olen loll kopiraiter. aga süüdi võid jääda sina!

Hommikul tabas mu pilk bussipeatusest miski pangaröövli-plakati. Pisike viide assapauk.ee’le tekitas kerge kahtluse, et äkki on lukufirmal midagi teoksil… kuniks lipukesed allnurgas tõid mind reaalsusesse tagasi: alanud on sotsiaalkampaania kodanike teadlikkuse tõstmiseks küberturvalisuse valdkonnas.

Loomulikult on igasugune harimine tervitatav, AGA… sõnumi võiks alati enne üldsuse ette paiskamist läbi mõelda, sest samuti nagu id.ee/rekord kampaania puhul seisan raske küsimuse ees: kas aidata kaasa või pigem mitte. Tookord olid probleemiks:

  • digiallkirjastamise sidumine mõttetu rekordiga
  • konkreetse digiallkirjastamise protsessi läbipaistmatus (ah löö siia oma PIN2, me siis allkirjastame midagi)
  • sisutühi sait mõningate linkidega väljapoole – tõsi, sealpool ettevalmistamata landing-page’idega

Sedapuhku on point lihtsam – hirmutada kodanikud arvutikasutajad mõtlema ning pakkuda neile kohe-kasutamiseks paar-kolm nippi. Järgmine kuu tuleb uus kampaania järgmiste nippidega, siis veel üks ning umbes poole aasta pärast on meil küberturvaline ühiskond.

  • assapauk! Vähemalt hetkel ei tea ma midagi kampaania edasisest arengutest. Tõenäoliselt on see one-off ettevõtmine ning miskite esmaste stooridega ka piirdutakse. Samas ütleb iga õps, et teadmist on vaja kinnitada. Ning kasutajat hoitakse arvutimängu juures pakkudes talle uusi leveleid, ülesandeid ja vingemaid “bazunne”.

Sotsiaalse kampaania puhul on oluline tekitada lumepallieffekt ning nii id.ee/rekord kui käesoleva puhul on esimese hetke meediakajastus linnukese-tegemist-vääriv ja link jookseb läbi ka blogidest/foorumitest. vt http://delicious.com/tag/idrekord ja http://delicious.com/tag/assapauk

  • assapauk! Pärast algust kukkus id.ee/rekord kajastus järsult, kuigi ma tegin kohusetundliku otsinguringi (google, google blogsearch, technorati jne) iga paari päeva takka. Õnge ei jäänud ei blogisid ega peavoolumeediat. Who cares, üks reklaam kõik… Seekordsed videod ja taustapildid… nojah. Osad särgid oleksid Tulnuka-Valdise maailmas isegi täiesti pandavad (tõsi, tuleks lisada Pässa-Riksi tuled ja noore-pere-laenuga uued valuveljed).

Kui see mõtlematule digiallkirjastamisele kutsumine välja arvata oli kevadine üsna OK kampaania.

  • assapauk! Kus on kodanikuühiskonna-advokaatide silmad? “süüdi võid jääda sina” on kogu ettevõtmise loosung ja see viitab justnagu võimalusele, et liiga lihtne parool või troojalane võib su kinnimajja viia. Mõned karistusseadustiku paragrahvid on minu meelest veidi liiga karmid jah, aga kui asi nii hull oleks telgiksin ma juba ammu Toompeal ning oleksin kõvasti kaalus alla võtnud (tõsi, siis ei tohiks vist ka Toompeal meelt avaldada ning mind toidetaks nina kaudu). Viimati kui kontrollisin oli meil lisaks haigele fantaasiale olemas ka mitmeastmeline kohtuvõim mis peaks isegi patsiga politseinike ja prokuröride tööõnnetused (nagu Katre läpaka konfiskeerimise) mingile tasemele jõudes mõistusega lahendama.

Soovitused… on nagu on. Kas kodanikud ka reaalselt hakkavad saitides erinevaid 1ume1e0p4rt tüüpi paroole kasutama on õnneks raske mõõta, nagu ka laiemas mõttes kampaania edukust. Vahest nad vähemalt ei kliki igale poole – see suurendab minu kogemuse kohaselt muideks nende hulka, kes vastavad eitavalt ka Windowsi või viirusetõrje uuenduse pakkumisele. Selles mõttes on muidugi õpitud, ei mingit 50tuhat allkirja vms kampaania käigus higistamist nõudvat mõõdikut pole välja käidud, vähemalt avalikult mitte.

  • assapauk! sedapuhku on vaid üks välislink mis viib Computer Emergency Response Team of Estonia kodulehele kust saab omakorda pika teksti läbi teada, et ametlikult on tegu lihtsa ja ilusa nimega Riigi Infosüsteemide Arenduskeskuse infoturbeintsidentide käsitlemise osakonnaga, mis on ka ainus koht kust huviline võib kuiva üldsõnalist infot hankida. Et mis arvutikaitse.ee? Mingid mõttetud mehed tõmblevad, nende soovituste peale me muidugi ei lingi ju, tekitaks sihtgrupis segadust. Pealegi, see on meie kampaania.

Javeel. Paljude Eesti e-asjade puhul märgitakse ära ükskeelsust. Muukeelsed on need, kes kutsuvad foorumites üles meie servereid pingima ning seeläbi riigi uppi lasevad.

  • assapauk! muukeelsed on võimelised kasutama internetti selleks, et riikliku kampaania sisu ära tõlkida ja lahti mõtestada. 600 tuhhi eest midagi sellist juba ei teeks, pealegi tegeleb integratsiooniga hoopis teine ministeerium (või Herman Simm perega?).

Jõudu, sõbrad! Ma peavoolumeediale katsun asja ikka roosamas valguses näidata, aga siin netis omavahel võib ju vahest ka kirja panna mis ma asjast tegelikult arvan. Tore kui reklaami-inimesed reklaami-kampaaniaid teevad ja sellega ka meie alale tähelepanu juhivad … aga vahest harva võiks nagu küsida, et mis arvad või nii. Minult või Henrikult või Ando Urbaselt… Ah vahet pole. Reklaam, see on imelihtne.

Lähen pahteldan nüüd lage edasi. Süüdistage mind siis surutises või Lissaboni strateegia rakendamata jätmises.

PS. paroole hoian PasswordSafe’is, arhiiviketas on kaitstud TrueCrypt’iga ning mälupulgaks ostsin just DimaDima’lt Ironkey (ning kui vaja kahtlasemas neti-osas surfata kasutan virtuaalmasinat ja TORi, lihtsalt anonüümsemaks teeb SecureIX’i VPN).

PPS. peale www.assapauk.ee võiks kohale viia ka assapauk.ee – tallinn.ee statistikast jäi silma, et 10% aadressi sissetippijatest jätab www ära.

Postitatud rubriiki sahteldamata asjad. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.

18 Kommentaarid