[originaalis EPL+ kolumn, loe ka kommentaare]
Traadita ineternetiühendustest või majasisesest võrgust on lihtne vaimustusse sattuda: ei mingit traadipundart, kerin ennast kuhu iganes rõngasse ja asun tööd tegema (või siis niisama aega surnuks lööma).
Eriti lihtsaks teeb see elu näiteks kodu planeerides. Nägin enne remonti hullupööra vaeva ja mõtlesin, kuhu tuleks juhtmeid vedada, tegin seina peale vildikaga mõõdujooni ja pildistasin kõik enne küproki panemist korralikult üles. Aga nüüd istun ma ikka seda lugu kirjutades mingi poolpiduse pistikuga võrgu-pikendusjuhtme otsas ning toanurgas tilpneb laest ADSL-i sisse toov keerupaar. Rääkimata muidugi sellest korralagedusest, mis valitseb minu koduarvuti taga… Oh kui vaid…
Käisin “dokumentaalseebiks” ideid hankides nädala sees koos Microlinki teenindusega paaril kodukülastusel ja uurisin, mis on kõige sagedamini ette tulev töö. Pidavat olema seotud telefonitraadiga: pea alati lõpeb kodukülastus nimelt selle putitamisega, olgu see siis probleemi allikaks või lihtsalt, et kui juba asjatundja majas… Mis siis ühe nii lihtsa nööriga häda võib olla?
Levinuim häda on pistikud ja “pidisus”: nimelt tahavad kõik modemid näha (või oleks nüüd õigem öelda: kõrva pista) telefonitraati, millel otsas “suhkrutükk” ehk RJ11 pistik. Sageli on koduses majapidamises aga mingi nõukogude ajast jäänud lahendus, olgu selleks siis poola-tüüpi pesa või lihtsalt kaks porde-liistu löödud naela. Ja isegi juhul, kui elu selles osas enam-vähem normis, võib üllatusi esineda: nimelt on suur osa telefonijuhtmetest neljasoonelised, modemid ja telefonid (välja arvatud mõned üksikud) kasutavad aga neist vaid kaht keskmist. Nõukogude ajal oli aga pigem kombeks kasutada äärmisi traate ning leiab ka majapidamisi, kus standardiks on hoopis kaks vasakpoolset soont…
Moraal: kui ühendad modemit telefonivõrku, siis kasuta oma kaasasündinud detektiivi-vaistu ja jälita telefonikõnet alates tuppa saabumisest kuni modemini mööda 4-soonelise juhtme keskmist paari ja jälgi, et keegi ei oleks tekitanud keset juhet näiteks isoleerpaela-pundart, mis oskuslikult varjab kohta, kus on perestroikat tehtud. Ja veel: kaht juhet ei saa ühendada sõlmimise teel ning ära unusta, et käepäraste vahenditega jätkatud traat võib olla põhjuseks, miks su netiühendus aeglane on või sageli katkeb.
Siia lõppu sedapuhku veebi-soovitusi ei pane. Kui miski ülaltoodust sind puudutab, siis suure tõenäosusega ei õnnestu sul ka internetti pääseda.