me ei jaga demotooteid niimoodi kui te arvata voite”? Aga viisakas küsimus nõuab mõsitagi viisakat vastust.

From: Peeter Marvet [email protected]
To: [email protected]
Subject: t100 / s100
Date: 15.11.2002

Pole eladeski sattunud Samsungi proovima, tahaks võrrelda kuidas ta teiste “suure värvilise ekraaniga” telefonide kõrval tundub. Ehk et kindlasti mitte klassikaline press-review millele järgneb leheküljene artikkel suure pildiga, sest mul on kombeks rääkida-näidata-kirjutada ainult juhul, kui ma asjaga “sahisevalt rahul” olen. Pigem testin asju taustainfo saamiseks, seega oleks hea kui nädala-kaks mägida saaks (selle ajaga tuleb reeglina ilmsiks, kas kasutamisharjumused kohaneva uue aparaadiga või mitte).

Vahel läheb aga tootjal väga hästi ja siis on tulemuseks näiteks http://nipernaadi.kolhoos.ee või http://u10.kolhoos.ee (tegelt on kogu www.kolhoos.ee üks hea näide). Aga mõnikord ei lähe nii hästi ja siis on tulemuseks http://www.tehnokratt.net/stories/storyReader$18411 või… http://www.tehnokratt.net/2002/11/07

Ja ma tõesti ei oma mingeid eelarvamusi teemal demotoodete jagamine — mul on kombeks testiks küsida asju, mis mulle hetkel mingil põhjusel huvi pakuvad. Avasin, et kui Samsungil on soov mobladega turule tulla, siis on keegi kusagil taibanud mõned demokad kohale saata; GNT teatas mulle, et nemad teevad ainult logistikat ja demokad liiguvad sinu käes.

-pets-

Nojah, vahepeal jõuab kätte detsember ja kohe esmaspäeva hommikul on mul postkastis selline kiri:

From: “Tiina Proovel” [email protected]
To: pets, veel paar ajakirjaniku ja trobikond telefonipoodnikke
Subject: Fw: info
Date: Mon, 2 Dec 2002 09:57:01 +0200

Saadan 2002 3Q mobiiliterminali tootjate turuosad.

parimate soovidega

Tiina Proovel

Kirjale lisatud Exceli-fail sellise tabeliga:

Million pieces
3Q-2002 2Q 1Q
pieces m/s-% pieces m/s-% pieces m/s
Nokia 37,45 35,9 Nokia 3509 35,6 3253 34,7
Motorola 15,03 14,4 Motorola 1550 15,7 1453 15,5
Samsung 11,06 10,6 Samsung 934 9,5 903 9,6
Siemens 0,814 7,8 Siemens 825 8,4 823 8,8
Sony-Ericsson 0,45 4,8 Sony-Ericsson 531 5,4 601 6,4
LG 0,395 3,8 LG 305 3,1 292 3,1
Panasonic 0,324 3,1 Alcatel 303 3,1 312 3,3
Others 20,89 19,6 Others 1913 19,2 1738 18,6
Total 104,26 100% Total 9870 100% 9375 100
Source: Dataquest 22.11.2002

Pean tunnistama, et mul on akuutne allergia igat masti soovimatu e-posti suhtes ja see siin jätab mulje, nagu oleks mind mingisse järjekordsesse postilisti lisatud. Õnneks on see fail vähemalt suht pisi, aga… Sageli saadetakse ajakirjanikele ka Wordi-formaadis pressiteateid koos megaste piltidega jms, mis näiteks GPRS-ühenduse korral suht kalliks lähevad. Tõenäoliselt pandi mind lihtsalt valesse nimekirja, vahest annab probleemi õgvendada:

From: Peeter Marvet [email protected]
To: “Tiina Proovel” [email protected]
Date: 02.12.2002
Subject: Re: Fw: info

Saadan 2002 3Q mobiiliterminali tootjate turuosad.

oops, ma vist sattusin valesse listi: soovisin tõepoolest mingi paar nädalat tagasi sinna Samsungi telefoni testijate nimekirja pääseda, aga mitte lihtsalt suvalist PR-posti saada :-)

-pets-

Nojah, ja vastus, mis pakute?

