Ajalehed veebis

LISAKS: 09.03.2001 toimus seminar Ajalehed multimeedia ajastul, minu sealse esinemise pildid leiad siit eall-seminar-09032001.ppt

Juhtumisi sattusin seltskonda (ehk zhüriisse) kellel EALL palus hinnata ajalehtede (päeva-, nädala- ja maakonnalehed, vt nimekiri artikli lõpus) veebiväljaandeid. Lõpptulemuseks: EALL veebiväljaandepreemia läks võrdsete punktidega Postimehele ja Äripäevale (toodud siinkohal tähestiku järjekorras).

Kuivõrd aga iga hindamine toob paratamatult kaasa hulga kriitikat zhürii adressil (vt kasvõi ülalviidatud Delfi artikli esimesi kommentaare) siis olgu siinkohal ära toodud ka minu põhjendused. Ehk miks ja millepärast mina punkte andsin (nagu näha, läks minu arvamus igati zhürii üldihinnanguga kokku — seejuures ei saanud me kordagi kokku ja ausalt öeldes ei teadnud ma isegi seda, kes veel lehekülgi hindavad, oli see nüüd taotlus või juhus).

Petsi arvamused leheveebidest

Võrreldes paari aasta tagusega, kus sama tööd sai tehtud Winge Wärgi tiimiga, on hullemast üle saadud — on tekkinud online-uudised ja kommenteerimisvõimalused… Arenguruumi oleks aga palju, olles jõudnud normaalse andmebaasi-veebini ei peaks olema probleem lasta ajakirjanikel lisada kõigile lugudele viited (samuti viidata automaatselt firmanimed veebidesse, isikunimed e-postile jne, seda ka intervjueeritavate osas), st mitte panna veebi paber-lehe lugu vaid pigem kohe kirjutada juba veebi silmas pidades ning ilmutada lehes asja “nuditud” versioon. Kui kodanik ajakirjanik vähegi on tegelenud käsitletava teema taustauuringuga, siis peaks tal olema teada, kust lugeja lisainfot võiks leida. Katsun ise seda soovitust jälgida oma www.tehnokratt.net uudistes (ja pakun, et Äripäev või Postimees on esimesed, kes väljakutsest kinni haaravad — tehes seda seejuures enne, kui Delfi oma kommentaari-aknas hüperlinkimise lubab).

Demonstreerimaks, mida annab ühele artiklile veebiviidete lisamine, panin siia veebi välja Linnar Viigi loo Looja heameeleks tuleb kloonida inimene mis ilmus äsja ka Eesti Ekspressis. Ilma viideteta muidugi. Loe ja kola veebis.

Päevalehtedest vääriks eraldi esiletoomist Äripäev (interaktiivseim leht — WAP, AvantGo tugi, temaatilised foorumid, eksperimendid webTV-ga jpm). Tegemist on ainsa Eesti ajalehega, kes enam-vähem pihta saab mida veebis peale lugude avaldamise ja kommenteerida laskmise veel võiks teha. Olemas viited väljapoole ja arhiivi (kahjuks mitte alati ja teksti kõrval, mitte sees)

Postimees ja SLÕleht jagavad minu jaoks teist kohta — need on lahedad artiklikogud mida saab ka kommenteerida ning mis on üsna kergelt navigeeritavad. Aga netilehelt ootaks siiski rohkem hüperlinke, nii lehe sees ehk arhiivi kui ka väljapoole ehk allikatele (olete kuulnud: hüperlingid pidavat olema interneti alustala?).

Või… vahest peaks siiski Postimehe tõstma eraldi pulgale — näiteks selle pärast, et klikkides Tehnoloogia rubriigile ei ole ma kinni tänases lehes, vaid näen samasugust ülevaadet tänasest, eilsest, üleeilsest nagu nt Delfi arvutirubriigis. Olles ise lehe jaoks kirjutanud on alati olnud probleemiks see, et leht on kaduv nähtus, ma ei saa eeldada et lugeja teab, millest kirjutasin eile või nädal tagasi. Veebis olevate artiklite lahtisidumine paberlehe küljest on igati tervitatav.

EPL väärib aga eraldi äramainimist kui välimuse osas ajast mahajäänu. Sisu on enam-vähem OK, neil leidub veebiviiteid artiklite juures jpm aga…

Nädalalehtede osas valitseb täielik pardakk… Kui midagi eeskujuks tuua, siis Elu Sõna Leht — kuigi kõik 1 lehele kokku toodud, on välimus üsna OK, tekst loetav ning leht ise välja trükitav. Tahaks selles kategoorias esile tuua ka Delovõje Vedomosti ja Vesti Nedelja.

Eesti Ekspress on ainus leht, mida ostan ja loen paberil. Nad ei suuda isegi oma lehes ilmuvaid veebilinke (va com.ee osas) välja panna…

Maakonnalehed vääriksid aga täiesti omaette käsitlust. Kuigi kujundus kipub kohati veidi vana olema, annavad mõned neist (Pärnu Postimees) nädalalehtedele silmad ette, lisaks väärivad erladi mainimist Sakala ja Meie Maa, mida eraldiseisva lehena veebist ei leia, küll aga osana maakondlikust portaalist — mis lisab lehematerjalile olulisel määral interaktiivset sisu ja samas loob portaalikasutajatele lugemistvääriva sisu. Pole mõtet üritada teineteiselt kasutajaid üle trumbata, parem koostööd teha.

Hinnatud veebid

Hindamine toimus skaalal 0-3 (oh issand, ja mina panin kogemata kirja 1-5, kusjuures Eesti Ekspress sai teemal “lisaväärtus paberil” koguni miinus-viis!), alajaotused:

  1. kasutamise lihtsus (incl avanemise kiirus)
  2. ülesehituse lihtsus ja loetavus (kirjad)
  3. interaktiivsus
  4. uudiste ja teemade esiletõstmine
  5. tausta- ja arhiiviviited
  6. lisaväärtus paberväljaandele

Päevalehed

Nädalalehed

Maakonnalehed