Bluetooth sinu läpaka jaoks

Lubasin juba jupp aega tagasi hankida prooviks mõne Bluetooth-kaardi, mis sobiks läpakasse pista ning toimiks koos Ericsson’i R520m GRPS-võimelise telefoniga (millel muideks Bluetooth on sisse ehitatud).

Poed neid veel letis ei hoia, küll aga andis teatav spioonitöö tulemuseks kolm kaarti, mis maaletoojatel hinnakirjas: IBM 4400kr, Toshiba 3100kr, ja Xircomil 2700kr (soovitavad müügihinnad koos km.). Mina sain GNT Eestilt prooviks Toshiba kaardi (PA3053U-1PCC), mis oma sisemuselt on Digianswer’i Bluetooth kaart ehk sama, mida näikse müüvat ka Motorola, IBM ja DELL — kindlasti igaüks veidi erineva softikonfiguratsiooni ja kleepsuga, aga mis sellest.

Esimesed muljed: nagu pildilt näha, ulatub antenni-osa kaardist piisavalt kaugele välja, et tekitada kerget ebamugavust kasutamisel — näiteks pead tõenäoliselt kaardi ära võtma iga kord, kui läpaka kotti paned. Paraku ei anna meil selle vastu midagi ette võtta enne, kui Bluetooth ja muud traadita võrgud saavad olema arvutisse sisse ehitatud (ja loodetavasti ilma välja ulatuvate antennideta).

Soft: kaardiga tuleb kaasa Digiansweri Bluetooth Software Suite (BTSWS) mis toetab erinevaid Bluetooth-kasutusprofiile (LAN, Dial-up-networking, serial, voice jne) ja SPANworks chattimiseks, presentatsioonide vahetamiseks jne. Kuna mul oli kasutada vaid üks kaart ja telefon, siis piirdus minu huvi BTSWS’iga — ja selle käimasaamine võttis enamuse katsetamise ajast.

Üldiselt peaks kõik käima lihtsalt: valid Bluetooth Neighborhood, lased leida telefoni (millele oled eelnevalt öelnud, et olgu leitav), siis lohistad tarvilise teenuse ikooni telefoni ikooni peale (olles esimesel korral eelnevalt lubanud telefonil paaritumisega tegeleda) ja voila — asi toimib.

Paraku mitte minu puhul: arvatavasti on tegu mingi vaimse puudega, aga ma ei suuda leida www.toshiba.com alt mingit vastust küsimusele, miks BTSWS ei suuda siduda mu telefoni ja kaarti. Õnneks on olemas www.google.com, ja sealt avastan ma lehe, mille oleks pidanud ette võtma kohe, kui avastasin seose Digiansweriga: www.btsws.com pakkus vähemalt sellel päeval kohe esilehel vastust nimelt minu küsimusele. Ja vastust kah, ehk et tuleb võtta uus softiversioon, mis toetab Bluetooth’i versiooni 1.1

Edasi on elu lihtne — kui telefon & arvuti teineteist mõistavad, siis tuleb vaadata, et modemite hulgas oleks Ericsson’i R520 Bluetooth modem ning panna Dial-up ühendus serial või IR modemi asemel nimelt selle peale. Ja käib, ei enam mingit arutamist kas läpaka IR silm näeb telefoni oma või mitte. Kui nüüd jätte telefonil Bluetooth pidevalt sisse ning konfigureerida BTSWS tõmbama püsti vajalikku DUN-ühendust iga kord, kui DUN-profiili aktiviseerid, peaks asi olema igati ühe klõpsu kaugusel — vähemalt mina ei suutnud leida viisi, mis internetiühenduse puudumisel oleks näiteks IE käivitamise peale kogu krempli automaatselt käivitanud.

ÕPETUSED

Igaks juhuks lisan siia ka ühes pundis kõik soovitused (kuna hetkel kaarti käepärast pole, siis mälu järgi — palun kommenteerige kui midagi nihu on)

 • Hoolitse selle eest, et R520m tarkvara oleks vähemalt R2 (see, kus on olemas mh e-posti lugemise võimalus)
 • Hoolitse selle eest, et BTSWS oleks vähemalt 1.09, mistahes muu softi puhul kontrolli, et toetaks Bluetooth versiooni 1.1
 • Vaata, et Control Panel -> Modems all oleks olemas Ericsson R520 Bluetooth Modem. Kui ei ole, siis lisa (ära lase tal avastada, vaid pane käsitsi; COM-port tõenäoliselt COM7 — vt selline, millel DUN-profiil on lubatud BTSWS’i Configuration Tool’i alt)
 • Muuda oma varem tehtud Windows’i Dial-up Networking ühendust nii, et see kasutaks nimelt Bluetooth modemit
 • Luba telefonil Bluetooth alt olla Leitav
 • Käivita Bluetooth Neighborhood, lase tal leida telefon
 • Luba telefonil sidumine: Seotud seadmed -> Lisa -> Telefon lubab
 • Lohista arvutis DUN teenus telefoni peale. Sisesta telefoni ja arvutisse sama kood (vabalt valitud nr), kiida heaks või muuda teise poole nime.
 • Nüüd peaks DUN profiil olema igati connected — sul on võimalik selle properties all märkida, et tulevikus profiili aktiviseerimisel käivitataks koheselt ka sinu poolt valitud Windows’i Dial-up Networking ühendus

Kust osta saab?

Nagu eelpool mainitud, pole hetkel tegu veel levinud letikaubaga ja minu testitud eksemplar saadud maaletooja ehk GNT Eesti käest — kui asi tarvilik tundub, vaata nende veebist endale lähim jällemüüja ning lase tellida…

 • Viimane veerg

  Mina olen Peeter Marvet (pets@tehnokratt.net). Ei saa täielikult välistada, et see siin oli kunagi minu ajaveeb. Kirjapandu ei pruugi väljendada seisu- ega istmekohti. Seoses surutisega esilehe mahtu vähendatud 8%. Lisandub käibemaks, Tallinna elanikel ka müügi- ja paadimaks. Pakendatud gaasikeskkonda. Valmistatud arvutis milles võib leiduda väheses koguses piima- ja pähklitükke. Ei sisalda hüdrogeenitud (transarasvavabasid) taimseid rasvhappeid, sisaldab vahustatud lämmastikku.

  Puhhi lõks imelike skännerite püüdmiseks, ära siia klõpsa :-)