Password Safe

[kirjutatud lisaks Heleni loole Ebaloogiline salasõna kaitseb
EPLis]

Hoida meeles kõiki neid salasõnu ja kasutajanimesid, mida sul võrgus vaja läheb, on päris paras katsumus. Kui mitte öelda, et võimatu. Minna lihtsama vastupanu teed ja kasutada igal pool sama… no seda võib ju mõnel suva veebilehel teha, aga kõik need Amazonid jms kohad, mis küsivad sinu krediitkaardiinfot ja selle heameelega meelde jätavad? Brrr…

Õnneks on olemas suur hulk programme, nii tasuta kui tasulisi, mis aitavad salasõnu ja kasutajanimesid hoida kaitstuna ühe salasõnaga. Minnes näiteks aadressile www.download.com ja lüües sisse otsingu store password sain vastuseks 45 erinevat nimetust.

Aga… on need ka turvalised, st mis saab kui mu salasõnabaas kellelegi näppu jääb? Downloadimiste arvu järgi esimene freeware programm nimekirjas oli Password Safe Counterpane Labs’ilt. Ja Counterpane Labs tähendab Bruce Scheiner’it kes on krüptomaailmas tuntud nimi, mh krüpto-algoritmi Blowfish looja. Ja Password Safe kasutab, üllatus-üllatus, nimelt Blowfish’i.

Kasutada on Password Safe äärmiselt lihtne: käivitamisel küsitakse andmebaasi salasõna (mis võiks ju olla valitud eriti keeruline) ning seejärel pääsed ligi nimekirjale. Tiitel, kasutajanimi, salasõna (võimalus genereerida suvaline, samuti clipboardi kopeerida), kommentaar. Igati lihtne.

Lisaks: kui sul peaks juhuslikult olema Palm, siis vahest on mõtet kasutada hoopis mõnda nendest programmidest oma saladuste hoidmiseks…

Pets ja kuubakid: