Hüper link

Alustaks sedapuhku kiire veebikursusega – ja näiteks sellest, et mis asi see veeb üldse on. Minule enim meeldiva definitsiooni kohaselt on tegemist suure hulga dokumentidega, mis on omavahel hüperlingitud.

Näiteks võiksid klikkida eelmises lauses sõnadel ”definitsiooni kohaselt” ja sa satuksid Arvutikasutaja sõnastiku vastavale lehele.

Oh tuhat vabandust, see lugu ilmub ju ajalehes ja sa ei saa sõnadel klikkida! Pole midagi parata, igal meedial on omad head ja vead. Aga sa võid piiluda sedasama lugu netist Päevalehe kodukalt või siis tehnokratt.net’ist – seal on lingid kõik kenasti olemas. Sest kirjutades teksti näiteks Wordis, muutuvad kõik www.uptoten.com kujul sisse tipitud veebiaadressid automaagiliselt hüperlinkideks, lisaks on ka ilma veebiaadressi nähtavale toomata hüperlinkide loomine äärmiselt lihtne: valid vajaliku sõna, nt ”Päevalehe” seal paar lauset tagasi ja lööd klaveril ctrl-k. Lahti hüppavas aknas saad sisse tippida aadressi – seejuures on sul lihtne valida viimati brauseris külastatud lehtede vahel ning abiks on automaatika: tippides sisse www.up taipab ta ise sinna otsa toten.com kirjutada.

Minu kogemuse kohaselt muudavad korralikult hüperlingitud artiklid veebis totaalselt sinu lugemisharjumust ja samas peletavad mind eemale ajalehest – ma ei taha lugeda lihtsalt üht uudist, eeldan et ma saan sealtkaudu kätte ka pikema versiooni kusagil www.cnn.com all, lisaviited mainitud nimede kohta jpm.

Paraku on meil siin Eestis hüperlinkimisega veidi sandisti. Näiteks EPL veebilehe jaoks korjab toimetaja tekstist mõned lingid ja paneb need loo lõppu. Ja kui sina minu lugu netis kommenteeriksid, ei oleks sul mingit võimalust töötava hüperlingi lisamiseks. Ajaleht on ajaleht, võiks väita… aga sama häda on ka Delfis ja mujal e-meedias!

Minule täiesti arusaamatul põhjusel ei armastata Eestis hüperlinke – tulles nüüd tagasi defintsiooni juurde, saame me nii küll hulga dokumente, aga see pole enam teps mitte veeb. Mida teha? Vahest peaks minema ja aheldama ennast mõne portaali-tegijate maja juures ukse külge ja mitte enne lahkuma, kui nad oma kommentaarikeskusest veebi teevad…