Peeter Marvet

Peeter Marvet

Peeter Marvet
tehnokratt (erakorraline ja täievoliline), Tehnokratt MTÜ
petskratt @ skype/twitter/youtube/slideshare/delicious
gsm cell+372 56 565 565

Õppinud palju, aga ei ühtegi diplomit. Meeldib õpetada ja häkerdada. Jätnud maha programmeerimise ja suitsetamise. Räägin/kirjutan ET ja EN, räägin/loen FI ja RU. Harilikult peetakse ajakirjanikuks (aripaev.ee? kuku.ee? err.ee?), arvatavasti tingituna ohtrast kirjutamisest (1994..2008), raadio (1997-2008) ja telesaate (2000-2002) juhtimisest/tootmisest, blogimisest (1997..) ning avalikest esinemistest. Ideaalpositsioon organisatsioonis – vaba elektron.

Aga tegelikult…

Olles seotud netisuhtlusega aastast 1989 tavatsen sõna võtta ja nõu pakkuda veebi, netiturunduse, sotsmeedia, kasutatavuse ja kõige sellega seonduva osas. Olen aastaid olnud ‘salanõunik’ ja pisiosanik Eesti esimeses internetiturunduse agentuuris (altex.ee), kevadest 2012 koos naha ja karvadega Creative Union’is (kontuur.ee, newton.ee, spring.ee, royal.eemediabroker.ee).

Ajalooliseks pädevuseks on trükile eelnevad tegevused ja töökorraldus (mida seostatakse Photoshopi, InDesigni, Illustratori ja PDFiga aga mis algab kirjastuse või reklaamifirma projektijuhtimisest ning läheb välja trükkaliteni, vähemalt juhul kui on soov kvaliteeti ühtemoodi mõista). Olen olnud repro- ja kvaliteedipealikuks Eesti suurimas mitte-ajalehe-trükikojas (uniprint.eu) ning koolitanud aastast 1998.

Kogemus & lemmikprojektid

Alustasin perfokaartide ja suurarvutitega aastal 1985 ning jõudsin peagi minide ja PCdeni adopteerudes erinevatesse ENSV arvutuskeskustesse. Võimalik, et illegaalne lapstööjõud (asendades kadumaläinud tudeng-tööjõudu oma isa teadustööde andmetöötluses). Oluline kogemus – teised programmeerivad minust paremini, pean selle maha jätma ning keskenduma juhtimisele ja jutustamisele.

Võrgus aastast 1989, paljuski tänu tegelemisele konverentsiteenustega ja eriti  osalemisele END1990 Tallinn/Helsinki korraldamisel (rohelistel/rahuvõitlejatel olid juba siis omad serverid X25 võrgus), seejärel kolmas Eesti BBS 1990 & Fidonet, alternatiivne interneti gateway (mida kasutasid Eesti, Läti, Venemaa ja vähem-rippumatu osa Leedust) jpm Eesti Instituudi katuse all. Oluline kogemus – konverentsikorraldus on tore ala, aga selle käigus avastatud nett ja desktop publishing pakuvad oluliselt rohkem huvi kui millegi või kellegi juhtimine.

Küljendus jms omal käel ja Avita kirjastuse juures ajal mil nad alustasid kasvamist 12m2 toakesest suureks õpikukirjastuseks (1992-1994), sealt edasi Uniprint ja raamatutest väiksemad trükised (1994-2001), repro- (1998) ja kvaliteedijuhtimine. Kuivõrd reproosakond tähendab pidevat klientidelt tulevate failide parandamist alustasin PageMakeri ja Photoshopi koolitustega (1998 ..) laiendades programmide õpetamist trükiettevalmistuse töökorraldusega. Veelkord tagasi (2003-2006) juurutamas rullioffsetiga seotud repro laienemist ning ISO9000 kvaliteedisüsteemi, hiljem pisteliselt väline konsultant (2009..). Oluline kogemus – teiste vigade parandamine ei ole mõistik äri, vigade vältimise õpetamine ja proaktiivne kasutajatugi aga on. Lisaks õppisin suhtlema valdkonnaspetsiifilist end vigast tarkvara valmistavate suurfirmadega.

Avalik kirjutamine sai alguse koolivenna tekstide parandamisest (1994, Äripäev) mis peagi kasvas üle iganädalasteks IT-alasteks kommentaarideks ja kolumnikeks erinevates ajakirjades. Oluline kogemus – keeletunnetus, võime kirjutada tellimuse peale ja etteantud formaati.

Raadios alates 1996 – R2 “Võrgutaja” resident-külalisena ning Avo Raupi kõrval saatejuhtimist ja -tootmist õppides tekkis ka esimene blogiformaadiga sarnanev veebileht. Hiljem oma iganädalane “Tehnokratt!” (1999-2008) KUKU-raadios koos Henn Sarvega ja kaks hooaega ETVs (2000-2002 – algul saatejuhi/toimetajana, teine hooaeg ka toodetud Tehnokratt MTÜ poolt). Lisaks asjakohased veebiressursid (tehnokratt.net, tv.tehnokratt.net). Oluline kogemus – otse-eetriks vajalik kiire paralleelmõtlemine, tele- ja raadiotootmine, suhted sponsoritega… ning võime kõike lühemaks ja selgemaks lõigata.

Tiigrituuri (1997 .. 1999) lavaprogrammi loomine ja juhtimine koos kõige kaasnevaga – telgis valminud lehekülg päevalehte, video-ühendused üle ISDNi uudistesaate otse-eetrisse jms. Kinobussi (2001 ..) video-töötuba. Digitaalse pildi- ja helitöötluse kursuse praktika-osa IT Kolledzis (vist aastast 2002?), kursus trükiettevalmistusega seotud töökorraldusest. Oluline kogemus – kuidas esinemine huvitavaks muuta, aidata teisi esinejaid, luua koolitusformaate, adhokraatlik juhtimine.

Muud projektid mida teinud või milles osalenud: kolhoos.ee tasuta veebimajutus/sisuhaldus, nipernaadi.kolhoos.ee moblogging KUKU suveprojekti jaoks, erinevad audioarhiivilahendused ja podcast.kuku.ee, Google Analytics’i agregaator metrix.ee / metrix.station.ee, osale.ee/ideed analüüs ja selle open source versioon (vt tidplus.net, eu-participation.eu raames), veebiakadeemia.ee saatele Püramiidi tipus (veeb ja musta materjali lõikamine tekitamaks pooletunnisele eetriversioonile lisaks tund-kaks täiendavat materjali) ja surfikoolitus.ee (puhtalt soovist harjutada sihtgrupi-keskset kirjutamisoskust ja testida, kas suudan luua lehe alal mida ise parasjagu õpin ning mis ühtlasi surfikoolitus ja purjelaua koolitus märksõnadega esile tuleb). Oluline kogemus – ilmneb, et lisaks kõigele muule oskan ma midagi ka ise teha :-)

Mida lisada? Ah vaata ise edasi mis mind huvitab!


[fb]