Ketta defragmenteerimisest

Meie sellenädalase saate nõuanne (mis jookseb ka mikrosaatena) seletab, kuidas kõvaketast defragmenteerida (Win95/98/Me puhul: Start->Programs->Accessories->System tools->Disk defragmenter). Selle juurde tasuks aga vastata paarile küsimusele, mis juba tekkida jõudnud.

Miks mul Defrag läheb 3%-ni ja siis alustab uuesti otsast peale?

Probleem selles, et mõni Windowsi all töötav programmijupp kirjutab midagi kettale, mispeale Defrag otsustab igaks juhuks tööga otsast peale hakata. Seejuures ei pruugi programmiks olla sugugi mõni meie poolt teadlikult käivitatu mille nime me all Taskbaril näeme, erinevad meie poolt installeeritud programmid võivad olla lisanud ka “pimedalt” käivaid komponente (osa neist tekitab nupukesi Taskbarile kella kõrvale, osa isegi mitte neid). Neid saab näha kui vajutada 1 kord ctrl-alt-del (NB! Igaks juhuks hoolitse ennem selliseid eksperimente, et kõik oleks salvestatud):

win98_CloseProgram:

Nagu näha on minu läpakas testimistega väga ära reostunud: korraliku puhta installi puhul ei tohiks olukorras, kus ükski kasutajaprogramm (Word, Excel, IE jne) lahti ei ole, olla seal suurt rohkem kui Explorer, Systray ja veel paar jupikest. Lõplikuks korrastamiseks ei tea paremat lahendust kui Windowsi ja kogu muu VAJALIKU tarkvara uuesti installeerimine, aga kiireks ajutiseks lahenduseks võiks proovida lihtsalt kõik peale Exploreri kinni panna: valid vastava programmi, alt End Task. Seepeale uuesti ctrl-alt-del, valid järgmise ja End Task. Kohati võib seepeale tulla ette ka teade, et mõni programmijupp ei ole nõus vabatatlikult kinni minema — ega’s muud, eks sunnime siis jõuga…

win98_CloseProgramByForce:

Miks Defrag teatab päras mõningast mõtlemist, et midagi on kettaga viga?

Arvatavasti nii ongi — sagedasemaid probleeme on see, et oled arvuti lihtsalt toitenupust välja lülitanud ja jätnud Start->Shut Down tegemata mispeale mõned Windowsil kasutusel olnud failid on n-ö ripakile jäänud. Egas muud kui Start->Programs->Accessories->System tools->Scan Disk ehk kettatohter käima panna.

Kas Macil kah peab ketast defragmenteerima?

Jah, kohe kindlasti! Mina kasutan Norton Utilities’i paketist SpeedDiski — soovitav on masin käivitada paketi enda CD pealt (muidu ei suuda süsteemiketast defragmenteerida).

Aga Windows NT?

Kohe kindlasti, selle jaoks soovitaks osta Diskeeper. Veebist saab muideks ka prooviversiooni võtta — reeglina ilmneb selle käima panemisel, et sinu kõvaketas on kohutavalt fragmenteerunud. Diskeeperit müüb Eestis GT Tarkvara (Diskeeperi leiad Sunbelti alt).

Kuigi teooria kohaselt WinNT kettad üldse ei fragmenteeru on tegelikkus hoopis erinev, eriti kuiketaste täituvus jõuab nii 60-70% kanti. Diskeeperiga on lihtne panna käima automaatika, mis näiteks igal öösel ise kõik kettad defragmenteerib. Lisaks lubab ta defragmenteerida ka WinNT page-faili ja katalooge (aga nõuab selleks eraldi restarti).

Page-faili kasutab Windows juhul, kui mälu hakkab täis saama — ja on äärmiselt tõenäoline, et kohe pärast WinNT installi on see paarisajaks jupiks mis teeb tema kasutamise muidugi väga aeglaseks. Seega soovitus: isegi juhul kui sa ei raatsi Diskeeperit osta tasuks selle prooviversioon korraks peale panna ja lasta veidi ringi mütata ning seejärel ka page-file korda lasta teha.

Win2000?

Sellega tuleb kaasa Diskeeperi nuditud versioon, põhjalikumaks tööks ja automatiseeritud defragmenteerimiseks tasub jällegi hankida Diskeeper.

2 Kommentaarid

 1. Valju Aloel
  Lisatud 25. jaan. 2002 kell 15:04 | Püsiviide

  Windows 98 puhul tuleb enne ketta korrastamist panna kinni kõik töötavad programmid, sealhulgas ka need, mis laetakse automaatselt koos Windowsiga ning mille töötamise kohta Ctrl+Alt+Del klahvidega avatavas aknas pole mingisugust teavet.

  Selleks tuleb minna Start > Programs > Accessories > System Tools > System Information ning seal Tools > System Configuration Utility.

  Või otsida kaustast Windows/System üles programm Msconfig.exe ja käivitada see.

  Kirja Load Startup Group Items eest tuleb linnuke ära võtta ning vajutada OK. Seejärel nõuab arvuti restarti ning alles pärast seda on kõik programmid suletud. Nüüd võib julgelt defragmenteerida ning tulemus on hea. Esimene kord võib ketta korrastamine võtta rohkem aega, järgmised korrad käib töö kiiremini.

  Pärast tuleb muidugi jälle sealt samas kohas linnuke kirja Load Startup Group Items ette tagasi panna.

 2. Liisa Saare
  Lisatud 28. juuni 2014 kell 20:07 | Püsiviide

  Kuidas teha seda win 7 puhul kui menüü on eestikeelne???!!!