From: “Tiina Proovel” <[email protected]&gt;
To: “Peeter Marvet” [email protected]
Subject: Re: Fw: info
Date: Mon, 2 Dec 2002 11:41:27 +0200

Minu meelest pole see uldse mingi suvaline PR posti. Kui te nii uldse arvate , siis miks te olete huvitatud testimisest kui sellisest? Imelik!

Tiina Proovel

Samsung country marketing manager
+372 5072013
+372 6090223
[email protected]

Ja mis ma selle peale siis vastama peaksin? Kas oma turupositsiooni ajakirjanikele lähetamine on soov saada PR-tähelepanu või mitte? Miks peaks olema minu huvi telefoni vastu seotud tootja turuosaga? Mida peaks Pets marketroidile vastama? Kas järgnev kiri aitaks sassi läinud suhteid siluda või ainult lisaks õli tulle:

olen tõepoolest imelik, ei vaidle vastu. paraku on minu pika-ajaline kogemus näidanud, et minu eelistused toodete osas ei pruugi absoluutselt nende turu-osaga kokku langeda, näiteks vaatamata VAZ tehase müügiedule Eestis sõidan ma endiselt mingi Peugot pirukaga :-)

Kuidas need robinsonid sellisel puhul ütlevadki? “Kõigest sellest meie saate järgmises osas!”

9 Kommentaarid

 1. mati
  Lisatud 2. dets. 2002 kell 21:33 | Püsiviide

  Tere Peeter.Lugesin läbi su seikluse memuaarid ning ei saanud eriti teise poole ratsukäikudest aru.Minu mõtlemist mööda peaksid DEMOD just vabalt jagatavad olema.Ei tea,kuidas muidu need turuosa graafilised noolekesed üles poole pürivad.Antud olukorras need jäävad samale tasemele või siis hoopis potsatavad alla.Mul on karvane tunne,et see juht või mis ta nüüd oligi,ei saanud lihtsalt su tagasihoidlikust soovist aru.Kui sul viitsimist on,siis tüüta neid edasi.Äkki ikka lõpuks jõuab see asi neile ka kohale.Edu sulle.

 2. Shadow
  Lisatud 2. dets. 2002 kell 23:24 | Püsiviide

  Asjale tuleks juhtida teisiti tähelepanu – ametlik esee teemal miks olen just mina see õige inimene, kellele peaks telefone andma. Tutvustama igati põhjalikult kes Sa oled ja selgitama mitu meetrit reklaami-pinda see kaasa tooks. Kus oma tulemused avaldad jne. Kahjuks tänapäeva ametnikud veel ei tunne Peeter Marvet nimelist tegelast ;-) Vabandan pensionääride ees aga 10 pensionäärist vaevalt 1 tunneb Sind. Ju see oli 1 nendest 9 -st :-)

  Oleks ju imelik – kui tuleb onu Vitja ja saadab lugemissaalist meili: “Palun andke mulle testida teie firma viimast toodangut, sest olen asjast huvitatud ja üldse olen tore.

  Tshauki – Onu Vitja” :-))

 3. Peeter Marvet
  Lisatud 3. dets. 2002 kell 09:06 | Püsiviide

  Tegelikult ei ole see üldse mitte ristiretk ühe firma või marketroidi vastu. Tegemist on hoopis laiema suhtumisega ja see teeb mulle suuresti muret: kujuta ette, et Eestisse sattub mingi Fujitsu-Siemensi läpakas millel on sees kiipkaardilugeja ja … oli vist sõrmejäljelugeja.

