Kaks olulist asja, mida weblogi valimisel tähele panna:
Kes on weblogi loojad?
Enamik PHPl põhinevaid weblog‘e on kirjutatud kolledzhipoiste poolt, kas siis semestritööna või lihtsalt oma lõbuks. Töö kipub aga tegijatel kiiresti üle pea kasvama, lisaks tuleb suhelda ka sadade (isegi tuhandete) kurjade kasutajatega, kes on endale weblog’i installeerinud ja nõuavad selle edasiarendamist, tehnilist tuge ning päikest-kuud-tähti.
Ei tohi unustada, et programmeerijatel on ka oma elu elada – vaja kool lõpetada, tööle minna, pruut majja tuua jne. Open-source projekti vedamise vaevast võib lugeda Freshmeat’i artiklist A year of Learning.
Nii on weblogidest eksistensi lõpetanud Nucleus, Geeklog (täpsustus: uute tegijate lisandumisel on otsustatud siiski jätkata) ja veel terve rida SourceForge-alustest projektidest.
Teistest erinev saatus on kahel weblogil:
- eZPublish, algusest peale kommertskallakuga, on nüüdseks jõudnud versioonini 2.0. Temast on saanud tõsine vahend nii ärilisteks kui mitteärilisteks rakendusteks. Algusaegade versioonides leidunud puudujäägid on likvideerit’ ja arendamine toimub üha kiiremas tempos. Viimased uudised: paindlik kasutajate haldus, failihaldur, väga tugev XMLi ja RSSi tugi jne.
- PHPNuke. Nuke on weblogi-maailma “paha poiss” – tal on väga palju vihkajaid, kuid veel rohkem poolehoidjaid – 150 000 download’i räägib iseenda eest. Lõpuks on PHPNuke’t märganud ka suured ninad ja programmi looja Franzisco Burzi on nüüd Mandrake, ühe suurima Linuxi distribuutori palgalelehel.
Kui modulaarne on sisteem?
Teine weblogide vaenlane on kehv ülesehitus – kuna autorid on alles asjaarmastajad ja õpivad töö käigus, siis on programmikood kirjutatud “kuidas juhtub”, ilma kindla tulevikunägemuseta. Mida rohkem projekt edasi areneb, mida rohkem feature‘sid lisataks, seda selgemaks saab, et süsteemi põhi on nõrgavõitu ja asjaga peab otsast pihta hakkama..
Miks see modulaarsus nii oluline on? Tavakasutajale suurt polegi – teda köidavad rohkem lehekülje värviline väljanägemine, efektsed theme’d ja muud vidinad.
Kui aga weblog’i omanik tahab süsteemi edasi arendada või selle baasil midagi keerukamat üles ehitada (reisilehekülg, arvutimängude lehekülg, muusikalehekülg vms), siis võib ta hätta jääda.
- Halb näide: PHPNuke, mille autorite eesmärk näib olevat kuhjata weblog üle võimalikult paljude coolide featuredega, järjest rohkem järjest segasemat koodi tootes. Alles nüüd, versiooni 5.0 eelõhtul, püütakse asja parandada ja süsteem nutikamalt üles ehitada. Vaata ka artiklit Kolhoosnik testib tuumapommi.
- Hea näide: Drupal, weblogimaailma uustulnuk, mis on algusest peale kirjutatud moodulitel põhinevana. Loe artiklit Kolhoosnik testib nii, et higi tilgub.
Kokkuvõttev soovitus – uuri alati tausta! Weblog’i ei looda reeglina üheks nädalaks ning mõistliku ülesehituse ja teovõimeliste tegijatega weblog hoiab hiljem palju aega ja aspiriini kokku.