Mikrokrattidele

[originaalis EPL+ kolumn, loe ka kommentaare]

Mõni aeg tagasi paluti minult kommentaari väitele, et arvuti muudab lapsed vägivaldseks: lasteaias käib pidevalt üks tulistamine ja tapmine ning mänguautoga sõidetakse kah ainult kraavi või siis üle väetite vanainimeste. Päris paljude jaoks tähendab arvuti nimelt tapmist ja tagaajamist.

Kellel väiksemaid lapsi majas, võiks alustada oma arvuti reformimist selliselt aadressilt nagu www.uptoten.com — sealt leiab mänge, laule, värvimist jms mis klassifitseeritud vanustele 0-6-10 aastat, igal pool saatjaks tegelased Boowa (suur ja sinine) ja Kwala (pisem ja kollane). Kogu tegevus mõistagi ingliskeelne, aga asi see siis mõne lepatriinude ja kilpkonnadega animeeritud laulu juurde omad maakeelsed sõnad treida ;-).

Boowa ja Kwala ainus häda on selles, et kõik tegevused on netipõhised, st neile kellel ADSL või kaablimodem on see jube vahva koht, aga ülejäänutel võib telefoniarve liigselt kasvama hakata (mis sest, et väikese raha eest saab teha nii, et laps UpToTen saitidelt mujale netti või arvutit näppima ei pääse).

Seepärast korjasin kokku portsu linke saitidele, kust leiab allalaadimiseks softi erinevatele vanuseastmetele, vt www.tehnokratt.net/sipsik. Alates pisematele mõeldud mängudest, mis klaviatuuri ohtra tagumise peale midagi lõbusat teevad kuni tähestiku õppimise ja programmeerimiseni (Visual Basic for Kids).

Nagu ikka, on valdav osa paremast kraamist mitte tasuta, vaid shareware, – et kui kavatsed pikemalt kasutama jääda, tuleb taskut jälle nii paarikümne dollari võrra kergendada.

Ja siia lõpetuseks ka üks konkreetne mängu-soovitus, mis sobiks sellisele päris alustajale (nii alates poolest aastast) ja käib ka vanemat sorti arvutite peal: www.babytoons.com leiad Babytoons’i, milles 12 lihtsat mängu (neist 4 jäävad kasutada ka juhul, kui sa ei kavatse maksta): karu püüab kala, hiirel vaja aidata juust süüa jne. Ja ei midagi vägivaldset (kui välja arvata, et üks karu vahepeal keset tantsu istuli kukub).