GIMP & Co

[originaalis EPL+ kolumn]

Olen mitu nädalat vaevanud pead ühe lugeja-kuulaja-vaatajakirja üle. Ja nimelt: kust leiaks tasuta vektorgraafika-programmi. Alustuseks peaks aga vist selle mõiste üldse lahti seletama.

Arvatavasti on valdav enamus meist kunagi proovinud Windowsiga kaasa tulevas Paintis joonistada maja, päikest ja pilvekest (praktilisemad meie hulgast kindlasti ka kodust mööbli-paigutusplaani) ning avastanud, et see kõik on arvuti abil ikka jube keeruline. Olles harjunud Wordis ja Excelis kõike parandama, kopeerima ja ümber paigutama, on Paint nagu meenutus guashshvärvidest: mis on joonistatud, see on paigas. Kui korsten sai katuse peale joonistatud, ei anna seda kuidagi toppida katuseharja tagant välja piiluma. Probleem on selles, et Paint ja teised rastergraafika-programmid käsitlevad tausta justnagu ruudulise paberina: tegelikult on maja lihtsalt hulk telliskivikarva värvitud ruute ning kui me sinna ukse teeme, siis värvime osa neist lihtsalt pruuniga (näiteks) üle.

Kes tahab, võib Paintis pilti suurendada – läheb sakiliseks küll ja võtab muideks kettal parasjagu palju ruumi.

On olemas aga ka selline asi nagu vektorgraafika: joonistades maja jaoks ristküliku, jätab arvuti meelde selle nurgad, ringi puhul aga keskpunkti ja raadiuse, suvalise kujuga joonte jaoks kasutatakse Beziér-nimelisi kõveraid. Võtab vähe ruumi, kõike joonistatut saab ümber tõsta, venitada ja mitmel muul moel muuta.

Päris tasuta lahendust ma ei leidnud, küll aga vaid 25 dollarit maksva Mayura Draw, mis minu suureks üllatuseks toetab ka proffide poolt kasutatavaid failiformaate nagu Adobe Illustrator, PostScript ja PDF ning lubab vektorgraafikale lisada ka teksti ja fotosid. Sügavalt soovitan järgi proovida.

Otsides vektorgraafikat leidsin aga ka kaks vahvat joonistamisprogrammi. Satori PhotoXL 2.29 on täiesti tasuta, lubab nii fotosid töödelda kui ka maalida. Mis eriti vahva – sul on võimalus panna pildi komponendid eri kihtidele ja neid omavahel liigutada ning ümber järjestada, lisaks on kõik valmismaalitud objektid hiljem muudetavad nagu vektorgraafika puhul.

Ning lõpetuseks on GIMP ehk Linuxi-maailmast alguse saanud projekt tasuta alternatiiv Adobe PhotoShopile, mis on proffide lemmik pilditöötlustarkvara.