Kolhoosnik testib tuumapommi: PHPNuke

Uuendatud: PHPNuket kasutab ka internetikommuun Zuzz klubi, mille looja Oomen nõustus lahkelt oma kogemusi jagama:
“Kogu installeerimine ja konfigureerimine võttis aega kuskil 3 päeva(nendest 2 läks ISP leidmisele). Tõlkimine on aga juba teine asi. Nagu teada, on installiga kaasas lang-template fail, kus need tõlgitavad tekstijupid sees on. Iseenesest lihtne ja loogiline, aga eesti keel on ju hoopis teistmoodi üles ehitatud. Vahel tulevad sellised laused välja, et mitte ei saa aru mida öelda tahetakse. Aega ja katsetamist on tohutult palju.
Kiirus on uues versioonis (4.3) tunduvalt paranenud. Kasutan ise praegu Dial-Up internetiühendust, ning lehed laevad ennast pea kolm korda kiiremini.
Ütleksin, et kogu see süsteem on väga kasutajasõbralik, ning igati lihtne.


PHPNuke on üks paljudest PHPl ja MySQLil põhinevatest opensource weblog’idest, millede kõikide esivanemaks on Slashdot ja selle Perl’is kirjutatud haldustarkvara Slash.

Sarnaste weblogide põhilised koostisosad on:

  • Artiklite haldus – registreerunud kasutajad saavad postidada artikleid, toimetajad vaatavad need üle ja panevad esiküljele.
  • Artiklite süstematiseerimine teemade kaupa – kõik ju teavad Slashdotis uudiste juures olevaid Bill Gates’i, Einsteini ja pingviinipoeg Lolo pildikesi?
  • Kommentaarid – kõik saavad väljapandud artikleid kommenteerida.
  • Lingid – linkide lehekülje haldus, süstematiseerimine, statistika.
  • Lisavõimalused – poll’id, uudistevoog teistelt lehekülgedelt jne.

Francisco Burzi, Venetsueela vennike, võttis ette Slashi klooni Thatware, kõpitses seda siit-sealt, lisas ühte-teist ja nii sündiski PHPNuke. Järgnevalt mõned muljed sellest tuumaohtlikust tarkvarapaketist.

Installeerimine

Juhul, kui sa ise juhtumisi PHP+MySQLiga serverit ei jooksuta, pead paluma mõnel serverit haldaval sõbrapoisil PHPNuke installeerida. Kui Apache, PHP ja MySQL korralikult koos töötavad, siis tõmba ära installeerimisfail, paki lahti, impordi andmebaasi vajalikud tabelid, kõpitse natuke serveri konfiguratsioonifaile ja läheb!

Kuid mida tavakasutaja peab tegema, tema ju ei pääse niiviisi serveris mässama?

Väljanägemine

Enamik weblog’i omanikke tahab lehekülge oma näo järgi kujundada Avatud algtekstide puhul pole see raske, kuid probleemid võivad tekkida hiljem, uute versioonide installeerimisel.

Siin aitavad välja theme’d või skin’id – eraldi moodulid, kus on kirjas kogu külje väljanägemine.
PHPNuke’l on kaasaks kümmekond theme’t – Slashdot, KDE, Metal jt populaarsed skin’id. Mis muud, kui valid aga kõige sobivama ja hakkad seda sisseehitatud filemanageris muutma!

AGA. Vaja on üsna head HTMLi ja PHP tundmist. Niipea, kui kuskil failis miskit untsu läheb, ei suuda server enam seda näidata ja aitab ainult ahastav telefonikõne serverit haldavale sõbrale…

Kolhoos.ee‘s võttis Trip’i väljanägemise loomine pool tundi, PHPNuke’s võttis sama töö seitse ja pool tundi.

Milles asi? PHPNuke pole just kõige loogilisemalt üles ehitatud.. Vahel ei piisa mingi kujundusdetaili muutmiseks lihtsalt theme muutmisest, vaid tuleb ka oluliste süsteemifailide kallale minna. Kuid mis saab siis, kui valmib phpNuke uus versioon ja varasemad failid üle kirjutatakse? Hakkan otsast pihta ? :(

Keel

PHPNuke on praeguseks tõlgitud ligi kolmekümnesse keelde, sh ka indoneesia ja läti keelde. Tõlkimine on lihtne – tekitad lang-estonian.php faili ja sinna sisse kirjutad:

function translate($phrase) {
switch($phrase) {case "Are you sure?" : $tmp = "Oled ikka kindel?"; break;}
<!-- ... ja niimoodi kõik sõnad-laused, mis programm kasutab -->
return $tmp;}

Kui palju selline meeletu funktsioonide väljakutsumine lehekülge aeglasemaks teeb, võib iga programmeerija ette kujutada :)
Ka PHPNuke puhul saaks järgmisesse distributsiooni lisada eesti keele (nagu Peeter Marvet üritab Manila puhul teha).

