IDkaart: install, haldus ja e-posti saatmine piltidega

Kuna need suuremat sorti pildid segaksid sisukama teksti lugemist — aga samas pisemana ei oleks jälle aru saada, mis nende peal kirjas on — siis panen siia lehele eraldi “piltkirjas” tegevuse alates kaardidraiverite installeerimisest kuni E-posti saatmise ja saamiseni.

Draiverite install

Hetkel veel ingliskeelne, aga see peaks muutuma. Installeerib nn Eesti IDkaardi draiveri ehk CSP ja vajaduse korral ka lisavidinad Windowsile mis vajalikud kiipkaardi lugemiseks (kui eelnev kaardilugeja draiverite install seda ei teinud).

driver_install.gif

IDkaardi haldus-utiliit

Lubab lugeda kaardilt andmeid, sertifikaate süsteemi sertifikaadihoidlasse registreerida või faili salvestada, samuti saab siin PIN-koode vahetada ja PUK-koodi abil vajadusel ka lahti lukustada.

Sertifikaatide registreerimine on esimene asi, mida peaks oma arvutis IDkaardiga tegema, et Outlook jt programmid neid kasutada saaksid.

haldusprogramm.gif

Outlook Express’i seadistamine

IDkaardiga allkirjastatud e-posti saatmiseks on vaja teha postikonto (Tools -> Accounts) kus kasutaja e-postiaadress oleks sama, mis IDkaardil esimeses sertifikaadis kirjas (reply võib olla ka mõni muu aadress).

postiprofiil.gif

Kui aadress paigas, saab Security alt valida ka sertifikaadi allkirjastamiseks, enne on võimalik loomulikult sertifikaati ka uurida.

postiprofiil_sertifikaadid.gifsertifikaat.gif

Ja veel kaks asja, mida maksaks Outlook’is teha: kõigeapealt Tools -> Options all võib soovi korral märkida, et allkirjastataks kõik väljuvad kirjad (loomulikult saab hiljem kirja kirjutades vastava nupu ka välja lülitada).

outlook_signall.gif

Hoopis olulisem on aga minna sealt edasi Advanced alla ja panna paika, et toimiva netiühenduse korral ka kindlasti saabunud allkirjastatud kirjade puhul ka sertifikaadi kehtivust kontrollitaks:

outlook_checkrevocation.gif

Outlook Express: kirja saatmine ja saamine

Ja ongi kõik esimese kirja saatmiseks valmis. Kirja adressaat võib olla kes tahes, siin pole enam oluline et oleks tegu pass.ee aadressiga. Pane tähele punast pitseri-märki paremas servas, see tähendab, et kiri tuleb teele saata allkirjastatult.

kiri_saatmine.gif

Nii, nüüd Send-nuppu vajutada ja siis küsitaksegi PIN-koodi (testkaardil neljakohaline, soovitaks reaalses elus kasutada ikka midagi pikemat).

PIN.gif

Allkirjastamine jms kaardiga seotud toimingud võtsid minu katsetusel 3-4 sekundit, osa sellest võib panna veidi ludri masina kraesse aga tõsi ta on, et sellised asjad võtavad aega kuna oluline tegevus ise toimub nimelt IDkaardi peal olevas pisikeses protsessoris — nii tagatakse see, et sinu salajane võti kunagi kaardilt välja ei pea lugema.

Aga edasi… Nüüd juba saaja arvutis avan kirja ja Outlook näitab mulle esimesel korral seletavat teksti, et tegemist on turvaliselt allkirjastatud tekstiga.

kiri_saamine.gif

Kui klõpsan Continue, siis näen kirja mille äsja saatsin:

kiri_saatmine_2.gif

Tehes topeltklõpsu pitseri-märgi peal näen infot kirja kohta, muuhulgas et keegi ei ole selle sisu muutnud ja et allkirja võib usaldada (ja et selle kehtivust on lausa spetsiaalselt kontrollitud).

sertifikaat_kontroll.gif

Nii lihtne see oligi. Ainult üks soovitus veel: ära siis palu oma PIN-koode IDkaardi tahaküljele kirjuta ja soovitav oleks neid ka sageli vahetada.

Üks kommentaar

  1. ludri
    Lisatud 21. juuni 2002 kell 03:10 | Püsiviide

    kust kohast ma selle aadressi võtan @pass.ee ?