Kommuun-ism

[originaalis EPL+ kolumn]

Oma koduka võib netis püsti panna mitmel põhjusel. Valdaval enamusel juhtudest on selleks lihtsalt soov midagi teha. Näiteks: sisustan oma vaba õhtupooliku veebi tegemisega. Aga on ka teine viis – katsuda ära tabada, mida teised tahaksid, ja siis luua nimelt midagi sellist.

Sageli tahavad need teised netist infot: pakiline probleem ja kiiresti tahaks paarile küsimusele vastust saada. Veeb, kus kõik maailma vastused kenasti reas, läheb ilmatu kalliks. Pealegi, maailm muutub ja vastused sellega koos. Ning lisaks: kes ütles, et minu vastused need kõige õigemad on? Võib-olla arvab pool inimkonnast hoopis teistmoodi. Vahest peaks jätma neile võimaluse omapoolset versiooni lisada? Ja vahest piisaks, kui mina vaid seemne ehk õige küsimuse mulda pistan, jättes külastajatele suurema loominguvabaduse?

Sellisel viisil on sündinud õige mitmed veebid, näiteks photo.net. Philip Greenspun pani oma arvamused kaamerate, objektiivide, kaamerakottide jms kohta kirja. Ja jättis külastajatele võimaluse täiendada. Ennäe imet: tänaseks on 75 000 registreerunud kasutajat, pool miljonit külastajat kuus, 14 000 lugeja-kommentaari kuus jne, jne.

Või võtame printplanet.com trükiala-foorumid. Dave Mainwaring alustas neist esimesega sellepärast, et ta tahtis mingi asja kohta rohkem teada saada, aga ei leidnud maailmast ühtegi head allikat. Seejärel pani püsti posti-listi ja hakkas oma küsimusi esitama. Ennäe imet: maailmas oli piisavalt neid, kes tulid ja pidasid vajalikuks oma arvamuse kirja panna. Hetkel saab Dave foorumite-postilistide haldamise eest palka… Parematel listidel on lugejaid umbes 3000 – 5000, suurematel rahvusvahelistel näitustel on neil aga oma paarisaja osalejaga pubi-õhtu, kenasti sponsorite kulul.

Phil ja Dave on loonud kommuunid – virtuaalsed seltskonnad, kes jagavad sama huvi-

ala, käivad koos samadel veebilehtedel ja mis kõige olulisem: loovad väärt informatsiooni endale ja teistele tarbimiseks. Mina olen seejuures avastanud, et sellisest kommuunist leitav annab mulle sageli parema vastuse kui eriala-ajakiri vms ”formaalne” allikas.

Aga Eestis? Vaata alustuseks näiteks perekool.ee vestlusringi, kus emmedel (ja issidel muidugi kah) hea võimalus oma titeteemalise küsimusega välja tulla ja vastus saada.

Vaat näiteks: