[kirjutatud EPL+ kolumniks 03.03.2001]
Arvutifriikidel pidavat oma salakeel olema – et keegi asjasse pühendamata hing aru ei saaks ning endal uhke tunne oleks.
Ausalt öeldes võiks sama öelda mistahes eluala kohta, näiteks arstid, juristid või autoparandajad. On vaid üks erinevus – nimelt on kogu arvutisläng kenasti lihtinimesele lahti seletatuna netis lugeda, seejuures kirjutatuna viisil, mis teeb sellest pigem laheda jutu- ja ajalooraamatu kui lihtsalt sõnastiku.
Selle sõnaraamatu nimeks on Jargon File ehk The New Hacker’s Dictionary ja sa leiad selle www.tuxedo.org/~esr/jargon alt. Seda veidi lugedes tuleb (või vähemalt peaks tulema) ilmsiks, et tegelikult on friigid üsna normaalne rahvas, kellel on oma huumor, legendid ja kangelased.
Arvutisläng ei ole üldse üle-mõistuse sage gigabaitide ja megabittide pruukimine (aga kilokroon kõlaks küll palju paremini, kui ”tonna”, eks?), pigem soov keerulist tehnikat sõbralikumaks manada. Näiteks mõni nädal tagasi kirjutasin siinses veerus millestki kui ”automaagiliselt” toimivast. Toimetaja helistas ja küsis, et ega see juhtumisi kirjaviga pole.
Aga hästi tegi, et helistas. ”Automaatne” oleks kuidagi ametlik ja mehhaaniline, aga ”automaagiline” on selline … soe sõna. Näiteks ma võiksin öelda, et ”kui suusatamast tulime, oli saun ennast automaagiliselt soojaks kütnud”. ”Automaatselt” tähendaks kellamehhanismi, samas kui ”automaagilise” alla mahub vabalt ka vanaema (iga korralik häkker informeerib alati oma vanaema, kui Tehnokratt tema Linuxi-projektist rääkima peaks) või üks lihtsalt lahe saunapapi. Tegelikult on ju oluline vaid see, et saun ikka südamest oleks soojaks köetud.
Või võtame näiteks lühendid. TANSTAAFL tähendab ”There Ain’t No Such Thing As A Free Lunch” ja on pärit sci-fi (ehk siis ulme) klassikast, olles Robert A Heinleini raamatus ”The Moon is a Harsh Mistress” kuurevolutsionääride lipukirjaks. Tasuta lõunatest heietamine on kuidagi kulunud, aga lühike ja konkreetne TANSTAAFL annab kohe mõnele sinu lausele uue elu sisse.
Ah, mis ma patran, mine vaata parem ise, kuidas arvutihinged räägivad. Ja muideks, kui sa seejärel suudad sobival hetkel seltskonnas kanda särki kirjaga WTF? (telli endale www.thinkgeek.com) ega jää arusaamatult vahtima sõbraliku soovituse RTFM peale, siis võtab sinu firma tugihäkker sind järgmine kord peaaegu nagu võrdset, kui oma probleemiga lagedale ilmud.