Loe ka sarja eelmist peatükki Kolhoosnik testib tuumapommi: PHPNuke, kuhu on lisatud ka programmi pikaajalise kasutaja Oomeni kommentaarid.
Sissejuhatus
eZ systems on Oslo lähedal asuv väike programmeerimisfirma, kes kaks aastat tagasi alustas Redhat’i egiidi all internetikaubamajade jms kommertsrakenduste tootmist. Et olla moodne, otsustasid nad avaldada kahe oma toote – eZPublishi ja eZTrade lähtekoodi ja anda nad kõigile tasuta kasutamiseks ja arendamiseks.
Hiljaaegu jõudis eZPublish ka kolhoos.ee masinaparki. Riistapuu puhastati tavotist ja tõmmati käima. Läks!
Mis on eZPublish?
Põhimõtteliselt on eZPublish tavaline weblog, järjekordne Slashdot’i kloon, kuid paari originaalse omadusega:
XMLi kujul artiklid
See tähendab, et tekstis saab kasutada piiratud hulka, vaid eZPublishile omaseid tag’e, kõik muud tagid roogitakse välja.
Enamkasutatavamad eZPublishi tag’id on:
<bold>Rasvane tekst</bold>
<italic>Kursiivis tekst</italic>
<link www.tehnokratt.nu Tehnokrati kodukas>
Tekitab automaatse lingi, jääb ära “a href=” ja kõik sinna juurdekuuluv.
<page>
Hästi kasulik tag, võimaldab artiklit lehekülgedeks jaotada. Toimib umbes nagu “Page Break” Wordis, peatüki lõppu lisatakse
<< Previous page | 1 | 2 | Next page >>
eZPublishi kasutatav XML on küll väga uuenduslik, kuid uute tagidega harjumine nõuab aega ning teistelt internetikülgedelt copytud materjalid tuleb nüüd käsitsi ümber kirjutada.
Automaatne piltide haldus
Iga ezPublishi artikli juurde saab luua image gallery . Uploaditud pildid nummerdatakse ja neist genereeritakse automaatselt väike, keskmine ja suur variant (esimene sobib thumbnailiks, teine loo sisse panemiseks, kolmas pildigaleriisse).
Pildid pannakse küljele tag’iga “<image>”
Näiteks
<image 2 medium right>
paigutab teksti sisse pildi järjekorranumbriga 1, keskmises suuruses, paremale joondatult. Lihtsamaks ei saa asi enam minna :)
Väljanägemine
Sarnaselt Manila/Frontierile ja PHPNuke’le toetab ezPublish themesid, kuid nende muutmine nõuab kõvasti vaeva. Standardthemesid pole eriti kaasa pandud, seetõttu tuleb ise käised üles käärida.
Kui kolhoos.ee‘s võttis Trip’i väljanägemise loomine pool tundi ja PHPNuke’s seitse ja pool tundi, siis ezPublishis võttis sama töö kuus tundi.
Miks? Kuna eZPublishi sisu- ja administreerimisosa on teineteisest eraldatud, siis peab tegema topelttööd – väljanägemist tuleb samaaegselt muuta kahes kohas.
Samuti kimbutab kehv programmi struktuur – osad kujunduselemendid paiknevad kenasti theme’des, teised jälle kusagil süsteemfailides. Autorid lubavad järgnevates versioonides küll asja parandada, kuid kellel on oodata? Tahaks juba sisupoolega tegeleda!
Keel
eZPublish toetab hetkel norra ja inglise keelt, töös on ka rootsi-, portugali-, saksa-, hispaania- ja prantsuskeelsed variandid
Tõlkimine pole nii lihtne kui PHPNuke’s, keelemoodulid asuvad kümnekonnas eraldi failis, milledes palju sõnu kordub. Topeltöö.
Õnneks on olemas ka spetsiaalprogramm ezTrx, mis tõlkimisvaeva vähendab.
Ka eZPublishi puhul saaks järgmisesse distributsiooni lisada eesti keele, avatud on spetsiaalne tõlkijate mailinglist.
Installeerimine ja uued versioonid
Ega see nüüd kõige lihtsam pole. eZPublish nõuab rangelt PHP 4.x kasutamist, varasemad versioonid ei kõlba. Lisaks sellele peab olema installeeritud ka spetsiaalne XMLi parser (viimane tekitab programmi käimaajajatele kõige rohkem peavalu).
Ka uute versioonide upgrade käib üle kivide-kändude. Andmebaaside sisu jääb samaks, kuid igasugu sisseviidud muutused algtekstides peab uuesti üle vaatama – pool päeva peadpidi PHPs on garanteeritud.
Muud võimalused
Kõige lühemalt – muid võimalusi polegi. See on eZPublishi kõige suurem puudujääk – kogu projekt on alles sünnijärgus, paljud feature’d on küll osaliselt valmis, kuid lõppvariandist välja jäetud. Puudub statistika, XML-feedid, kasutajaprofiilide ja rubriikide loomine on välja arendamata jne. Taksomeeter aga tiksub…
Kokkuvõte ja praktiline soovitus
Juhul, kui installeerimine üle jõu ei käi, soovitan eZPublish järgi proovida. Tekstide ja piltide haldus on seninähtud süsteemidest parim. Eriti peaks programm sobima neile, kellel plaanis kunagi kommertstegevusega pihta hakata – eZPublishi juurde saab lisada ka tasuta internetikaubamaja eZTrade, samuti norra tüüpide tehtud.
Küll need puuduvad feature’d ka tulevad, kuid selleks ajaks võivad konkureervad süsteemid juba pääsmatus kauguses olla.
Üks kommentaar
Olen ise ka nüüd veidi tõsisemalt tegelenud CMSi kohta info hankimisega. Leidsin sellise toreda lehe, kus rida CMSe ühte tabelisse kirja pandud:
http://www.camworld.com/cms/
Kahjuks pole ise kõva admin-mees, muidu prooviks hea meelega üht või teist lahendust, mis seal toodud on. Eriti tahaks proovida Mason HQ-d.
Kui kellelgi sellega kogemusi on, siis võiks teada anda. Oleks huvitav kuulata, kuidas see asi kasutaja seisukohalt töötab ja välja näeb.