Bluetooth sinu läpaka jaoks

Lubasin juba jupp aega tagasi hankida prooviks mõne Bluetooth-kaardi, mis sobiks läpakasse pista ning toimiks koos Ericsson’i R520m GRPS-võimelise telefoniga (millel muideks Bluetooth on sisse ehitatud).

Poed neid veel letis ei hoia, küll aga andis teatav spioonitöö tulemuseks kolm kaarti, mis maaletoojatel hinnakirjas: IBM 4400kr, Toshiba 3100kr, ja Xircomil 2700kr (soovitavad müügihinnad koos km.). Mina sain GNT Eestilt prooviks Toshiba kaardi (PA3053U-1PCC), mis oma sisemuselt on Digianswer’i Bluetooth kaart ehk sama, mida näikse müüvat ka Motorola, IBM ja DELL — kindlasti igaüks veidi erineva softikonfiguratsiooni ja kleepsuga, aga mis sellest.

Esimesed muljed: nagu pildilt näha, ulatub antenni-osa kaardist piisavalt kaugele välja, et tekitada kerget ebamugavust kasutamisel — näiteks pead tõenäoliselt kaardi ära võtma iga kord, kui läpaka kotti paned. Paraku ei anna meil selle vastu midagi ette võtta enne, kui Bluetooth ja muud traadita võrgud saavad olema arvutisse sisse ehitatud (ja loodetavasti ilma välja ulatuvate antennideta).

Soft: kaardiga tuleb kaasa Digiansweri Bluetooth Software Suite (BTSWS) mis toetab erinevaid Bluetooth-kasutusprofiile (LAN, Dial-up-networking, serial, voice jne) ja SPANworks chattimiseks, presentatsioonide vahetamiseks jne. Kuna mul oli kasutada vaid üks kaart ja telefon, siis piirdus minu huvi BTSWS’iga — ja selle käimasaamine võttis enamuse katsetamise ajast.

Üldiselt peaks kõik käima lihtsalt: valid Bluetooth Neighborhood, lased leida telefoni (millele oled eelnevalt öelnud, et olgu leitav), siis lohistad tarvilise teenuse ikooni telefoni ikooni peale (olles esimesel korral eelnevalt lubanud telefonil paaritumisega tegeleda) ja voila — asi toimib.

Paraku mitte minu puhul: arvatavasti on tegu mingi vaimse puudega, aga ma ei suuda leida www.toshiba.com alt mingit vastust küsimusele, miks BTSWS ei suuda siduda mu telefoni ja kaarti. Õnneks on olemas www.google.com, ja sealt avastan ma lehe, mille oleks pidanud ette võtma kohe, kui avastasin seose Digiansweriga: www.btsws.com pakkus vähemalt sellel päeval kohe esilehel vastust nimelt minu küsimusele. Ja vastust kah, ehk et tuleb võtta uus softiversioon, mis toetab Bluetooth’i versiooni 1.1

Edasi on elu lihtne — kui telefon & arvuti teineteist mõistavad, siis tuleb vaadata, et modemite hulgas oleks Ericsson’i R520 Bluetooth modem ning panna Dial-up ühendus serial või IR modemi asemel nimelt selle peale. Ja käib, ei enam mingit arutamist kas läpaka IR silm näeb telefoni oma või mitte. Kui nüüd jätte telefonil Bluetooth pidevalt sisse ning konfigureerida BTSWS tõmbama püsti vajalikku DUN-ühendust iga kord, kui DUN-profiili aktiviseerid, peaks asi olema igati ühe klõpsu kaugusel — vähemalt mina ei suutnud leida viisi, mis internetiühenduse puudumisel oleks näiteks IE käivitamise peale kogu krempli automaatselt käivitanud.

ÕPETUSED

Igaks juhuks lisan siia ka ühes pundis kõik soovitused (kuna hetkel kaarti käepärast pole, siis mälu järgi — palun kommenteerige kui midagi nihu on)

  • Hoolitse selle eest, et R520m tarkvara oleks vähemalt R2 (see, kus on olemas mh e-posti lugemise võimalus)
  • Hoolitse selle eest, et BTSWS oleks vähemalt 1.09, mistahes muu softi puhul kontrolli, et toetaks Bluetooth versiooni 1.1
  • Vaata, et Control Panel -> Modems all oleks olemas Ericsson R520 Bluetooth Modem. Kui ei ole, siis lisa (ära lase tal avastada, vaid pane käsitsi; COM-port tõenäoliselt COM7 — vt selline, millel DUN-profiil on lubatud BTSWS’i Configuration Tool’i alt)
  • Muuda oma varem tehtud Windows’i Dial-up Networking ühendust nii, et see kasutaks nimelt Bluetooth modemit
  • Luba telefonil Bluetooth alt olla Leitav
  • Käivita Bluetooth Neighborhood, lase tal leida telefon
  • Luba telefonil sidumine: Seotud seadmed -> Lisa -> Telefon lubab
  • Lohista arvutis DUN teenus telefoni peale. Sisesta telefoni ja arvutisse sama kood (vabalt valitud nr), kiida heaks või muuda teise poole nime.
  • Nüüd peaks DUN profiil olema igati connected — sul on võimalik selle properties all märkida, et tulevikus profiili aktiviseerimisel käivitataks koheselt ka sinu poolt valitud Windows’i Dial-up Networking ühendus

Kust osta saab?