Konfigureerimine-administreerimine

Administreerimisvõimalused on korralikud, kuid millegipärast on seadistusleheküljed kirjud ja segadusseajavad – suured värvilised ikoonid, kehv struktuur jne. Samas tuleb tunnistada, et Manila konfigureerimine on kohati veel segasem :)

Muud võimalused

Lisaks tavalistele weblogi võimalustele on PHPNuke’sse integreeritud Suneworldi filemanager (mugav failide/piltide uploadimiseks ja redigeerimiseks). Samas tundub filemanager harjumatu ja ebamugav, näiteks on puudu mitme faili selekteerimine. Tuleb ikka vana hea telnet’i ja ftp juurde jääda :)

Lisaks sellele on PHPNuke’s ka põhjalik statistika, reklaamibannerite haldaja, HTTP Refers (kust meile tullakse?), XML-feedide eksport-import jne.

PHPNuke Add-ons

PHPNuke add-on´id e kujutavad end lihtsalt alternatiivseid variante süsteemifailidest, kuhu on lisatud mõned lisavõimalused. Kõik on ok, kui sa installeerid ühe add-on’i, kui aga soovid lisada mitu erinevat add-on’i, siis pead ise erinevad süsteemfailide variandid üheks töötavaks tervikuks kirjutama. Millegipärast ei kasuta PHPNuke ka CVSi, et sarnastest probleemidest hoiduda.

Huvitavamad add-onid asuvad aadressil http://www.phpnuke.web.id/ :

Mulitier Admin: Admin’idele on võimalik määrata erineval tasemel ligipääsuõigusi, näiteks et igaüks site’i välimust nässu ei keeraks, vaid keskenduks ikka oma ülesannetele.

PHPbb: Kuna Francisco Burzi pole veel jõudnud foorumiosa valmis kirjutada, siis integreerivad fännid PHPNukesse levinud opensource foorumisüsteemi PHPbb’d.

Automatic FAQ builder: Korduma Kippuvate Küsimuste Kirjutamist Hõlbustav Moodul.

Download ja Top Download. Eraldi downloadimise lehekülg koos statistikaga kes, mida, kuhu ja kui palju tõmbas.

Image Gallery Kauaoodatud piltide uploadimise ja thumbnailide loomise võimalus.

Uuendatud: Praeguseks on PHPNukele tekkinud juba väga palju aktiivseid kasutajaid, kes kõik tahaksid programmi paremaks teha, kuid PHPNuke originaalautor Francisco Burzi ei lase ennast aidata (mitmel eri põhjustel sh. tervislikel) ja soovib asja üksi edasi arendada. Sellest ka probleemid erinevate versioonidega ja add-onidega. Juba on tekkinud mitu kildkonda, kes on võtnud PHPNuke idee ja lähtekoodi ja hakanud seda uues suunas edasi arendama. Lootustandvaim tundub neist prantslaste Nucleus.

Kokkuvõte ja praktiline soovitus

Ei muud midagi, kui proovige ise järgi! Juhul, kui PHP on käpas ja sõbra server kasutada, säästab sarnane weblog ohtralt aega ja vaeva. Kui algtekstidesse korralikult sisse elada, saab süsteemi täiesti oma äranägemise järgi kohandada.

Kui aga käpad on nõrgad? Tuleb ootama jääda fanaatikut, kes PHPNuke või mõne tema analoogi eesti keelde tõlgiks, natuke siluks ja selle tasuta teenusena välja käiks. Anyone?

Üks kommentaar

  1. milde
    Lisatud 6. juuli 2001 kell 00:39 | Püsiviide

    Peale tuumapommi ..

    Grupp aktiviste (niceguyeddie, Harry Zink jt.) on ette võtnud tänuväärse töö ja üles seadnud fork’i (kõrvalharu, edasiarendus) laialt levinud portaalitarkvarale PHP-Nuke. Uuele projektile on leitud kõlav nimi – Post-Nuke (a’la tuumapommi-järgne).

    Seda projekti võib vabalt vaadelda kui kvalitatiivset hüpet seni suht heitliku kvaliteediga PHP-Nuke kontseptsioonis ja arengus:
    kasutusele on võetud CSS – no more hard coded font sizes etc.;
    arendajatele on üles seatud CVS;
    suund tuumkoodi eraldamisele vähemtähtsatest vidinatest;
    HTML-koodi valideerimine (oh mis hea sõna);
    etc.

    Poisid on juba suure töö ära ka teinud ja pakuvad tulemust allalaadimiseks.

    Loe lisaks: The Reasons for Post-Nuke