  Ja mind otsitakse üles, et kas ma tahan seda proovida. “Jah, andke… järgmiseks nädalaks”. “Ei, meil on see siin ainult täna, õhtul läheb väljasmaale tagasi, tunniks saad proovida”. APPPIII!!! Aga vähemalt paaris lehes ilmuvad sellest läpakast pikad artiklid koos pildiga, sest nende jaoks sellest “lähedalt-nägemise testist” nähtavasti piisas.

  Või siis helistab mulle IBMi marketingipiiga et kas ma kirjutaksin Ekspressi .COM’i jaoks Thinkpad’is olevast turvakiibist, homseks on vaja. Tähendab… Kui mulle helistaks .COMi toimetaja sellise palvega (või keegi EPL, PM, ÄP arvutirubriigist) siis see on täiesti normaalne (iseasi, kas mul konkreetsel päeval aega on ja kas teema huvi pakub). Aga et mulle helistab marketingi-inimene ja palub ajakirja artikkel kirjutada? Lisaks kõigele on minu suhtumine turvakiipi mõnevõrra negatiivne, nagu teavad kindlasti kõik kes on krati-saadet sattunud kuulama. Trusted Computing, Tinseltown Club… jah? Minu vastus:

  võtmesõnad on Palladium ja Trusted Computing, teie turvakiibi hüüdnimeks on muideks “Fritz chip” ühe Disney poolt äraostetud USA kongresmeni järgi… vt TCPA / Palladium FAQ’t, seal muuhulgas mainitud Thinkpad ühena esimestest toodetest mis asjale vastavad loe ka TheRegister’ist.

  Urrrrrrrr!

  Ja olge normaalsed, suvalise kodaniku adekvaatsust saab lihtsalt kontrollida lüües tema nime google.com’i või neti.ee’sse. Kui midagi muud pinnale ei tule, siis vahest sedapalju ikka, et kus ülikoolis õppis ja kui kiiresti jookseb / suusatab / orienteerub. See peaks olema suht normaalne tegevus, võttes arvesse et on võimalik suvalise suurfirma juhile kirjutada kujul [email protected] — kas ta peaks uskuma kirjas olevat enesekiitmist või veidikenegi tausta kontrollima?

 4. Shadow
  Lisatud 4. dets. 2002 kell 08:05 | Püsiviide

  Tahad saadan Sulle kirja nimega “Peeter Marvet” see on ikka niii easy ja võib-olla on nendega keegi ennegi taoliseid pulle teinud. Teiseks: on olemas firmasid kelle jaoks on kohalikud inimesed – keda kohalikud kummardavad – lihtsalt geneetiline praht jalus(kui nad ei räägi kui palju tema võiks tõsta müüginumbreid). Lihtsalt nende reklaami poliitika – kas on üldse teisiti üles ehitatud ( nad ei soovigi avaldada kasutaja soovitusi ) või ongi teistsugune…

  A – meibi on nad ingliskeele oskajad ? Domeen goodwin ( vabandust ) vihjaks asjatundmatule inimesele natike jehoovakate poole (( kellele inimesed on harjunud jalaga andma ) vabandust jehoovakad ). Oleks saatnud meili aadressilt tehnokratt domeenilt – oleks tulemused ehk vähe teisemad ;-)

  Kena päeva jätku !

  Shadow

 5. Peeter Marvet
  Lisatud 4. dets. 2002 kell 21:48 | Püsiviide

  Ah kamoon & get a life, Shadow :-)

  Kogu lugu käib selle ümber, et minu meelest on absoluutselt mõtetu kui ma hakkan enda nime juurde miskeid tiitleid kribama. Kui mu postiaadress on võltsitav, siis miks mitte minu muu staatus?

  Ja suhelge palun marketingiga sama palju kui mina ja siis tulge seletama, et miski peale personaalse referentsi üldse midagi maksab. Kui sa arvad, et rõhuv osa Tehnokrati telesaadet sponssinud firmade kontakt-isikutest viitsisid veebist vaadata vähemalt saate teemasid (rääkimata saatest endast), siis… get a life. Kord poolaastas vaja ikka kohvil käia ja jutustada, mis tehtud ja mis teoksil. Mis tähendab, et veebis on tegevuskava juba 3 kuud üleval? Joonista see meile sinise vildikaga tahvli peale!

