Prepress 101

See lehekülg on mõeldud lihtsustatud prepressi-kursuse kokkuvõtvaks materjaliks: mida peaks teadma, et lihtsamat sorti trükitöö trükikotta saata.

Juuresolev tundmatu autori absoluutselt töötlemata ja eelajaloolise digifotoka või telefoniga tehtud pilt on eriti representatiivne – nimelt otsides oma esimese koolituse jaoks pildinäiteid oli mul meeles DDB raudvara Tiina Roomere kurtmine, et Poolast tulnud McD hamburgeri-pildid ei kõlba süüa ja tuleb kõik ümber joonistada… ja nii siis on mind läbi aastate saatnud seesama netist leitud suvaline hamburgeripilt. Laual on aga näidispoognad mu “praagikohvrist”, kust leiab nii mu enda kui paljude teiste tuntud tegelaste bläkke. Ja osasid enam ei leia, sest bläki autor või fänn on selle ilmselt ära nihverdanud :-)

Kui tahad prepressi teemal küsida (või vastata), siis liitu FB Eesti Prepressi grupiga!

Videod

Kõik minu koolituste jaotus-CD peal olnud (ja muidu prepressi teemal tehtud) videod leiab Youtube playlistist.

Marvetaariumid, slaidid jms

Pilditöötlus ja Photoshop

  1. Seadista trükitööks sobilikud värvisüsteemid: Edit -> Color Settings vali Europe Prepress 2 (kui valikus ei ole seda näha, siis vajuta nuppu More Options)
  2. Vii kasutajaliides vaikeolekusse: Window -> Workspace -> Default
  3. Ava pilt, pane tähele mida Photoshop arvab sellega kaasa tulevast profiilist. Kui profiili pole siis kasutab PhotoshopLeave as is valides eelnevalt seadistatud Adobe RGB’d. Kui profiiliks on sRGB on teoreetiliselt õige valida Use embedded profile, aga sageli saab erksama pildi kui valida Discard embedded profile ehk omistada Adobe RGB (kui valisid Use embedded profile saad erinevust näha ja teise profiili omistada Edit -> Assign Profile all profiili Adobe RGB’ks muutes).
  4. Salvesta pildi RGB-versioon, soovitavalt lisades nime lõppu RGB. Failiformaat JPG, kvaliteet 10 või üle (siis ei jää kadudega pakkimise probleemid üldjuhul näha, erandiks madalaresolutsioonilised pildid ntks ekraanilasud jms mille puhul kasuta kindlasti TIFFi). Vajadusel saad seda pilti kasutada küljenduses, aga soovitav on läbi käia ka järgmised sammud.
  5. Tee pildist versioonid erinevate sihtkasutuste jaoks: kriitpaber, katmata paber, veeb, oluliselt erinevad suurused.
  6. Image->Image Size all saad mängida suurusega kui Resample Image maha võtad: anna vajalik laius ja vaata mis tuleb resolutsioon (võiks olla 2x trükiraster aga piisav ka 1,5x; raster reeglina ajaleht 85, katamata 133, kriit 150lpi)
  7. Kui pildi suurus vähenes oluliselt, siis vajadusel Curves abil heledamaks-kontrastsemaks tiba.
  8. Filters -> Sharpen -> Unsharp mask abil teravamaks (trükki minevat pilti vaata 50%, veebi minevat 100% peal; Amount sageli >150-200, Radius 1, Threshold 3-8).
  9. Konverdi värvid sihtkasutuseks: Image -> Convert to Profile: veeb sRGB, kriitpaber Coated FOGRA39, katmata paber Uncoated FOGRA29 (Engine: Adobe; Intent: Relative Colorimetric, Use Black Point Compensation, aga võta maha Use Dither)