Interneti jagamise “kopsikud” (ehk gateway’d) on minu lemmikteema — ühelt poolt selle pärast, et mul endal on kodus rohkem kui üks arvuti ning ADSL Light mis vajaks jagamist, teiselt poolt meeldib mulle kangesti mõte “netikommuunidest” ehk ühe netiühenduse jagamine suuremas majas (või hulga pisemate majade vahel). Ja kuna ise kasutan juba mõnda aega oma läpakas traadita 802.11b ehk WiFi ehk wireless ethernet’i võrgukaarti, siis mõistagi on üks hea gateway selline, mis korraga suudab teenindada nii traadita kui traadiga kliente.
Kuna olen ise pikemat aega kasutanud sellist seadet nagu ORiNOCO RG-1000, siis on vahest kasulik silmaringi laiendada ja ka muid võimalusi proovida — ja esimesena sadas mulle sisse Intel Wireless Gateway. Kuigi juuresoleval taustata pildil jätab ta üsna pisikese karbi mulje, siis tegelikult on ta üsna suur — võiks võrrelda sellise kopsakama ADSL-modemiga. Õnneks saab teda lauaruumi kokkuhoiule mõeldes kinnitada seinale või panna kaasa tuleva aluse abil esiserva peale seisma.
Nagu selliste seadmete puhul tavaks, toimib ta tulemüürina (ehk hoolitseb, et keegi väljast sisse ei saaks) tehes muuhulgas NATi (ehk üht välist aadressi jagatakse n+1 kohaliku masina vahel) ja logides kõik väljastpoolt tulevad sissetungikatsed. Lisaks muidugi DHCP (ehk jagab kohalikku võrkku tekkivatele arvutitele IP-aadresse), võimalus lubada ligipääsu ainult eelnevalt määratud arvutitel ning PPPoE tugi (ehk oskab kasutada ka Atlas ADSLi sidepidamiseks).
Aga võtaks ette mõned olulisemad erinevused RG-1000dega võrreldes:
- kaks ethernet’i porti eraldi WAN (ADSL- või kaablimodem) ja LAN jaoks; nii on väline ja sisevõrk kenasti lahus — kuigi tuleb tunnistada, et olen päris pikka aega elanud ka tulemüüri taga, kus väline ja sisemine võrk sama võrgupesa jagasid
- kaks välist antenni (Tom väidab, et antenn on tänapäeval lihtsalt disainielement, nagu nt mobla puhul)
- konfigureerimine üle veebibrauseri
Viimane erinevus väärib seejuures erilist tähelepanu — nimelt olen WinXP kasutajana juba ära harjunud sellega, et kõik programmid, eriti sellised raualähedasemad nagu gateway konfiguraatorid, ei pruugi minu masinas korralikult toimida. Veebibrauser on aga alati olemas ning konfimine seega kukepea. See tähendab… mul kulus muidugi alustuseks ca tund, et mõelda välja kasutajanimi ja salasõna. Kuna mõlemad on juhuslikult Intel (kasutajanime on mainitud sisselogimise-dialoogi tekstis ja salasõna on tegelikult manualis kirjas, tabelis number 3) siis nad lihtsalt kadusid minu silma jaoks muu infi hulka ära! Igal juhul on üle veebi konfimine tõsiselt mugav (ja vähemalt keskmisest veidi nutikamale vanaemale igati teostatav).
2 Kommentaarid
Tere taibu! Anna parem miskit nõu! Mul ka see rg1000, aga täna juhtus mingi jama, arvuti ei tunnista enam kaarti! Asi seda jaburam, et vindovs leiab ja installeerib, aga client manager ütleb et kaarti pole! Mul kaks kaarti kummagagi ei tööta! Milles jama, äkki pcmcia pesas midagi küpse? Apua!! Kallis aparatuur, aga praegu olen voolikuga netis :(
hmm see majade vaheline ühendus nüüd küll midagi revolutsioonilist pole.ammu juba teostatud ja käib teie hooga.