Pets goes XP

Et kõik ausalt ära rääkida peaks alustama olukirjeldusega: nimelt on minu arvutiks pea 3 aastat vana IBM Thinkpad 600 — Pentium II 266MHz ja 96MB mälukest (originaalis oli vist 32MB). Ostes oli tema operatsioonisüsteemiks Win95 aga aegade jooksul on saanud see uuendatud Win98 ja siis Win98 SE peale. Minu kogemused sellest ajast klassifitseerivad läpakale operatsioonisüsteemi instelleerimise kõrgemaks pilotaazhiks ning üldine soovitus on keskmisel kasutajal isegi mitte proovida omal käel ette võtta: kuigi juhised on veebis olemas nõuavad nad täpset järgimist ning on kohati mitmeti mõistetavad.

Tuleb tunnistada, et üsna mitmel puhul tuli mul “valmis saanud” Win98SE install uuesti maha tõmmata ja otsast alata, sest mingil minule arusaamatul põhjusel ei olnud läpakas nõus kaane sulgemisel magama jääma või kippus liiga sageli kinni jooksma. Sellest kõigest oli kerge tuletade järeldust, et Win98SE jääb kindlasti ka kõige viimaseks operatsioonisüsteemiks, mida üritan sellele arvutile peale panna.

Otsene vajadus

Nagu eelnevast aru võib saada pole Windowsi ümberinstallimine minu jaoks midagi erakorralist: kord-paar aastas lihtsalt tuleb selline suurpuhastus ette võtta vähemalt juhul, kui tegeled erinevate programmide katsetamisega või harrastad muid ekstreemseid küberspordialasid. Kuna Windows XP Proffessional jõudis minuni juhtumisi täpselt sellel päeval, kui Quicktime lõplikult koostöö katkestas, tekkis kiuastus seda ametliku spetsifikatsiooni alapiiril oleva arvutiga järgi proovida: protsessoriks soovitatakse nimelt vähemalt 300MHz (233MHz miinimum) ning mäluks 128MB (64MB miinimum).

Mis siis selleks veel vaja on? IBMi veeb ei anna erinevalt Windows 98st ühtegi soovitust 2000 või XP installimiseks — ja minu üllatuseks pole põhjus üldse mitte nende laiskuses, vaid selles, et juba Win2k peaks sisaldama praktiliselt kõike Thinkpad’i jaoks vajalikku! Hmm, olen ma äkki teinud vea seda proovimata jättes?

Ega’s muud kui asume katsetama: kopeerin kogu olulise info koduarvutisse NB! Kui kavatsed järgi teha — ära unusta eksportida oma IE favoriite (File -> Import and Export) ning samuti Outlook’i Personal Folder’eid (ning kontrolli igaks juhuks üle, et salvestasid need ikka sinna TEISE arvutisse)!

Installimine

CD sisse ja läpakas käima — millegi pärast käivitub esimesel katsel siiski kõvakettalt Win98, aga veel üks restart muudab asja. CD pealt käivitub WinXP setup mis ei erine esimesel pilgul WinNT omast ning mis pakub pärast mõningast mõtlemist ajakuluks 60 minutit. Umbes nii ka läheb, vahest 10 minutit enam kuna otsutan teha ka kõvakettale igaks petteks täieliku formati ja samal ajal telekat vaadates võis mõne küsimuse märkamine kah ettenähtust rohkem aega võtta.

Kõik installi käigus esitatavad küsimused peaksid olema tähti ja numbreid enam-vähem tundvale kasutajale igati jõukohased: nimi, firmanimi ja kood CD ümbrise pealt. Ah jah, lisaks veel ka soovitavad regionaalsätingud, maa kus asud, keelelised eelistused ja klaviatuur — eeldatavasti võib enamus meist sisestada igale poole Eesti, mina pidin veidi mõtlema kuna läpakal on Rootsi klaviatuur.

