Mitte lugeda!

[originaalis EPL+ kolumn, vt ka kommentaari]

Püha jõuluviirus saabus e-jõuluvana vahendusel ka minu arvutisse: Feliz navidad! tähendab hispaania keeles ‘rõõmsaid jõule’ ja seda soovi on vist päris paljud sattunud lugema ka Eestimaal. Ja seejärel avastanud, et nende arvuti ei soostu enam ühtegi programmi käivitama. Isegi mitte netibrauserit, et saaks minna võrgust abi otsima.

See pole loomulikult esimene selline juhtum ega jää ka viimaseks: tegemist on inimeste kaasabil leviva viirusega ja praktika näitab, et ega me suurt oma vigadest õppust ei võta. Ikka tekib iga paari kuu takka kange soov järgi proovida, kas näppude sahtli vahele unustamine ikka on valus kogemus või mitte. Nii ka sedapuhku: kes aga klikkab e-kirjaga kaasa pandud programmil navidad.exe, see ka selle käivitab ja tulemusena saadetakse mõni sinu varasem kiri laiali kogu aadressiraamatu sisule, lisaks kaasas muidugi sama pahalane.

Loomulikult on parimaks rohuks viirusetõrje-programm, aga ka kaine mõistus aitab hädast: kui sulle saadetakse e-postiga midagi, mille ohutuses sa pole kindel, siis on parem seda mitte avada ja eriti kindel tunne saabub siis, kui see kohe ära kustutada. Ma võiksin siinkohal hoiatada .exe, .com, .bat, .vbs, .pif lõpuliste failide eest, aga see oleks osalt kasutu: nimelt on mõne lihtsa nipiga võimalik faili nime-laiendit peita ja ka tema kohta näidatavat pildikest ehk ikooni muuta (loe selle vastu võitlemisest edasi www.tehnokratt.net/navidad).

Arvata on, et mina taipasin oma näpud sellest .exe failist eemale hoida ja selle igaks juhuks ära kustutasin. Seejärel tekkis mul aga kange soov Tehnokrati publikule veidi õppust jagada ja… oleks nagu viirust vaja ette näidata. Aga sa kujuta ette, ma käisin läbi kogu kontori ja kõik mu kolleegid teatasid: sa ju ise ütlesid, et saabunud exe-d tuleb ära koristada ja nii me ka tegime. Vaat paremat uudist on ühel süsteemi-adminil raske leida: kasutaja näitas üles teadlikkust.

Selle loo lõpuks olekski mul soovitus: kui sulle tuleb meelde, kes küll kunagi õpetas, et selliseid e-postiga kaasas käivaid faile ei tohi avada ja niiviisi kaudselt navidadist päästis, siis saatke talle üks vahva jõulu-eelne tervitus ja öelge aitäh: nimelt tänu väärt õpetusele, mis teada võetud õigel ajal, ja isiklikule initsiatiivile, mis julgelt kasutusse pandud, jäi teie arvuti terveks: delete ja kutu!

ps. Ainult palun väga: ärge nüüd kõik minule kirjutage.