Sündikaadid ja standardid

Võttes Petsil sõnasabast kinni – sünditseerimine ja content’i tootmine on tõesti aktuaalsed (ka mina vahendaks trip.ee sisu kõigile, kellel ainult huvi oleks :). Kuid kuidas seda reaalselt läbi viia ja kaugel Eestis asjaga ollakse?

Võtmesõnaks on siin XML, kuid oma tuhande derivaadiga tekitab ta palju segadust. Selgelt eristuvad kaks suunda:

  • Uudistetööstuse standardid

Suured uudisteagentuurid on ammusest ajast kasutanud oma infovahetusvõrke ja -standardeid, kuid ajaga kaasas käies püütakse senised propertary formaadid XML-põhjale ümber ehitada.

Kõikide nende NewsXMLide, XMLnewside rägastikus on suhteliselt raske orienteeruda, selgust aitab tuua Edd Dubilli artikkel XML in News Syndication.

  • Potaalide-kommuunide standardid: RSS

RSS (Rich Site Summary / RDF Site Summary) kasvas välja My Netscape projektist, kus kasutaja sai oma koduleheküljele erinevatest saitidest uudispealkirju tõmmata. Lihtne uudisformaat on nüüdseks kasvanud võimsaks infovahetusstandardiks.
RSS arendamisega tegeleb rss-dev grupp, kes praeguseks on jõudnud RSS 1.0 standardini.

Uuendatud: Asi on tegelikult keerulisem – RSSist on olemas 4 kuni 6 erinevat varianti, millest osad on ühilduvad, teised jälle mitte. Vaata lähemalt: RSS Compatiblity Comparision. Sealsamas ka hulgaliselt muid teemakohaseid linke.

RSSi lapsepõlvest, poisi-east ja noorusest loe v 1.0 ametlikust spetsifikatsioonist, kõike muud asjassepuutuvast O’Reilly RSS Devcenterist.

Kui tahad näha, kui palju newsfeede võrgus saadaval on, vaata Moreover.comi või NewsIsFree.comi.

Omaette teema on sündikatsioon / sündiseerimine Eestis. Vähe sellest, et asja kohta puudub korralik termin, ka sisutoomine tundub olevat alles algusjärgus. Ehk võtta portaalimeestel ja ajalehtede veebitoimetajatel natist kinni ka küsida, mis sellel alal plaanis?

Kaua läheb, kuni ma saan endale oma äranägemise järgi kujundada eestikeelse reklaamivaba portaali, kus mul jookseks Postimehe newsfeed, allveerus Kes-Kus’i arvamusveerg koos kommentaaridega ja külgveergudes Tehnokratt ja Hillar Metsa karikatuur?

Üks kommentaar

  1. Peeter Marvet
    Lisatud 29. jaan. 2001 kell 19:20 | Püsiviide

    Alustaks vastust vahest sellest, et tegelikult peab ennast üheks RSSi alusepanijaks ka Dave Wiener ehk meie poolt siin kasutatava Frontieri/Manila isa. Loe lähemalt temapoolset selgitust / ajalugu Backendist (tollel lehel ka muideks üks kast RSSi-teemaliste uudistega, lisatud sinna mõistagi RSSi abil ;-).

    Mis puutub aga Eestisse, siis arvatavasti leiutatatkse meil pigem ise päris oma standard EUNUHH — Eesti Uudiste Nokia, Uus ja Hästi Hea (küll veidi kohitud maailmas kasutatavaga võrreldes, aga ikkagi väga oma).

    Või… äkki annaks siiski midagi ette võtta? Selle kirja juurde käib (nagu näha) kast mille sisuks on renderdatud http://www.tehnokratt.net esileht. Samal moel saaks uudised kätte ka trip.kolhoos.ee või kaluri.kolhoos.ee alt.

    Selle kasti manamiseks kasutasin makrot (selle võib kestahes oma kolhoos.ee lehele lisada, pandagu vaid loogelised sulud ümber):

    Ehk et — meil on siin olemas üks kena testpolügoon, miks mitte hakata asja laiemalt harrastama? Pakuks portaalidele väljakutse, ehk et — kas kellegi koodibaas on juhtumisi piisavalt arenemisvõimeline, et suudaks järgmise nädala esmaspäevaks anda mulle RSS kujul oma uudised välja / võtta minu omasid vastu?