Kas nii on ilus?

[originaalis EPL+ kolumn, loe ka kommentaare]

Mõni nädal tagasi jõudis minuni järgmine lugu: koolipoiss tegi oma koolile ”mitteametliku” kodulehe, kasutades osavalt ära kooli sümboolikat ja lisades sellele veidi omaloomingut ning külalisteraamatu. Koolile see ei meeldinud, eriti just tänu veidi ülekäte läinud külalisteraamatule. Teenusepakkuja sulges kodulehe, koolipoiss tuvastati ja sai käskkirja. Kõik korras.

Ainult et… Kuidas koolipoiss tuvastati – netis on ju kõik mõnusalt anonüümne? Võtan tasuta postiaadressi, teen tasuta serverisse koduka, andes enda kohta valed andmed, aga ühel hetkel saan kirja: keegi on minu tausta välja uurinud. On’s nii ilus?

Kena või mitte, igal juhul võimalik ja sageli päris lihtsate vahenditega. Kui õnnestub küüned esimesse leitud prakku toppida ja midagi lahti kangutada, hakkab saladus varsti hargnema. Päris sageli on selleks kasutaja arvuti IP-aadress (olgu see siis numbriline kujul 213.168.17.104 või nimeline, nt pets1.tehnokratt.net). See ei reeda küll veel alati päris füüsilist asukohta, aga alustuseks piisab ka näiteks sellest teadmisest, et ta kasutab Tartus asuvat sissehelistamiskeskust.

Praktika on õppimise ema, haaraks parem netist paar programmi ja prooviks omal nahal järgi. Hea globaalse ettekujutuse saamiseks võiks alustada NeoTrace Pro 30-päevase prooviversiooniga, mille leiad www.neoworks.com alt: olles talle selgeks teinud, et sina asud Tallinnas, on ta nõus välja nuhkima teekonna mõne teise maailmas asuva arvutini ja seda ka kenasti kaardi peal näitama. Proovi näiteks www.salon.com või www.nissan.co.jp — sa näed enam-vähem ära, kus asuvad sinu ja nende vahele jäävad võrgusõlmed (ning USA puhul vaadata ka sihtkoha satelliitfotot). Kahjuks ei ole geograafiline asukoht päris alati teada, eriti lihtsamate ja Eesti-siseste ühenduste puhul. Aga ka siinkohal annab üht-teist oma peaga mõistatada: näiteks leides teepealt punkti nimega elijas-gw.riga.delfi.lv või nyc3.gblx.net pole vaja kosmosetehnoloogia abi taipamaks, et tegemist on Riia ja New Yorgiga.

Pärast mõningast harjutamist koos kaardiga hakkab süsteem selgeks saama ja enne 30-päevase prooviperioodi lõppu võiks võtta kasutusele hoopis tasuta tarkvara, mis lubab sihtmärgi kohta infot koguda, näiteks minu lemmik on Sam Spade www.samspade.org (sellel aadressil on ka otse veebis võimalik kasutada hulka huvitavaid tööriistu).