Võrk

Senised kogemused sundisid mind installi ajaks võrgukaardid läpakast välja võtma ja nii ei saagi teada, kas teisiti toimides oleks õnnestunud kohe ka aktiviseerimisprotsess ära teha ja netiühendus püsti saada. Aga ühendust oleks igal juhul vaja ja nii pistangi ORiNOCO traadita võrgukaardi arvutisse (katsetan hetkel residential gateway nimelist kopsikut, mis oskab ADSLi nii õhus kui traadis jagada: vt RG1000, minul sama asi veidi stiilsemas kestas ehk Apple’i Airport).

Taskbar’i paremasse serva kella juurde tekib mingi pisike ikoon mis peaks vist lisaseadet sümboliseerima, lisaks teade võrgukaardi leidmise kohta — äärmiselt pinev hetk, sest mul pole kugsail käepärast CDd kaardi draiveritega… Aga neid polegi vaja, sest pärast kerget mõtisklust on draiver olemas. Seejärel soovitatakse mul läbi käia internetiühenduse konfimise visard — mis lepib teadmisega, et mul on residential gateway kusagil läheduses.

Läheb veel veidi aega ja WinXP teatab, et on leidnud lähikonnast traadita võrgu nimega Tehnokratt ning asub seda nüüd ära kasutama. Ehk et minu jaoks on netiühendus olemas ja asi ühelpool. Siinkohal maksaks kõrva taha panna, et pärast uue seadme lisamist ei ole mõtet rabelema hakata enne, kui WinXP on saanud uue olukorraga paar-kolmkümmend sekundit kohaneda: läheb veidi aega kuniks ta seadme ära tunneb, siis draiveri välja mõtleb ja installib, ning seejärel sellega midagi ette otsustab võtta. Rahu, ainult rahu! Iga asi sünnib omal ajal või natuke hiljem: aga mis oluline, ei eelda sinult suuremat aktiivsust kui ilmuvate infomullikeste teadmiseks võtmine.

Tunnen, kuidas vaimne laiskus hakkab võimust võtma, aga otsustan siiski võtta ühenduse koduarvutiga ning proovida järgi ka tavalise võrgukaardi. Nagu arvata oligi, tuntakse ka tavaline võrgukaart koheselt ära ja sellega on asi ühel pool. Kuna desktopil pole vana head Network Neighborhood ikooni siis … kuidas küll võrku konfida? Ahaa, avades Start -> My Network Places on “kohalike ettevõtmiste” (ehk folder tasks, siinkohal Network Tasks) all Set up a home or small office network. Visard küsib minult paar-kolm küsimust ja võrk toimib nagu muiste (st Win98 all enne ümberinstallimist).

Muud seadmed

Minu suureks üllatuseks on WinXP saanud igati pihta tõsiasjale, et tegemist on IBMi Thinkpad’iga ning installinud kõik tarviliku — mh väga spetsiifilise sisemise modemi softi, toe trackpoint’i jaoks ning ka advanced-valikud toite-seadete alla. Vau! Ainus, mille pean IBMi veebist alla lohistama, on Thinkpad Utility mis lubab mul arvutispetsiifilisi seadeid teha, näiteks lubada-keelata hiirt, infrapunaühendust jms. Muideks, infrapuna raporteerib WinXP esimesel hetkel mittetöötavaks, aga kui ma TP Utility abil korraks joystick’i-toe välja ja siis uuesti sisse lülitan, käib kõik koos ja mühinal (olen sarnaseid ressursi-konflikte ka varem täheldanud ja samal moel lahendanud).

Aga tuleks tagasi läpaka-spetsiifiliste asjade juurde: minu jaoks on neist olulisim toimetulek erinevate magamaminekutega, st standby ehk vähese voolutarbe rezhiim ja hibernation ehk mälu sisu kettale kirjutamine ja voolutarbimise täieline lõpetamine:

Täielik nirvaana

Olen senimaani olnud seisukohal, et Thinkpad’i oskused magama jääda on teiste läpakatega võrreldes eeskujulikud — aga paistab, et asi on olnud kinni pigem operatsioonisüsteemis ning WinXP muudab totaalselt isegi minu poolt seni parimaks peetud käitumist. Nimelt kaasnes seni kaane sulgemise ja avamisega (ehk standby‘st väljatulekuga) üsna pikk mõttepaus mille kestel vaid kursor ekraanil näha oli. WinXP puhul räägiks pigem mõnest sekundist ehk ajast, mida praktiliselt ei märka. Samuti kettalt hibernatsioonist tulemine — isegi kettalt 96MB sisselugemine käiks justnagu kiiremini.