Nagu eelpool mainitud, pole hetkel tegu veel levinud letikaubaga ja minu testitud eksemplar saadud maaletooja ehk GNT Eesti käest — kui asi tarvilik tundub, vaata nende veebist endale lähim jällemüüja ning lase tellida…

6 Kommentaarid

  1. Lauri Laupmaa
    Lisatud 2. sept. 2001 kell 15:25 | Püsiviide

    Ei saa lisamata jätte, et asja muudaks palju mugavamaks lintsalt antenni olemasolu näiteks laptopi ekraani taga. Sel juhul piisaks paarist pinist, mis ühendaksid kaardi ja antenni. Kunagi otsustasid PCMCIA standardi tegijad tobedal kombel ära jätta 2 lisapinni, mis oleks modemi pistikutel lubanud arvuti kesta küljes olla, tulemuseks kohutavalt õnnetud läpparimodemid oma pidevaltmurduvate otstega. Nüüd oleks need 2 pinni jälle teretulnud antennipistikuks…

  2. Taivo Sander
    Lisatud 4. sept. 2001 kell 08:55 | Püsiviide

    Umbes kuu tagasi soetasin sõbraliku välisriigi lennujaamast endale Nokia Connectivity Pack’i nimelise karbi (2599 SEK) milles sisaldus Bluetooth Compact Flash kaart (koos PCMCIA adapteriga) ja Bluetooth aku Nokia 6210 jaoks.

    Kogemused seni ainult positiivsed …. Bluetooth Software Suite installeerimine läks ladusalt – ainsaks takistuseks sai minu N6210 liiga vana tarkvara mis ei osanud Bluetooth akuga suhelda, kuid kui see sai uuendatud (v 05.02) olid probleemid otsas.

    CF+PCMCIA adapter ulatuvad notest välja umbes 3-4 mm ja ei tekita probleeme noteka transpordil. Nokia Bluetooth aku on võrreldes ‘normaalsega’ küll natuke paksuvõitu – aga see on rohkem norimine sest kokkuvõttes pole telefon ‘jämedam’ kui N6110 mida alles hiljuti kasutasin 8-).

    Kasutamismugavus võrreldes seni kasutatud IrDA’ga on kordi parem – eriti kui soovid/pead telefoni+notet kasutama ka paikades kus korralikku kirjutuslauda käepärast pole (näiteks lennujaamad …).

    Nüüd jään ootama aasta lõppu millal ka Palm m500 seeria jaoks Bluetooth kaart välja tuleb 8-).

  3. Urmas Jüriorg
    Lisatud 4. sept. 2001 kell 23:29 | Püsiviide

    Selle antennijutu peale muutusin mõtlikuks (muide Lauril ka õige märkus oli). Mõtlesin vaatan mis nägu see xircomi kaart oli ja ennäe vahepeal olid xircomid veebi updatenud ja Bluetooth kaardi kohta spetse datasheete ja FAQ-e lisanud. Muide antenniosa ongi oluliselt tagasihoidlikum kui Petsi pildi peal Digiansweri omal.

    Muide kas ma mäletan õigesti et Bluetooth toetas korraga mitut device’t näit. GSM ja headset korraga? Seda Pets ei testinud vist…?

  4. Raivo Stern
    Lisatud 9. juuli 2002 kell 10:40 | Püsiviide

    Paistab et PCMCIA kaardid on päris krõbeda hinnaga (2700-4400 EEK). Huvitav, kui mu eesmärgiks on Ericsson’i R520m GRPS IrDA’st Bluetoothi tõstmine, siis mis kogemusi on mitmesuguste USB porti käivate Bluetoothi adapteritega (Acer BT-500, Mitsumi WIF-0402C, TDK USB Adaptor)?
    a) milliseid neid ja kui kõrge rahahunniku eest Maarjamaalt võiks leida?
    b) kuis on nende võrdlus (kiirus, töökindlus jms) PCMCIA kaartidega võrreldes?
    c) koguks konkreetseid kogemusi.
    Asja segasemaks ajamiseks on antud juhul tegu Titanium G4 PowerBooki (Apple, Os X ) ja R520m kosjasobitusega :-)

  5. vaska
    Lisatud 15. juuli 2002 kell 08:20 | Püsiviide

    what about nokia? Jutud k2ivad, et nokia uuemad asjad (63xx,76xx,83xx,jne)toetavad AINULT nokia enda sinihamba kaarti?

    Ahjaa, AINULT Nokia enda kaart toetab arvutiga syncimist, muud kaardid oskavad kenasti GPRSi teha;) ehk digianswer=nokia:)

  6. Riho Randla
    Lisatud 27. juuli 2002 kell 21:17 | Püsiviide

    Hankisin omale Sony Vaio PCG-SRX7F läpaka (subnotebook), kuhu nii Wireless kui ka Bluetooth sisse ehitatud. Ei mingeid antenne ega kaartide sissetoppimist-väljatirimist. Kuna (olles Californias) USA turule sellist mudelit ei toodeta (veel?), siis pidin leppima Jaapani jaoks tehtud asjaga. Algul küll harjumatu klaviatuuril meile tuntud alfabeedi kõrval hieroglüüfe näha, aga kuu aja kasutamise järel ei pane enam tähelegi, tekkis isegi huvi jaapani keele õppimise vastu. Olen masinaga väga rahul. Siia reisides nägin Frankfurdi lennuhaamas ka Euroopa turule valmistatud sarnast mudelit, kuid kahjuks oli see tellimise hetkeks juba tootmisest maha võetud ja uus mudel ilma bluetoothita (miks küll?!). Ideaalne pisike (10.4″ XGA TFT) kaaslane, kui pead teda igale poole kaasa tirima ja 25h ööpäevas Intrenetivalmis olema. Jääb ainult üle oodata, millal teised mudelid nii kaugele jõuavad. Kes tahab rohkem küsida antud läppari omaduste kohta tehku seda julgelt.