Totaalselt mobiilne & traadita

TechEd 2001 kohalikus arvutivõrgus on pidevalt välja jagatud ca 6000 IP-aadressi, ehk 7500 osalejast 80% on varustatud üht või teist sorti internetivõimelise arvutiga. Kui eelmistel aastatel tähendas see megasuuri netikohvikuid, siis sedapuhku on 80% kasutajatest kogu konverentsikeskust katvas traadita võrgus. 802.11b rocks!

Kuna tegemist on developer’ite kokkusaamisega, siis on mõistagi enamusel neist kaasas läpakas, paljudel lisaks ka Compaq’i iPaq pihuarvuti. Kellel pole, saab iPaq ja / või traadita võrgukaarti kohapealt allkirja & krediitkaardi-numbri vastu laenata või osta — välja jagamiseks oli varutud 1000 komplekti ja ohtralt lisavarustust, lisaks iPaq’ide jaoks spetsiaalne konverentsi-soft ajakavade, asukohaplaanide jms tarvilikuga.

Muudab elukorraldust

Ühel keskmisel konverentsil on isegi e-posti kontrollimine paras ettevõtmine: heal juhul leiab osalejatele mõeldud netikohviku, aga sellest on abi vaid juhul, kui pääsed oma postkastile ligi üle veebibrauseri. Ajakirjanikele on varutud kümmekond telefoniliini, mis lubavad oma teenusepakkuja juurde modemdada ja sel moel postile ligi pääseda — mis ei olegi nii keeruline, kui sul näiteks KPNQwest’i Traveller või Atlase Planet ühendus on. Aga kiviaeg on see enivei.

TechEd’il peaks traadita võrgu levi oleme kohviku-aladel, praktikas on aga raske leida nurgatagust kus, võrku ei oleks. Näiteks loengusaalis tekib vahetevahel soov haarata endale netist parasjagu ekraanil jooksev PowerPoindi-fail ja sinna märkusi lisada või siis kiigata korraks lähemalt mõnda esineja poolt mainitud veebisaiti. Äärmiselt mugav — kuigi tekitab mõne aeglasema esineja puhul kiusatuse tegeleda millegi muu, kui ettekande kuulamisega.

Omaette teema on “konverentsirakendus”, mille KPMG Consulting spetsiaalselt TechEd’i jaoks lõi. iPaq’i peal jooksev süsteem lubab koostada oma päevakava ehk valida välja huvipakkuvad loengud (tulemus kajastub loomulikult koheselt korraldajate andmebaasis) ja saada teada ajakavasse tulnud muudatustest, leida plaani pealt vastava saali asukoha ning — mis minule isiklikult eriti meeldib — täita tagasiside-ankeete. Olen mitmetel üritustel pihuarvuti-kasutajate rohkust nähes mõelnud, et ükskord võiks ju ometi olla võimalik kõike seda ilma paberitete teha, siin on see siis teoks saanud.

Tõsi küll, “üksikud veel esinevad pisiprobleemid” rikuvad veidi üldmuljet, näiteks ei oska pihuarvuti-ajaplaneerija võtta kasutusele minu poolt eelnevalt veebis tehtud valikuid (kuigi ta on neist teadlik, st lisades uut loengut saan hoiatuse, et samale ajale juba on midagi plaanitud) ja millegipärast ei olnud rakendust võimalik endale veebist alla laadida, vaid tuli seista järjekorras ja lasta see flash-mälu kaardi pealt installida.

Kuidas kõik see surveproovile vastu peab?

Hästi, paremini kui oleks osanud oodata. Konverentsikeskusesse on üles pandud sadakond access point’i (kuigi need ja ka kaardid kannavad suursponsori Compaq’i logo, on sisu poolest tegemist ORiNOCO seadmetega), igaüks mõeldud üsna väikese territooriumi teenindamiseks.

Loomulikult on võrk loengute ajal vabam ja kohvipausi alguses, kui kõik asuvad posti kontrollima, veidi umbes — aga üldiselt on tulemuseks ca 30kB/s ehk päris normaalne sellise kasutajate hulga kohta. Esimesel päeval võeti võrk küll paaril korral maha, aga selle põhjustas mitte traadita pool vaid üks pakette kaotama hakanud välisühenduse (2 x 54Mb/s) marsruuter. Juhtub ikka…

Ehk et kui nüüd kellelgi on plaanis seletada, et 802.11b toimib loavabal sagedusel ja seega ei sobi teenusepakkumiseks, siis minul on videos tõendusmaterjal vastupidise kohta — kui see peab vastu siinse high-tech seltskonna kasutusharjumustele, siis küllap ei ole probleeme vaja karta ka Tallinna kesklinnas või Kükametsal. Tõsi küll, vajadust ajudega võrguehitajate järele ei saa alahinnata, sest siin on kõik ühe seltskonna poolt planeeritud, meil on aga tegu mitmete teenusepakkujatega, kes peavad suutma omavahel mängureeglid paika panna.

Mida veel?

Selline traadita võrk teeb äärmiselt mugavaks mistahes mobiilsete rakenduste loomise: PocketPC (WinCE) jaoks leiab Microsofti veebist täiesti tasuta eMbedded Visual Tools 3.0, mis sisaldab lisaks eMbedded Visual Basic ja eMbedded Visual C++ keeltele ka kõik muu Pocket PC, Palm-size PC ja Handheld PC jaoks tarkvara loomiseks vajaliku, sh emulaatori (ehk: võid proovida pihuarvuti-rakenduste loomist ka näiteks siis, kui pole endale veel sellist ostnud). Aga sellest tuleb peagi siisamasse eraldi lugu.