aasta inimene 2007 jne: martin paljak ideelaborist

Nüüd see siis natuke juba käib: open.id.ee

Kes tahab pikemalt uurida siis OpenID on rohujuure-standard universaalseks kasutaja-tuvastuseks. Kui tahad veebis X kommenteerida ei pea tegema uut kasutajakontot vaid annad oma OpenID URLi, veeb X võtab ühendust sinu identiteediserveriga, logid seal sisse ja märgid ära mis inffi võib edastada (pärisnimi? alias? isikukood? seksuaalne eelistus?) ning sellega oledki autenditud.

Ideelabor eesotsas Martin Paljakuga on tekitand IDkaardi draiverid Firefoxile, MacOSXile ja Linuxile ning nende viimane leiutis on eelmainitud open.id.ee ehk OpenID server, mis lubab sul kuhu iganes OpenIDd toetavasse keskkonda logida sisse IDkaardiga. See on umbes miljon korda olulisem kui MobiilID (kuigi ka see on väga oluline, palun ärge saage minust valesti aru). Isegi kui hetkel ei pruugi olla realiseeritud võimalus olla selle käigus anonüümne.

Tahad teada miks ma nii leilis olen? Loe seda Michael Graves’i postitust. Tahad ise proovida? Aga palun, rahvusvaheline TOM-portaal on sinu käsutuses: kliki häälel, anna OpenIDks open.id.ee/sinu.nimi (mmm… kui oled Jaan Kask siis tõenäoliselt on seal miski number lisaks, peaksid saama teada kui lähed lihtsalt open.id.ee ja sisse logid), PIN, ning siis kliki uuesti häälel. Jah, hetkel on näha kes hääletas aga selle asendamine staatusega “teame ja tagame et igaühel on 1 hääl, aga muud ei ütle kui just KAPO näppe sahtli vahele ei pane” on n-ö delo tehniki.

NB: see kõik on suhtkoht beeta, ehk suhtuge mõistusega. Ja käige välja tagasisidet, sulli ja feimi vastavalt isiklikele vajadustele ja võimalustele :-)

Postitatud rubriiki Arhiiv. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.

6 Kommentaarid