Kommuunid ja kommenteerimine

Niisiis. comment@delfi on uuenenud: kõigepealt tekkis võimalus anda anonüümsetele kommentaaridele hindeid ja nüüd on tulnud juurde hulk prominentseid toimetajaid — ma loodan, et see tõstab kindlasti ka kõvasti paber-lehtede arvamuste-rubriigi-toimetajate enesehinnangut ning aitab meil kõigil oma elu paremini elada. Tore on.

Mõeldes aga Eesti digitaalse meedia toimimisprintsiipide üle jääb mul kripeldama paar küsimust. Nimelt on tahes või tahtmata tegemist rahvahulkade juhtimisega ning portaalipidaja jaoks saab ühel hetkel määravaks kasutaja kohta tehtavate kulutuste või saadava tulu suurus.

Näiteks võiks võtta ÄP tehnika-foorumi, kus on pidevaks sõnavõtjaks keegi kodanik, nimetame teda näiteks U-ks — kes arvab iga asja kohta, et süüdi on kiirus 9600bps ning suudab suvalise huvitavana tunduva teema “rajalt maha võtta”. Mina loobusin sellest foorumist, kuna kodaniku tekitatud mürahulk oli liiga suur. Kommentaaride hulk on suur aga need ei paku kellelegi huvi.

Kasutaja hind

Põhimõtteliselt võiks seda nimetada antud kasutaja hinnaks, samas võiks ka olla hinnaks see aeg, mis kulub kellegil tüütuvõitu kasutaja kirjade väljafiltreerimiseks ja hiljem kodanikuga vaidlemiseks, et miks ta ikkagi tüütuseks kvalifitseerub. Mis teha, kodanikud on sellised, arvab portaalipidaja. Aga tühjagi.

Tegelikult on nende probleemide lahendamiseks olemas päris vahvaid vahendeid, mis seejuures on üsna hõlpsalt suvalisse teenusesse sisseehitatavad. Minu lemmikteos selles vallas on Philip Greenspuni Philip and Alex’s Guide to Web Publishing kus on teemaks nii veebis raha teenimine kui ka kommuunid ja kommenteerimine. Ning seda kõike seisukohalt: kasutaja võib olla nii tulu kui kulu. Mida siis teha?

Kolm võimalust

Phil pakub oma saidis registreerunud kasutajale kolm võimalust (a) anna artiklile hinne (b) kirjuta autorile (c) kommenteeri avalikult. Nii õnnestub välja selekteerida need, kes tegelikult eriti midagi arvata ei viitsi aga tahaksid kah sõna sekka öelda (annavad hinde, aga kuna see reeglina ei väljenda ei kommentaari ega kommenteeritava artikli väärtust siis läheb see lihtsalt andmebaasi kirja), tahavad lihtsalt tunnustust või halvakspanu avaldada ja need, kellel tõesti on midagi lisada ehk kes tegelikult rikastavad saidi sisu.

Aga jällegi, pole mõtet siinkohal hakata raamatut ümber jutustama: Philip and Alex’s Guide to Web Publishing saab minult 10-palli skaalal 11 olles loetav nii arvuti- kui äriinimesele ning kuigi terve raamat on veebis saadaval olen nõus ostma ka paber-versiooni ainult selleks, et kinkida see mõnele kommentaarikeskust arendavale nn. uue-meedia-gurule õppematerjaliks… come on, read the fucking manual, man!

Loe lähemalt Philip and Alex’s Guide to Web Publishing ning ArsDigita Systems Journal (leiad muuhulgas Phil’i samasse teemasse käiva loengu video)

-pets-