Tehnokrati identiteedist

Viimasel ajal on sagenenud olukorrad, kus Tehnokrati-seltskonda tsiteerides on kasutatud mõnda eksitavat tiitlit nagu näiteks IT-spetsialist — mis on muidugi väga meelitav, aga samas eksitav. Tegelikkuses Pets on spets lihtsalt ITst lobisemise alal ja Sarvik õpetab spetse. Kuna IT-spetse on kõik nurgatagused täis ning sama termini alla käib nii juhtiva tarkvaratootja esindaja kui ka leheveergudele sattunud kräkker, siis oleks oluline säilitada meie puhul siiski teatav isikupära ning panna tiitliks: tehnokratt (näiteks: “Heietus, pläägutus ja hala, blaah-blaah-de-blaah-blaah” jäi kõrvu tehnokratt Peeter Marveti viimasel esinemisel). Alljärgnevalt on toodud üldisemad reeglid, palun asjaomastel lahkelt täiendada.

tehnokratt või Tehnokratt või Tehnokratt!

Tiitlina väikese algustähega (nagu direktor või leemekulbi-liigutaja).

ntx: … blaah” väitis tehnokratt Peeter Marvet …

Juhul kui viidatakse Tehnokratile kui raadio- või telesaatele, siis suure algustähega, nime iseseisvalt eksponeerimisel lisandub lõppu ka hüüumärk.

ntx: Lugupidamisega Teie, Peeter Marvet, Tehnokratt!; … tänases Tehnokratis oli jutuks …; saatekavas: 18:00 Tehnokratt! Kuidas valida endale partnerit küberseksiks?

Kratt, kratid jne

Tekstis korduste vältimiseks on lubatud kasutada pärast tehnokrati kasutamist isikutele viitamisel ka lühemad vormid nagu kratt, kratid jne.

Krt!

Kui teil on kiire või ruumi vähe, võib kasutada ka ISO-standardis veel registreerimata rahvuslikku lühendit krt (hüüumärgiga või ilma, reeglid suur- ja väiketähe kohta samad mis täisnime puhul).

Kas teil siis mõnda ametlikumat nimetust ei ole?

Põhimõtteliselt võiks näiteks Petsi homme nimetada MTÜ Tehnokratt juhatuse esimeheks, aga kahjuks ei ole see soovitav, kuna me oleme otsustanud, et paariskuupäevadel on juhatuse esimees Peeter Marvet ja paaritutel Henn Sarv, nii et artikli kirjutamise ajal sobilik tiitel ei oleks seda enam lehe ilmudes ja vastupidi. Eriti hulluks läheks olukord Sauliga, kes ei olnud meiega MTÜ asutamisel kaasas ja keda me seega juhiks ei tahaks panna — küll aga saaks ta soovi korral tiitliks näiteks pooljuht (maakeeli: diood). Siit ka soovitus: ärge tehke oma elu keerulisemaks kui see juba on, katsuge väikestest viguritest rõõmu tunda ja kirjutage lihtsalt: tehnokratt (või: lihtsalt tehnokratt). Ja vaadake kukuviisorit! -pets-

6 Kommentaarid

  1. Uku-Kaarel Jöesaar
    Lisatud 1. märts 2002 kell 12:48 | Püsiviide

    Tehnokratt lause alguses.
    Tehnokratt uues valguses,
    kui Välk kratsib Masti
    ja kärsatab porse kasti.

    Kratid on ametis alati
    ja vajavad ka jahutust.
    Varsti on vesijahutus
    igapäevane ka moblale.

    TP!jäligb kratte huviga
    ja peab aru iga päev.
    TP! püüab sisu pakkuda,
    teadmisi, mõtteid….

    Sest kolhoos pakub
    sisule vormi ja raami,
    et too ära ei kaoks
    ja ikka leitav oleks.

    TP!, UKJ

  2. sillu15
    Lisatud 8. aug. 2002 kell 15:28 | Püsiviide

    mul on küsimus veebi programmeerimise alal,et mis te arvate kui kaua on veel veebi progejaid vaja

  3. sillu15
    Lisatud 8. aug. 2002 kell 15:28 | Püsiviide

    mul on küsimus veebi programmeerimise alal,et mis te arvate kui kaua on veel veebi progejaid vaja

  4. Shadow
    Lisatud 9. aug. 2002 kell 11:21 | Püsiviide

    Minuteada pole juba praegu vaja. Vastavate saite tekitamine ja haldamine on juba nii lihtsaks läinud, et kirjaoskusest ja mõningasest keele oskusest piisab täiesti ;-)

  5. indrek pajur
    Lisatud 10. aug. 2002 kell 22:16 | Püsiviide

    Olge sama normid kui praegu edasi ja jagage ikka head infi.

  6. Lisatud 20. dets. 2015 kell 14:17 | Püsiviide

    Ma saan aru, et tehnokratt Peeter Marvet on avalikkuse areenilt tagasi tõmbunud, ei mingit taskuhäälingut, ei mingeid uusi ajaveebipostitusi, jne. aga üks teema, mis üldrahvalikku “heietamist” väärib, on “tava-inimeste” harimine nende privaatsust kaitsvate tehnoloogiate alal. Ma pole mingi turvaspets, aga olen tarkvara-arenduse käigus, veebitarkvaraga seoses, pidanud toda teemat endale selge(maks) tegema, olles seoses Edward Snowden’i juthudega asjale rohkem tähelepanu pööranud kui ma seda ehk muidu teinud oleks. IT-huvilistele olen oma mõtteid kirja pannud oma enda “wiki-raamatusse” nimega bitrary, mis asub:

    http://bitrary.softf1.com/

    täpsemalt,

    http://bitrary.softf1.com/index.php?title=Software_Development_:_Security

    Võin “halli kardinalina”, jättes tehnokrati “kaanepoisi” rolli, aidata selle üldrahvaliku harimiskampaania temapunktide loetelu koostamisel, koos viidetega. Ma ei kavatse sellesse palju oma aega investeerida, aga arvan, et tänu tarkvara-arendus-alasele “vanale rasvale” suudan isegi selle vähese aja-investeeringu raames päris palju ära teha, s.t. muu töö käigus on juba väga suur töö nii kui nii, möödaminnes, ära tehtud, palju saab korduvkasutada. Korduvkasutada Tehnokrati küsimustele vastamisel, mitte üldrahvaliku ettekande ettevalmistamisel, s.t. üldrahvalik ettekanne jääb Tehnokrati teha. Esmase hõrgutisena pakun välja sellise lingi:

    https://www.youtube.com/watch?v=KVSIyin4EZ8

    P.S. Soovitan ka muid IntlSpyMuseum videosid vaadata, päris äge.

    https://www.youtube.com/channel/UCJ-UEBNs3VfYGuMMaXg1NFw

    Muuseas, IT-spetsile sobiva töövahendina on mul 2015_12 seisuga välja pakkuda ka VirtualBox’is jooksev virtuaalmasin, milles saab oma enda otsimootorit jooksutada.

    http://technology.softf1.com/mmmv_raspbian_t1/mmmv_gigablast_container_t1/

    Võibolla kui koostada mingi turva-teemasid käsitlevate lehekülgede URL’ide kogu, siis see võiks aidata tolle projekti raames turvateemadel silma peal hoida.

    Lugemise eest tänades,
    [email protected]