unetuselt unetutele

Järgneb kodune ülesanne Unetuselt unetutele (või neile, kellel pole homme tööajal muud huvitavat teha): nimelt tabas mind täna kell 12:00 Jaak Tammearu telefonikõne kutsega tulla esmaspäeval Unetute salvestusele eksperdiks, sest teemaks on internet. Ütlesin et brå, palusin täiendavat infot teema kohta ja sain järgmise selgituse:

UNETUS, 144. saade. Internet / 26.05.2005

Internet – kas aken maailma või uued ohud? Hiljaaegu veeres üle maailma internetikontaktidest põhjustatud enesetappude laine. Sellest sai veel üks punkt ülemaailmse võrgu ohtude nimekirjas: arvutikuritegevus, lasteporno, solvavad ja vihkamist õhutavad kommentaarid, sõltuvus – see on vaid osa internetis kätkevatest ebameeldivustest. Kas ei saabu hetk, mil interneti leiutamise negatiivsed tagajärjed kaaluvad üles positiivsed, ning kas inimkond on valmis säärasele stsenaariumile vastu astuma?

Mis on suht jabur, mida ma ka vastasin, mida nad ka akstepteerisid ning olid nõus kuulama ettepanekuid mõistusepärasemaks käsitluseks (ning tõenäoliselt sai minu poolt vihjatud “the list of usual suspects” juba ka kutsed tulla saatesse kommenteerivaks publikuks; kes ei saanud ja tunneb soovi vihjab seda mulle e-postis). Ehk, et jätame kõrvale algse teema kriitika ja püstitame ülesande selliselt:

 • tuleb saade
 • seda juhivad Reet ja Sasha
 • oleks vaja teemasid
 • mis pakuksid saatejuhtidele küsimisainest
 • oleksid vaatajatele huvitavad jälgida
 • (kummutaksid levinud müüte internetist kui ennekõike suitsiidiallikast)
 • eeldades, et saatejuhid ja publik EI OLE nt ajaveebindusest midagi kuulnud
 • aga võiksid ju nüüd kuulda (ajaveebindusest ja miks ka mitte propelleriga granaadist)
 • oleksid ettevalmistatavad esmaspäevaks

Arvatagu palun oma ajaveebis, kes on veendund et ma tema RSSi loen (nt Schluss) saab automaatselt lingitud ja tema ideed välja trükitud/edastatud, ülejäänud võiksid häbenemata e-postiga vihjata pets@tehnokratt.net

Mina saatsin alustuseks kolm linki:

Miskipärast ma arvan, et nende kaudu annaks tuua esile interneti huvitavamaid külgi. Ahjah, lisama peaks veel http://www.magnatune.com (ehk creative commons vs kogu see piraatlusega võitlemine)… ja mida veel? (vasak, meikar ja palts ehk poliit?) ja http://vabalog.blogspot.com kirjutab just telest… Reet lubanud mulle homme helistada, nii et paluks kiirustatagu.

Täiendet: Esimene tagasiside kell 1:29 e-postitsi, Indrek Martin:

valdav enamus on sul juba siin olulistena välja toodud, aga eks ajaveebinduse ühe osana võid ju ka podcastist juttu teha (su enda leivanumber)

ja mulle kui kõrvaltvaatajale on näiteks ka väga meeldinud wolli wLex (kui kodanikualgatuslik abi riigile/ühiskonnale)

üldse on webinduses ju kehtimas kirjutamata kuldreegel, et kui midagi saad siis annad ka vastu (ja see pole ju vaid failivahetuses nii, vaid üldse)

Sõnastan need omalt poolt natuke ümber:

 • asünkroonraadio ja asünkroontelevisioon — miks ei võiks Unetud olla väljas torrentina (iPodder oskab ka videot tõmmata, sh torrentist)? kas see võiks aidata Venes Eesti asja mõista? kas see võiks olla oluliseks lisavaatajaskonnaks saatele?
 • kodanike kaasamine: palju lärmi ümber eHääletuse ja mida tegelikult võiks teha
 • interneti raha on respekt

Täiendet: Wolli (kes on kutsutud kah osalema) arvab

Täiendet: Siim Teller kah

Täiendet: Foorum-lingi alt leiab Schlussi kommentaari, mis paljuharuline, ent vääriks kindlasti läbilugemist jõudmaks asja tuumani.

Täiendet: via.ee arvab

Postitatud rubriiki Arhiiv, Foorum. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.

Üks kommentaar