[originaalis EPL+ kolumn, loe ka kommentaare]
Vanadel headel aegadel oli softiga lihtne – leidsid midagi huvipakkuvat, kopeerisid kõvakettale ja asi ants.
Aga nüüd käib ringi üks hirmus tont ja nõuab tõestust: kas sul ikka on õigus seda kõike kasutada. Mina asusin kevadel üle vaatama oma kontoriarvuteid ja avastasin ehmatusega, et kuigi kõik peaks justkui korras olema – Windows ostetud ja Office kah, vedeleb kõvaketastel igati illegaalset kraami kogustes, mida ei jaksa kokku lugeda. Nähtavasti olin kellegi arvutit putitades kopeerinud sinna Norton Commanderi, mingil põhjusel pannud tasuta Acrobat Readeri asemel maksulise versiooni, saabuvate .ZIP-failide lahtipakkimiseks WinZip’i ning igaks juhuks FTP-st failide tõmbamiseks WS-FTP ainult kodukasutuseks lubatud LE versiooni.
Julgeks arvata, et samasuguse avastuse võiks teha enamuse kontoriarvutite ettevõtmisel – kuhugi kettanurgale on jäänud vedelema midagi, mille eest on unustatud maksta. Või siis on keegi usinatest kolleegidest internetist üht, teist ja kolmandat alla laadinud. Kui hakata seejuures raha kokku arvutama, tuleb välja, et WinZIP maksaks Eestist ühele arvutile ostes ligemale 2000 krooni (krediitkaardiga otse netist ostes küll vaid 29$) ja kõik muud pudividinad ikka samasse paarikümne kuni saja dollari kanti. Muidugi eeldusel, et me pole tegelenud tõsisema nihverdamisega. Summaks midagi nii arvuti enda hinna kanti…
Mida seepeale ette võtta? Ega’s muud kui (a) mõelda, mida mul olemasolevast ikka väga vaja on, (b) katsuda leida tasuta alternatiivid. Vahest saavad kolleegid vajalikud failid FTP-st tõmmatud ka mõne värskema Internet Exploreri abi kasutades? On’s meil seda Norton Commanderit vaja veel millekski peale teatava nostalgitsemise? Kas WinZIP-i tööd ei võiks ära teha näiteks tasuta PowerArchiver?
Veidi võrgus ringi kolades leiab enamuse eluks vajalikku täiesti tasuta – tuleb vaid litsentsitingimused korralikult läbi lugeda… või otsida suurematest arhiividest kraami, mis on freeware. Näiteks võta ette Tucows, vali sealt sind huvitav teema ja… jälgi litsentsi-lahtrit. Freeware tähendab tasuta, shareware lubab veidi aega proovida ja eeldab seejärel maksmist.
PS. Norton Commanderi asemele soovitaks võtta hoopis RarSoft’i FAR’i, hinnaks 25$: näeb samasugune välja aga toimib märksa paremini.
4 Kommentaarid
Millex yldse maxta shareware’i eest, kui saab netist crack’e & serial’e t6mmata.
Aga mina ei saa aru miks winzippi ei või kasutada?
Winzip täiesti tasuta tõmmatud ja midagi ei ütle kah.
MIks ma peaksin siis selle eest maksma?
Mul asju mis 30 päevaga ei funksa sellest saan aru aga miks winzipi ei või?
Mõtetu on see litsenrside jura inimesed peaksid rohkem vabavara kasutama ehk siis laseksid fiormad nagu microsoft oma hindu alla?
Kuule Pets, kuidas selle Power Archiver-iga ikkagi lood on. Minu teada on tema tasuta ajad, vähemalt peale 7.0 jäädavalt möödas. Muidugi kui Sa kuskilt vana versiooni ei leia.