  OK, on ka paar kirjaoskajast erandit. Täidavad edukalt “erand kinnitab reeglit” funktsiooni, mõistagi.

 6. Kalle Kadanik
  Lisatud 4. dets. 2002 kell 22:45 | Püsiviide

  kas mujalt on antud Sulle, sellise kirja peale, tooteid testida?

 7. Margus
  Lisatud 7. dets. 2002 kell 07:46 | Püsiviide

  Mina kodanik Tiinaga enam küll asju ei ajaks. Ja kui ma tema tööandja oleks, siis vestleks temaga põhjalikult teemal “Müügi korraldamis põhitõed” ja “Suhte-korraldus”. Ilmselt ei ole ta oma telefonide müümisest lihtsalt huvitatud või kardavad, Peeter, Sinu arvamust asja kohta. Hea et niigi läks.

 8. Kaido Kert
  Lisatud 9. dets. 2002 kell 17:59 | Püsiviide

  reverse DNS andis tulemuse: Google->äripäev:

  “Oleme fokuseerinud oma tähelepanu kõrgema sissetulekuga sihtgrupile, kes tahavad erineda massist, kellel on kindel elustiil ja tase, soov kasutada eksklusiivseid ja luksuslikke asju,” ütles Tiina Proovel.

  Ilmselt liigitab nimetet Tiina isikud kes alustavad e-maili sõnaga “eips” sinna ülejäänute klassi, sellest ka se “mida te ometi endale lubate” toon :P

  Aga PR-i võib mitut moodi ajada, mujalt maailmast on ammu teada kuidas mõned suuremad rauatootjad oma nänni revieweritele jagavad, eriti tihe “andmine” käib prosede ja graafikakivide osas. Värviline pilt esilehel ja kümnepunktine hinnang on täitsa levinud träni saamise eeldus mõnedel saitidel ja paberväljaannetes.

 9. Kalle Kadanik
  Lisatud 9. dets. 2002 kell 18:54 | Püsiviide

  mida siin jahutakse ja õigustatakse?
  salamisi lootsin, nüüd ütlen välja, et Pets võiks selle teema siit, kui teda ennast kompromiteeriv materjal, ÄRA KORISTADA.
  Pr(l). Tiina Proovel on käitunud igati korrektselt ja tööandja (kui ta seda mitte ise ei ole) ei saa tema suhtes midagi, selle vastukajaga seoses kasutada, vastupidiselt “tsink-plek-pangi loole”. samuti ei tekita see artikkel keskmises lugejas Petsi esialgselt loodetud efekti:”me good — they bad-bad”.
  Peetril on muidugi maru tore õigustus, ’isiklik referents’ ja ‘pean ma siis ütlema, et olen juhatuse esimees’ — JAMA! — see EI VÄLISTA ELEMENTAARSET VIISAKUST! no, andke andeks, Petsi esmase pöördumise stiilist jäi küll mulje, nagu oleksid nad pr(l). Prooveliga koos saunas käinud…
  Eestis on palju TUNTUMAID inimesi, kui Peeter Marvet, näiteks EV president. ma küll ei usu, et härrad Arnold Rüütel või Lennart Meri oleks kunagi võõra inimese poole pöördunud avaldusega: “tšauki, kuule ma sealt kuulsin, et sa oled see…”.
  kunagi pöördus hr. Olavi Kärsna Tehnika Maailmast mu poole sooviga saada ka üht toodet testide jaoks. saigi, sest tema pöördumine ei alanud: “ahoi! ma kuulsin… sa oled…”, vaid esmalt inimene tutvustas ennast!

  Pets, ole hea ja võta see teema maha, see ei vii kuhugi…