[originaalis EPL+ kolumn]
Vahel saab pealkirja huvitavaks teha lihtsalt kirjaveaga – mõtlesin ma nüüd fondihaldamist arvutis kasutatavate kirjatüüpide sortimise mõttes või fondiihalust kui levinud hälvet arvutikasutajatel: nad kohe ei saa muidu kui peavad ühel leheküljel kasutama vähemalt 4 erinevat kirjastiili, seejuures jälgides reeglit, et need kõik oleksid võimalikult rabava välimusega.
NÄITEKS ON VÄGA RABAV TÄHEKUJU, mis meenutab vastu seina visatud moosi. Äärmiselt nunnud on sellised paksemat sorti, aga ümmarguste otstega tähed ning kindlasti sobib igale poole font, mis jäljendab koolipoisi käekirja hindele kolm rööbastel.
Paraku on huvitava pealkirja väljamõtlemine paras pähkel ning lihtsam on mängida fondiga (sest arvutiga saab ju igasuguseid asju teha). Kui Windowsi või Office’iga kaasatulnutest ei piisa, võib näiteks netist tasuta fonte juurde hankida, neid leiab lihtsalt… stopp! Vaat seda ma siinkohal kirja ei pane, sest minu püha veendumus kõlab: kõik tasuta ja üliodavad fondid on täielik saast. Lisaks sellele, et nad annavad paljudele lisavõimaluse harrastada fondianarhiat, kipuvad neis puuduma mõned tähed. Neis on kehvalt teostatud mitmed pisiasjad, mis tegelikult teksti lugemise mugavaks teevad: näiteks õigesti välja kaalutud tähevahed (korralikel fontidel on muideks disainer käsitsi valinud vahed kõikidele tähepaaridele).
AGA VÕRGUST LEIAB KA KORRALIKKE FONTE, näiteks võiks tuua Adobe, Bitstreami, Agfa ja Linotype Library kollektsioonid. Omaette küsimus, kuidas nende tuhandete hulgast leida nimelt see, mis sobiks sinu vajadusega. Leidsin netist kaks huvitavat tööriista:
www.fontexplorer.com pakub välja sobivad fondinimed, kui oled määranud ära oma vajaduse: millise ajastu stiili oleks vaja tabada, kas font peaks olema paks või peenike, olemuselt soe või külm, ametlik või sõbralik jne. Kuna fontide hulka loetakse tuhandetes, siis nende lahterdamine on vist ainus võimalus mitte pead kaotada.
www.myfonts.com/WhatTheFont on aga abiks, kui sul on juba olemas näide vajalikust fondist, aga ei tea selle nime. Skannid näidise arvutisse ja saadad üle veebi analüüsida, väidetavasti tuntakse ära 98,6% eelpoolmainitud suurte fonditootjate kataloogides olevatest kirjadest (proovisin järgi, paistab, et toimib).