Politsei kasutab BSAd ekspertidena, Tehnokratt on aga seisukohal, et tulemuseks on mõnevõrra erapoolikute arvamustega (lisaks sellele, et peale hea tahtmise ja juriidilise hariduse võiks IT küsimustes sõna võtjal olla ka mõni asjasse puutuv paber). Me pole siiani oma mõttekäiku ekspertide sõltumatuse teemal üheselt kirja pannud, õnneks sattus minu kirjakasti täna järgmine arendus (millega peaks vist nõustuma):
MTÜ BSA Eesti Komitee näol on tegemist erinevate arvutitarkvara müüvate firmade poolt loodud mittetulundusühinguga, mille peamiseks eesmärgiks on tarkvarapiraatluse vastu võitlemine ( põhikirja 2.1.2.) Arvutipiraatlusega võitlemine ning piraattarkvara vähenemine toob kaudset majanduslikku tulu MTÜ BSA Eesti Komitee liikmetele, kuivõrd see on otseselt seotud liikmete äritegevusega. Seega arvutipiraatlusega seotud küsimustes on MTÜ BSA Eesti Komitee liikmed väga huvitatud asja lõpplahendist. MTÜ BSA Eesti Komitee asutajaliikmed on AS Baltic Computer Systems, Gensi Tarkvara AS, AS I.T. ja AS Usesoft. Eesmärgist tulenevalt ei ole võimalik MTÜ BSA Eesti Komitee spetsialistidel anda objektiivseid ning erapooletuid arvamusi arvutipiraatlusse puutuvates küsimustes. MTÜ seaduse § 18 järgi on liikmete üldkoosolek MTÜ kõrgeimaks organiks. Seega on MTÜ liikmetel üldkoosolekuna kõrgeim võim MTÜ siseselt. Sellest tulenevalt lähtub ka MTÜ juhatus eelkõige üldkoosoleku ettekirjutustest. Kuivõrd mittetulundusühing BSA Eesti Komitee on huvitatud asja lõpplahendist, ei ole MTÜ BSA Eesti Komitee spetsialistide kasutamine kriminaalasja eeluurimisel seaduslik.
Kuidas kommenteerida?
4 Kommentaarid
Njah, 100% nõus. Sama mõte käis mul peast läbi kohe, kui minuni jõudis inff, et BSA taga on peamiselt Microsofti toodete müüjad.
Kriminaalmenetluse koodeks ütleb:
Ekspert ja spetsialist ei tohi kriminaalasja menetlusest osa võtta ja nad taandatakse, kui nad isiklikult on otseselt või kaudselt sellest kriminaalasjast huvitatud või kui muud asjaolud tekitavad kahtlust nende erapooletuses.
Tegelikult on see BSA tegevus üldse natuke üle piiri läinud. Firmad on hakanud näiteks konkurentide peale koputama, kuna BSA kontrollib iga anonüümset vihjet. Nad võiksid vahepeal silmust natuke lõdvemaks lasta ja piirduda esialgu firma põhitegevusega seotud softi legaalsuse kontrollimisega.
Suhteliselt hea äriidee oleks asutada arvutiõigusabi büroo. Meie kohtute ebakompetentsus ja seaduste puudulikkus tagab edu. Loomulikult, kui klientidest puudust tuleb, võib ka ise natuke kellegi peale koputada :)))
Tegelikult tohib BSA kontrollida ainult neid tarkvarasid milleks neil on olemas tootja poolt väljastatud ametlik ja kehtiv kokkulepe ja kokkuleppes peab olema ka ära näidatud millise konkreetse tootega on tegu. Seega – kokkulepe näiteks Office2000 Proffessionaali kohta ja selle alamkokkuleppena näiteks sama Proffessionaali Word, Excel jne.
Muu kõik on isetegevus!
On’s kusagil ka mingit teksti, et kuidas se BSA poolne kontrollimine käib ?
Ytleme, et mul on kodus ja to”o”l Office2000 Proffessionaal. Kasutan seda..kirjutan näiteks vahetevahel mône artikli jne.
Mis edasi saab ? Kas vajan koputajat, et BSA’ga suhtlema saaksin hakata ? Ja kui koputaja leidubki..mis osas puutub edasisse siiski BSA ?
Vôi on BSA vaid piraatlusevastase propaganda jaoks ?
BSA – Huvitav oleks teada, millistest allikatest käib finantseerimine? Kes tellib muusika – see ka maksab ja kui tellija on huvitatud mingist muusikast, siis ta maksab ka heldelt. Kõige huvitatum osapool kogu BSA tegevuses EV-s on kindlat PISIPEHME koos oma jüngritega või jüngrid koos Pisipehmega. Kogu muu tarkvara on kas spetsiifiline või lihtsalt vabavara. Kui BSA astuks kogematta Eesti polisei ja muude riigistruktuuride arvutite ligi, siis leitaks kohe ja kiiremas korras, et nende kogu tegevus on ebaseaduslik ja see MTÜ kuulub sundlõpetamisele.