so totally pwned by maksu&tolliamet

Nii haledalt pole ma ennast ikka pikka aega lohku tõmmata lasknud kui sedapuhku – kaheldamatult seadusetähte ja avaliku halduse parimat tava punktuaalselt järgiva – maksu&tolliameti poolt. Mäletate millega mu usability-lugu lõppes? Oli üks confirm-dialoog milles vaarikas.emta.ee palus mul 19ndal tulla kontrollima kuidas deklaril läheb, selmet automaagiliselt meili saata?

Täna on 19mes ja kuna meili pole tulnud siis läksin vaatama ja pidin taburetilt maha kukkuma lugedes:

LOOMULIKULT olen kõiges süüdi mina ise, sest ma ei grokkinud täielikult deklaratsiooni vastava linnukese mõju lugedes tekstist läbi ainult hetkel siniseks märgitud osa:

Ma tõesti arvasin siiani, et võimalus maamaks tagastatavast tulumaksust maha arvata oli üks eelmise aasta paremaid seadusemuudatusi sest tõesti, miks kirevase pärast peaks ma selle 196 krooni (soovitavalt kolmes osas) maksmisega tõmblema?

Aga ei, keegi kirjutas seadusesse asja sisse nii, et maha saab arvata tulumaksu tagastamise hetkeks juba tekkinud kohustused ja kuigi maksuametile on teada, et väga suure tõenäosusega tekib mul 31.03 kohustus 196 krooni oli ainus võimalus teha protsess mille kohaselt raha hoitakse minu loal kinni kuni kohustus tekib ning siis antakse hagu (igaks juhuks oodates järgmise esmaspäevani veendumaks, et tekkinud kohustus iseenesest ära ei kao) – et kõik ikka enne 15.04 saabuvat maamaksu tähtaega jonksus oleks.

Look, mom, my hand’s are tied :-)

Või… ei, siia käib hoopis see tsitaat:

But I’m tryin’, Ringo. I’m trying real hard to be the shepherd.

Samal ajal, teises ooperis:

  • Kui ma ei eksi siis on keegi vahepeal lisanud e-maksuameti esilehel olevale lingile mis peaks viima 2009 deklaratsiooni juurde target=”new” ehk siis asi avatakse uues aknas/sakis. Eriti armastusväärne on see, et kuniks ma seda juttu siin kirjutasin aegus mu seessioon ja kui ma nüüd klikin linki avatakse uus sakk kus öeldakse, et session on aegunud ja pakutakse võimalust sakk kinni panna. Aga esilehel ei ole ühtki linki mis viiks mind tagasi esilehele, kõik need logod jne on lihtsalt ilus graafika. (tegelt on jaluses üks pisike link…)

  • Mul on võimalik tutvuda esitatud deklaratsiooniga PDFis ja HTML-lehel. HTML-leht sisaldab seejuures muudetavaid lahtreid nagu seesama linnuke maamaksu kohta ja nuppu “salvesta” – mis mõistagi ei tööta. LOOMULIKULT puudub seejuures nupp, mis viiks mind tagasi infolehele või kuhu iganes. Ainus lahendus on sakk kinni panna. AHAA, selle pärast siis on see target=”new” sest muidu kukuks ma üldse sessioonist välja.
  • Hästi nunnu on infolehe ülaserva usability-kunnide poolt paigutatud teate selle kohta, et lehel inff vahel muutub ja kasutaja asi on seda perioodiliselt kontrollimas käia. Aga vaadake seda palun korra:

  • … mitte ühtegi viidet selle kohta millal seda lehte on viimati uuendatud ning millal on oodata järgmist uuendust. Ainus kuupäev on deklari esitamise aeg. Kas see 19ndaks lubatud automaatkontroll sai läbitud või peaksin ma vaatama täna 17:30 pärast serveri tööpäeva lõppu uuesti? Või peaksin ma selle lehe välja trükkima ja nädala pärast vastu valgust võrdlema veendumaks, et kõik on sama?

Otse loomulikult muutsin ma deklaratsiooni ära. Rahasumma pole mõistagi kogu seda vaeva väärt, aga võttes arvesse Riigikontrolli äsjast auditit pealkirjaga Riigi infosüsteemide arendusprotsessi tulemuslikkus ei saa ma mitte vaiki olla.

TÄIENDET 07.06.2010 – Riigikontroll on oma veebi uuendanud, miska vanad lingid enam ei toimi. Ülalolev auditi-link käsitsi uuendatud – aga ma ei hakka ümber tegema alljärgnevat, kuigi uus link http://www.riigikontroll.ee/tabid/206/Audit/2128/Area/4/language/et-EE/Default.aspx#results vääriks täiesti omaette kohta autahvlil.

p.s lgp Riigikontroll võiks oma veebi põlema panna kui Toomas Mattsonil aega üle jääb riigi PR-listis kohvimasinateema arutamise kõrvalt – see on mingi freimindus ja kui ma lõpuks auditi lingi leidsin siis transformeerub see teil selliseks: www.riigikontroll.ee/fake_index.php?lang=et&uri=/audit.php%3Fdokument%3D1030 (fake_index? tegelt võiks implementeerida veel shadyurl.com mootori, saaks nt 5z8.info/double-your-wang_n2g2_best-russian-sites-for-bootleg-everything).

pp.s Ah et kuidas ma auditi URLi teada sain? Palusin saata :-)

Postitatud rubriiki sahteldamata asjad. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.

11 Kommentaarid