Reguleeriks midagi:
Ӥ
181. Veebilehtede avalehe keel
Riigiasutuste,
kohaliku omavalitsuse asutuste, notari, kohtutäituri ja
vandetõlgi büroode, vähemusrahvuste
kultuuriomavalitsuste asutuste ning muude asutuste, äriühingute,
mittetulundusühingute ja sihtasutuste veebilehtede avalehed
peavad olema eestikeelsed.”
Tegemist siis 902
SE II-1 ehk keeleseaduse muutmise seaduse eelnõuga. EPList leidsin (kahjuks mitte linki eelnõule, vaid lihtsalt teemapüstituse).
Kuni “ning”ini võiks ju isegi nõustuda, aga edasi on küll jabur.
14 Kommentaarid
Huvitav kas avaleht peab olema eesti keeles ainult .ee lõpuga aadressidel või .com puhul võib olla ingliskeelne.
Tegelikult võiks seda seadust ju veel edasi ka arendada. Näiteks kõik Eestis avanevate veebilehtede avalehed oleks eesti keeles.
täiesti tumm-tumm inimeste mõttemaailm! huvitav kas keegi vana kommar, kes ei oska inglise keelt ja tahtsi kuskilt miskit infi kätte saada jäi hätta ja nüüd valab viha kõigi peale välja?
ma pooldaks kah Tiidu mõtet, et kõigi Eesti Vabariigi pinnal avanevate webilehtede keel peaks olema eesti keel!
Link siin
http://www.epl.ee/artikkel/359871
Põhimõtteliselt olen ma sellega nõus. Isegi selle osaga, mis on peale ning’i (mul on nüüd digifotokas. varsti hakkan tegema ammulubatud pildi-logiraamatut inglise keele süüdimatust pealetungist Tallinna avalikus ruumis). Aga sõnastus on küündimatu – teadupärast on “avaleht” väga veniv mõiste ning võib muutuda vastavalt sellele, mis keeles soovib brauser seda lehte avada (vt. http://www.google.com ja oma lemmikbrauseri lokaadisättingud). Regulaatoritele olekski hea kontranäiteks tuua mõne kohaliku firma koduleht, mis sedasi käitub. Teab keegi sellist?
everyday.com?
Tundub, et selle seaduse autori näol on Eesti saamas omaenda “ted stevensi” . Ted oli see senaator (vist Alaskalt), kes kirjeldas internetti, kui hulka torusid. Ted muutus sellega Ameerika Ühendriikide võimuladviku infotehnoloogia-alase “teadlikkuse” sümboliks. Olen nõus sellega, et avaliku sektori asutused, mis on suunatud kodanikule kui teenuse lõpptarbijale, peaksid kättesaadavad olema kohalikus keeles ja sealjuures ka mõistliku kujuga domeeninimedelt. Riiklik regulatsioon eraettevõtete “kodulehekülgede” osas on aga absurdne.
Inimesi võib tinglikult kaheks jagada:
1) need, kellele meeldib teha seda, mida on vaja, ja
2) need, kes eelistavad teha seda, mida nad oskavad.
Need kaks ei lange aga ühegi arenguvõimelise inimese elus iga kord ja alati kokku.
Kui nüüd üks ametnik tahab hea olla ja oma palga eest midagi ka ära teha, siis on järgmise sammuna vaja valida sobilik valdkond.
“Veebilehtede avalehtede” keele määratlemine on üks lihtne ja selge valdkond, mida iga pea hästi võtab. Ning ka käteväänamine on ses vallas lihtne ja kärarikas.
Mina oskaks tuua näiteks http://www.djstore.ee/
mis suudab väga edukalt kuvada lehte just selles keeles, mida kasutaja on brauseris määranud.
Eks see reguleerimine ole üks huvitav tegevus. Kui ma aega saan, siis loen selle keeleseaduse muutatuse põhjalikumalt läbi.
Pealegi seaduseid tasub lugeda, tihti on need sama auklikud nagu kvaliteetne Ðveitsi juust (ja Tallinna tänavad – just astusin lompi).
Kuid ühtlasi võib see kogenumatute veebimeistrite puhul kutsuda esile nende vanade keelevalikuga(kus saab ainult keelt valida) avalehtede tagasi tulemist.
muide, see djstore muutuks siis ebaseaduslikuks…
meil räägitakse mingist müstilisest ettevõtluskeskkonna parandamisest, maksuvabastused, firma peaks saama asutada 2 tunniga (kehv äriidee, mis 2 nädalaga halvaks läheb, ma ütleks) ja siis selline mõttetu ja formaalne avalehekamm?
prioriteetidest: keeleseaduse raames ma ootaks esmalt, et ma haiglasse sattudes saaks ainult eesti keelega hakkama. viimane kord ei saanud.
ahjaa, mis enne ei tulnud meelde
– korralik tala pannakse SEO’le elik teatud konkurentsieelisele/-võimalusele
– ma ootaks keeleseaduse raames ka seda, et hr nutt ei teeks ennast tähtsaks väljenditega nagu, tsiteerin “Eesti enda riikluse subjekt” – see pole ka mingi kuradi eesti keel. te teate, mis see on? :)
kusjuures sepp, tänud thlpn juhtimast — kui avaleht muutub sõltuvalt brauseri keelest, siis sunnib see seadusmuudatus ka kõiki kasutajaid oma brauserit vastavalt seadistama, sest muidu on nad kohe seadusrikkumisele kaasa-aitajad :-)
http://minu.sait.ee/avaleht.html ;)
võhikuna pakuksin, et mitte ainult avalehe vaid iga veebilehe põhikeeleks (olemata riigist, rahvusest ja nahavrvist) on html. või ma eksin?
mida ma teen siis kui mul on kohalik firma, aga kliente on üle kogu maailma? No kuidas ma siis välismaalastele oma lehe aadressi annan, kui avaleht on eesti keelne.