arendusleping ja GPL

Sattusin ülevaatama ühe veebiarenduse lepingut/tingimusi ja jäi silma lause, mille kohaselt klient saab tarkvara osas tähtajatu kasutusõiguse ühe veebi tarbeks – mis on nähtavasti suht tavaline tüüplepingu punk. AGA juhtumisi on ette teada, et platvormiks saab WordPress mille litsentsiks on GPL ning see mida tegema hakatakse ehk kujunduspõhi on tarkvaralises mõttes väga tihedalt seotud WordPressiga jagades aadressruumi ja andmeid, laenates koodijuppe või täiendades olemasolevaid klasse.

Ülimalt lihtustatuna ütleb GPL järgmist (juristid & vaba tarkvara gurud on teretulnud seda tõlgendust täpsustama/laiendama):

  • igaühel on õigus GPL litsentsiga tarkvara kasutada
  • igaühel on õigus seda tarkvara levitada (aga seda tuleb teha koos lähtekoodi ning litsentsiga)
  • igaühel on õigus seda tarkvara muuta/täiendada/jne (aga kui plaanid muudetud tarkvara levitada, peab litsentsiks jääma GPL ja mõistagi tuleb levitada ka lähtekoodi, säilitada viited algsetele autoritele ja lisada enda oma; levitamine ei ole oma firma sees kasutamine, aga nt allhankijale/koostööpartnerile edastamine juba on)
  • tarkvaraga ei kaasne mingit garantiid (aga soovijatel on lubatud pakkuda tasulist garantiiteenust)
  • tarkvara eest ei tohi küsida raha, v.a tasu levitamise eest (nt CD+kopeerimine)

PARANDUS – tõepoolest, Wolli (aka Peeter P. Mõtsküla) leidis punkti, mille ma olin kirja pannud lähtudes (levinud väär)uskumusest ja mitte teadmisest. I shall stand corrected. Tänud! Aga see jupp väärib täies mahus kommentaarist esile tõstmist (toimetatud mõni täheviga):

Tarkvara litsentsi eest ei tohi levitaja raha küsida, kuna GPL puhul saab iga järjekordne tarkvara koopia valdaja litsentsi algselt autorilt. Samas ei ole levitamise eest võetava tasu suurus mitte kuidagi piiratud. GPL ei kohusta ühtegi tarkvara koopia valdajat (sh algset autorit) seda levitama, kuid juhul kui koopia valdaja otsustab selle kolmandale isikule üle anda, peab ta koopiaga kaasa andma ka litsentsi (mille andjaks on algne autor) ja lähteteksti (või tagama kunstlike piiranguteta juurdepääsu lähtetekstile).

Ehk siis kirjutades kliendi tarbeks WordPressi plugina või luues/muutes kujunduspõhja peab selle tarkvaralise osa (aga mitte kujunduselementide) litsentsiks olema GPL. Seda ei pea hakkama aktiivselt levitama, aga kindlasti ei saa piirata kliendi õigust seda veel kusagil kasutada, sõbrale edasi anda… või kui teie teed peaksid lahku minema siis uuele arendajale edastada. Millega seoses tuleks mõelda ka koodi asjakohasele märgendamisele, kusagilt koodijuppi kopeerides peaks viitama allikale… ja ärimudelis ei saa arvestada kliendi enda külge sidumisega autoriõiguse meetodil.

Mõtlemist kui palju, nii juristide kui arendusprotsesside poole pealt – või on kellelgi pakkuda head lepingu-punkti ja selget juhist kõige selle koodi-kommenteerimise jaoks? Ma vaatan, et ka minu õpetustes kasutatavad jupikesed on kohati kopeeritud, mõnikord WordPressi seest, mõnikord Thematic’ust, mõnikord kellegi veebist ning ma pole näinud vaeva allikale viitamisega…

Edasilugemiseks aga 2 linki, esimene neist mullune Matt Mullenwegi seisukohavõtt ja teine kokkuvõte suvisest Matti ja Chris Pearsoni ‘tulisest twitterivaidlusest’:

TÄIENDUSEKS – uurides Gravity Forms’i mis on GPL all tasuline plugin leidsin huvitava intervjuusarja WPblogger’ilt – GPL Week kus vastavad StudioPress’i Brian GardnerWooThemes’i Magnus Jepsonpress75 ja ThemeGarden’i Jason Schuller ja Gravity Forms’i Carl Hancock. Soovitan soojalt…

Postitatud rubriiki wordpress märksõnaga , , , . Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.

7 Kommentaarid