Kolhoosnik tagasi koolipingis

Klasside koduleheküljed jagunevad oma olemuselt kaheks:

1. Tegutseva klassi külg

Klassi kodulehekülg peaks üle võtma klassi stendi ja rühmapäeviku (mida praegustest kooliskäijatest vist enam keegi ei mäleta :) rolli.

Klassi küljel peaks esmajoones leiduma:

  • Klassi õpilaste tutvustus – lihtsa nimekirja asemel võiks iga klassi liige oma lühikese enesetutvustuse kirjutada (ja ka näiteks ise vastava HTMLkülje vormistada)
  • Klassi loomingut – omajoonistatud pilte, kirjandeid, reisikirju, nalju õpetajate kohta. Need elemendid tõmbavad külge vaatama ka kõige koolikaugemaid inimese.

Lisaks võiks küljelt leida ka kasulikke linke (näiteks lehekülgedele, mida klass fännib), fotogalerii jne.

Tähtis on kaasata kodukülje tegemisse kogu klass – kunstisilmaga õpilasel paluda kujudada klassi logo, heal kirjutajal koostada mõni lühitekst, fotohuvilisel proovida pilte skaneerida jne jne.

Praegu on koduka teinud tihtipeale mõni klassi arvutifänn või õpetaja ning esimese eufooria jahtudes jääd kodukülg “seisma”. Tuleb kasvatada arusaama, et kodukülg peab olema dünaamiline ja liikuv. Klassis juhtub ju kogu aeg midagi – miks mitte ka klassi koduküljel?

Tähtis on hoida kodulehekülg lihtne ka tehniliselt – alustada lihtsast HTMList, et omandada aabitsatõed, vältida Flashi ja muid “vilkuvaid vidinaid”.

Vajaduse tekkides ja oskuste kasvades võib kodukale lisada dünaamilisi elemente, näiteks uudistekülje, külalisteraamatu või foorumi.

Siin tulevad appi tasuta küljele lisatavad http://book.zone.ee/ ja OK Tahvel http://portal.ok.ee/tahvel (personaalselt eelistan esimest varianti)

2. Juba lõpetanud klassi külg

Klassi lõpetamise järel hoiab kodukülg nö “kampa koos”. Kõik me teame omast käest, kui tühi tunne on peale lõpuaktusi, kui klassikaaslased mööda Eestit laiali jooksevad. Kodulehekülg peaks olema selline virtuaalne kogunemiskoht, kus leiduks:

  • Foorum (koht, kus kokku leppida klassikokkutulekuid või lihtsalt küsida, kuis kaasvõitlejatel läheb)
  • Klassikaaslaste kontaktandmed
  • Pildigalerii (lõpupildid jms on lihtsam Internetti riputada, kui mässata lõputute pilditellimistega ja kättetoimetamistega)

Lisaks võivad klassiküljel olla varemnimetatud lingid ja kirjatööd (millel vahel võib vägagi nostalgililne väärtus olla :).

Kuna enamus nimetatud elementidest on dünaamilsed, siis jääb lihtsast HTMLküljest väheks. Kui kambas leidub mõni programmeerimisguru, siis tasub süsteem temal valmistada (supernäide http://htg99.city.ee/), kui aga mitte, siis tasub vaadata juba olemasolevate toimetamissüsteemide poole.

Veel mõned soovitused:

  • Ära pane oma lehekülje nimeks “Meie klassi külg” või “6. klassi külg”. Kirjuta alati kooli ja klassi nimi välja – kui on tegu tegutseva klassiga siis “Siilumetsa Keskooli 6A klass”, kui juba lõpetanud klassiga, siis “Siilumetsa Keskooli 1998. aasta lend”
    (Markantseim näide siinjuures on http://klass.kolhoos.ee/, mis on igatpidi kena ja korralik 10 klassi külg, aga…mis kooliga on tegu? :)
  • Sama kehtib ka lehekülje http:// aadressi kohta (kui klassi külg ei asu kooli serveris) – aadress http://www.zone.ee/omaklass/ ei räägi just palju :(
  • Kindlasti tasub lisada oma klassi lehele oma kooli link.
    Samamoodi tuleb veenda webmasterit lisama kooliküljele teie klassi koduka link. Hea kui nimetatud link jääks kooli küljele alles ka lõpetamise järel.
  • Klassikülje link tasub lisada ka Neti kataloogi: http://www.neti.ee/cgi-bin/teema/HARIDUS_JA_KULTUUR/Haridus/Yldhariduskoolid/Opperyhmad/

2 Kommentaarid

  1. The Ranger
    Lisatud 2. märts 2003 kell 14:24 | Püsiviide

    Veebiaadressis võiks klassi numbrit ikka vältida… Praegusest 6. klassist saab järgmisel aastal seitsmes ja siis tuleb jälle hakata aadressi vahetama.

    http://klass.kolhoos.ee on selle koha pealt küll õnnestunud veebiaadressiga.

  2. liisu
    Lisatud 9. apr. 2005 kell 18:19 | Püsiviide