…ehk Trip.ee
Ei tahaks siin küll mingi promoasjadusega tegeldeda, kuid, kuna tegu on noncommercial ettevõtmisega ja teemaks on content management, siis arvan kirja ja kogu Trip.ee case’i siia sobivat.
Reisikommuun Trip.ee on ligi 2-3 aastat arendamisel olev lehekülg. Nagu enamus sarnaseid projekte, algas asi omaenda fanatismist ja tundest, et Eestis on puudu korralik reisikommuun.
Lootsime, et saame hakkama nii omaenda haldussüsteemi loomise kui content’i tootmisega. Aeg muudkui läheb, aga lehekülg pole siiamaani veel mitte kuskil – muu töö kõrvalt lihtsalt ei jõua üheaegselt programme ja
sisuosa kirjutada.
Murdepunkt on käes. Kuidas edasi? Trip.ee-l on praeguseks kuus erinevat nägu:
Esimene ja avalik variant. Põhineb endakirjutatud PHP scriptidel,
MySQLi andmebaasil ja foorumiosas opensource süsteemil Phorum.
Haldusosas kasutatakse nii www.kolhoos.ee vahendeid (vt. punkt 3) kui ka põlve otsas kirjutatu programme.Uue kujundusega, mitteavalik variant. Suurim edasiminek –
Trip.ee sai endale kirjaliku spetsifikatsiooni ja mingisugusegi
arenguplaani. Enne seda kippus töösuund tuule suunast sõltuma :)
Struktuur paremini üles ehitatud, kuid mitte lõpuni teostatud.
Haldusosa vana ja poolik.Trip.ee astub kogu kupatusega www.kolhoos.ee liikmeks.
Manila/Frotier lubab poole tunniga kujunduse ja struktuuri seada samasuguseks, kui seni läks pool aastat PHPd vehkides, veel pool tunnikest ja valminud oli kolm leheküljetäit uudiseid! Toimetaja dream come true.
Kuid mida teha varem valmistehtud Tripi materialidega, riikide
andmebaasidega jne? Manila/Frotieri lähtetekst pole avalik,
kasutaja andmebaasile ligi ei saa. Käsitsi ringi tõsta?
Proovida siduda varasemat PHPd ja uut Manila süsteemi
(põhimõtteliselt võimalik – XML-RPC ja SOAP on ju olemas)?4. PHPNuke
Põhineb PHPNukel, opensource sisuhaldussüsteemil. Veidi tülikam
kohandada kui Manilat (vt artikkel Kolhoosnik testib tuumapommi),
kuid põhimõtteliselt saab hakkama. Varasemad andmebaasid saab valutult kasutusele võtta, kuid üht-teist on ikka puudu (näiteks Manila WYSIWYG lugude editor, mis on kingitus inimkonnale :)Samas hakkab kohandamine ja programeerimine jälle meeletult aega röövima, seda enam, et nüüd ei ole tegu omaenda koodiga, vaid mingi Venetsueela tüübi näputööga :)
5. eZPublish
Aluseks on norrakate eZPublish, järjekordne PHP+MySQL publishing-süsteem. Erinevalt eelmistest variantidest on kampa võetud ka XML – selles formaadis hoitakse artikleid. Loe lähemalt Kolhoosnik testib Norramaa põllutööriistu: eZPublish.
6. PHPWebLog
PHPNuke analoogil PHPWebLogil põhinev variant. PHPWebLog on natukene viisakamalt kirjutatud, kiirem ja kompaktsem, kuid võimaluste poolest jääb PHPNukele alla. Ka installeerimine on
keerulisem ja siin-seal on programm bug’ine (_INDEX jms. sellised veidrused). Innovatiivne idee on XMLis paikapandud skin’id, kuid viimastes versioonides on autor sellest loobunud. Dead end.
Lõppkokkuvõte on etteaimatav ja banaalne – ideaalset variant pole.
Mul on tunne, et sarnaste probleemidega maadlevad veel paljud. Kust tuleks imeline valguskiir, kõiki rahuldav lahendus, igavene õndsus?
Kristjan Jansen,
Toomas Toots,
Trip.ee