rahaäravõtmismasina masinist

Postimees kirjutab rahamasina-pettustest, kus ATMile pannakse külge kaarte kopeeriv / PINe salvestav seadeldis. Ma just paar päeva tagasi mõtsin miks kirevase pärast me politsei (ja pangad) selliste lugude juurde pilte ei armasta jagada. Kommenteerijad igastahes tahaksid teada ning netist leiab selliseid ohtralt, näiteks Flickrist ja Google’i pildiotsinguga.

Nagu Flickrist näha on DBS’il ka oma veebis klientide harimiseks vastav artikkel ning mulle meenub, et Peterburis automaadist raha võttes soovitas too veenduda, et automaadi välimus kahtlane poleks (tõsi, puudus vist konkreetne referents-pilt). Lugemist kah. Põmt peaks andma teha nii, et automaat kuvaks oma mudelile vastava õige välimuse ekraanil? Ilmneb, et seda on mujal vähemalt tehtud.

Probleem pole muidugi üldse mitte uus (krati telesaate-ajal ehk ca 2002 sai käidud ühes bentsujaamas PINe filmimas, ei häirinud me tegevus ei kliente ega turvat) ning juhtumid Eestis üsna harvad – seega vahest miskiks suuremaks kampaaniaks pole õige hetk, aga suhtekorraldus võiks vähemasti tagada meedia varustamise asjakohaste piltidega, muidu peavad hakkama ise papist ja platiliinist näidist tegema.

TÄIENDET: pakkusin PM toimetajale mõtte pangalt pilte küsida ja kui sealt ei saa siis netis olevaid kasutada. Sellest siis Pildid välismaistest pangaautomaatide petumasinates (sest “Hansapank ei saa pressiesindaja sõnul pilte Eestis kasutatud petumasinatest välja anda ilma politsei loata. Politsei ei taha pilte välja anda, sest need on seotud kriminaaluurimisega.” – erinevalt neiu Karu röövimise üksikasjadest, mis kaheldamatult avaldamist vajasid, eks?) ja Panga turvajuht: kahte ühesugust petumasinat pole. Tegelt on parim illustratsioon jällegi kommentaarides: Mata Hari lingitud BBC The Real Hustle video klipp. Ahjah, Kirjatsura arvab kah.

TÄIENDET: Nüüd ka pikem lugu Pangakaartide varastatud andmeid kasutati Rumeenias. On ekslik arvata, et ajakirjanikud lõpuks miskit inffi välja ei kaevaks ja selle illustreerimiseks domineerivalt panga logoga pilti ei kasutaks.

This entry was posted in sahteldamata asjad. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.

10 Comments