Olles selle kõik kirja pannud ja valmistudes ütlema, et isegi aku vastupidavus tundub olema senisest parem — 35% alles ehk ca 50 minutit tööaega pärast 2-tunnist tööd koos traadita võrgukaardiga, just vaatasin — saan järsku hoiatuse, et pean koheselt toitu leidma sest vaid 5% akumahust on järel… Täiesti arusaamatu, aga julgen siinkohal kahtlustada ka aku kui niisuguse tervist & tervet mõistust.

Aga kiirus, kuidas sellega on?

Microsoft väidab, et WinXP pidavat kohati kuni 54% kiirem olema — mina ei viitsi siinkohal mõõtmisi teostada, katsuks leppida subjektiivse hinnanguga: enam-vähem spetsifikatsioonide alapiiril oleva arvuti puhul tundub kõik umbes sama kiire, kuigi sujuvalt avanevad varjuga aknad seda natuke varjutavad. Mina lülitasin kogu ilu-lilu välja ja julgen väita, et kaotanud ei ole ma kohe kindlasti, pigem võitnud.

Muideks, kiiremaks minemine ja parem toimetulek ei ole tegelikult eriliseks üllatuseks, umbes pool aastat tagasi vahetasin kümnekonnal kontoriarvutil (sh mõned Pentium 100-130 klassist) Office 97 välja Office 2000 vastu ja tulemus oli täiesti üllatav: arvutid läksid kiiremaks!

Kokkuvõtteks

Kõige selle tulemusena julgen kõigile enam-vähem spetsifikatsiooni mahtuvade läpakate omanikele kindlasti võtta ette uuendus WinXP Prof peale — tulemus on äärmiselt positiivne. Ja kuigi üldine soovitus on lasta operatsioonisüsteemi installi teha ikkagi spetsil, siis WinXP puhul pakuks umbes 75% tõenäosust, et lihtsalt kirja- ja inglise keele oskajast kasutaja sellega ka omapäi hakkama saab (aga ära unusta enne seda veenduda, et oled oma tarvilikud andmed, sh Outlook’i postkasti ja kontaktid, turvalisse kohta kopeerinud).

Märksa tagasihoidlikum oleksin soovitustega tavalise kontoriarvuti osas: kindlasti maksaks uut arvutit ostes võtta see kohe juba koos WinXPga, upgrade aga… Vahest neile, kes ennast veidi rohkem power-user’ina tunnevad — või siis juhul, kui süsadmin on veendunud, et WinXP peaks arvutite haldamist oluliselt mugavamaks muutma. Ja loomulikult maksaks kaaluda “hübriidi”, ehk et miks mitte vanad arvutid jõulupreemiana töötajatele laiali jagada ja ühe matsuga uuendada nii softi kui rauda ;-)

Lisa oma kommentaar!

Oled ise juba XPd proovinud ja tahaksid midagi lisada? Või tahaksid midagi lisaks küsida? Aga palun: registreeri ennast liikmeks ja lase aga käia — kusagil pole öeldud, et ainult mina peaksin siin oma arvamust avaldama.

  • Viimane veerg

    Mina olen Peeter Marvet (pets@tehnokratt.net). Ei saa täielikult välistada, et see siin oli kunagi minu ajaveeb. Kirjapandu ei pruugi väljendada seisu- ega istmekohti. Seoses surutisega esilehe mahtu vähendatud 8%. Lisandub käibemaks, Tallinna elanikel ka müügi- ja paadimaks. Pakendatud gaasikeskkonda. Valmistatud arvutis milles võib leiduda väheses koguses piima- ja pähklitükke. Ei sisalda hüdrogeenitud (transarasvavabasid) taimseid rasvhappeid, sisaldab vahustatud lämmastikku.

    Puhhi lõks imelike skännerite püüdmiseks, ära siia klõpsa :-)