neti.ee ja sitemap.xml

Laupne saade Kain Kaljuga (kuula netis, lae alla MP3 29.7MB) keerles mõistagi neti.ee ümber, räägime nii kasutajate harjumustest kui otsimootori raskustest kodumaise sisuhaldusega toimetulekul (10% netie.ee indeksis olevatest aadressidest sisaldavad ?id=123, 1/3 aga .php) – probleeme on hulgi alates neist samadest URLidest, kasutajasõbralikest veateatelehtedest mis serveeritakse ilma otsimootorile arusaadava 404 staatus-koodita jne jne jne. Sellest võiks eraldi workshopi korraldada asjassepuutuvatele turuosalistele.

AGA Kain viskas välja ka ühe konkreetse kinda sisuhaldustarkvara-tootjatele: nimelt lubas ta implementeerida 1. oktoobriks neti.ee jaoks sitemap.xml toe (mis on muideks lahenduseks valdavale enamusele küsimustest, mis ta pärast E!10 ettekannet sai).

HÄSTI LÜHIDALT: Google’i algatatud standard sitemap.xml on otsimootorile arusaadavas vormingus fail kus on kirjas kõik (või vähemalt värksemad) vastava veebisaidi lehekülgede URLid koos viitega millal on nende sisu viimati uuendatud, mis on selle URLi olulisus konkreetse veebi kontekstis ning eeldatav uuenemissagedus (nt kord nädalas). Standard pakub muuhulgas võimaluse megasuurte saitide sitemap’id juppideks jagada ja kokku zippida, ehk siis see tehnoloogia on vabalt kasutatav ka ajalehe võrguväljaande vms sisurikka saidi puhul.

Mõistagi on selle loomiseks vaja pisikest (aga tõesti pisikest) arendust veebilehe tarkvara loojalt ning Kaini kinnas on seega heidetud neile Eesti firmadele, kes on loonud masskasutuses olevad sisuhaldustarkvarad.

Kuivõrd tegemist ei ole niivõrd uue ja innovaatilise featuuriga kui ühe väga loomuliku sisuhalduse osaga mis võiks olla juba ammu lahendatud, siis on minu täiendus Kaini omale see, et kes sitemap’iga maha saab võiks selle vaikimisi lubada kõigile oma klientide saitidele (standardsest kohast leidmiseks ei pea ju isegi eraldi neti.ee’d teavitama).

Olgu siinkohal positiivse näitena RSSi toetamise vallast toodud Saurus, kes minu trügimise peale oma mooduli kõigepealt korda tegi (et tulemus ikka valideeruks) ja siis ka vabaks andis. Sama oleks nüüd vaja sitemap’i jaoks.

Vot. Tehtagu.

This entry was posted in Arhiiv. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.

12 Comments