Uus ASP – MS Notepad !!!

(Seekordse esikülje-teksti autoriks ei ole üldse mitte Pets vaid Alan Rein ehk üks lugejatest — aga kuna sama asi oli ka minul jupp aega peas mõlkunud, siis… loe kindlasti ka kommentaare. Ja kui sul enadl mõni teema peas mõlgub, siis pane see aga foorumisse kirja! Eilse saate ehk digivideo-teema leiad veidi allapoole kerides. -pets-)

Itera Süsteemide ASP puhul tundub, et professionaalse PR-i varju on jäänud asja tegelik olemus. Igasugune outsourcing ei ole ASP.

Segaduste vältimiseks definitsioonijupike:

An application service provider is any third party whose main business is providing a software-based service to multiple customers over a wide area network in return for payment.

St et tegemist ei ole ainult aplikatsioonide rentimisega.

 1. main business;
 2. software based service;
 3. over a wide area network.

Mille juures tegelikult olulisemaks tingimuseks on tegelikult interneti püsiühendus… Huvitav küll, juhul kui mul ei ole püsiühendust (või on 64k või 128k, millest garanteeritu riba vaid pool ja mis majandustarkvara jaoks koos muu traffikuga on aeglane), siis kuidas itera seda teenust pakub? : server ikkagi kliendi saidil ja raudkapis? Enam ei ole tegemist ASP-ga vaid jah, outsourcingu ja rentimisega

Krüpteeritult, serveris, Hansa? (loe www.itera.ee Hansa ASP) Kuidas see küll lahendatud on?? Hansa enda krüpteering on lihtne ja kasutajate passwordidki olid mõni versioon tagasi plain textina *.HDB-s nähtaval, seega ei tule kõne alla. Vähegi veavabalt jookseb ta Win9x, NT’l ja Mac’il, UNIX platvormil vaid üksikud prototüübid. Kuidas Hansa siis küll sekuuriks tunneldatakse? Millest jutt? 128k ülespoole püsi (garanteeritud läbilaskevõimega) ühendust võivad lubada endale suhteliselt suuremad ettevõtted, kes ei hakka mingi ASP-ga jandama. VPN eeldab lisainvesteeringut krüpteerivatesse ruuteritesse etc, kuskil nagu loogika lonkab?

Võib ju Itera ja hiljem ka NT-Exchange meeste käest küsida:

10 Questions to Ask Your ASP

 1. Is the application stored on a dedicated or shared server? Dedicated servers cost more, but contain only your application so traffic-load spikes from other users will not slow your access.
 2. How does the ASP ensure data security and availability, service reliability, and scalability?
 3. How does the ASP manage data backup and disaster recovery?
 4. Does the ASP offer a secure connection such as via a virtual private network (VPN)?
 5. Other than a Web browser, what hardware/software, if any, is required at your company’s site?
 6. Who provides first-line support for the application: the ASP or the vendor?
 7. Does the ASP provide implementation and training services? If not, who does?
 8. How is the software upgrade process managed by the ASP?
 9. What happens if the Internet connection goes down or data is lost?
 10. Does the ASP provide clear reports detailing application access and usage statistics?

Mitu ASP-d üldse Eestis on?

Majandustarkvara tõsiseltvõetav näide ASP-st on www.netledger.com, pidada midagi ka Intuit-il (Quicken) ja Peachtree-l olema. Tegelikult on ASP-d ka üle brauseri maili providijad ning olemas on päris mitmed kalendri ja grupitöö tarkvara providerid va punkt, et need tasuta.

See, mis OK arvutite müügikohti külastades üle õla kuvarilt paistab on ka brauseri põhine arvepidamissüsteem. Huvitav, millal nad selle teistele kasutamiseks Delfi kaudu veebi panevad??

 • Viimane veerg

  Mina olen Peeter Marvet (pets@tehnokratt.net). Ei saa täielikult välistada, et see siin oli kunagi minu ajaveeb. Kirjapandu ei pruugi väljendada seisu- ega istmekohti. Seoses surutisega esilehe mahtu vähendatud 8%. Lisandub käibemaks, Tallinna elanikel ka müügi- ja paadimaks. Pakendatud gaasikeskkonda. Valmistatud arvutis milles võib leiduda väheses koguses piima- ja pähklitükke. Ei sisalda hüdrogeenitud (transarasvavabasid) taimseid rasvhappeid, sisaldab vahustatud lämmastikku.

  Puhhi lõks imelike skännerite püüdmiseks, ära siia klõpsa :-)